SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Vydávanie máp VKÚ Harmanec

Od 26.10.2016 sme vlastníkmi slávnej značky VKÚ pre mapové a kartografické diela. Týmto sme rozšírili svoju činnosť o tvorbu klasických kartografických máp.

VKU logoPríbeh VKÚ

VKÚ Harmanec je značka, ktorá má už 70 rokov. Vojenský kartografický ústav v Harmanci začal svoju činnosť v roku 1948. Jeho hlavnou činnosťou bola výroba a tlač máp. Celé generácie Čechov a Slovákov používali jeho produkty v školách, aj v bežnom živote. V roku 2002 sa štátny podnik pretransformoval na VKÚ akciová spoločnosť. Na Slovensku mal, čo sa týka máp, takmer úplný monopol. Túto dominantnú pozíciu sa mu napriek vysokej kvalite výrobkov a známej značke nepodarilo udržať. Podnik sa dostal do ekonomických problémov a prešiel do reštrukturalizácie. Nebolo peňazí na ďalší vývoj, ani na tlač tak žiadaných máp. Keď už hrozilo, že slávne mapy VKÚ úplne zmiznú z trhu, prišli sme za vedením VKÚ a.s. s ponukou odkúpenia kartografickej časti podniku. Po niekoľkých mesiacoch znaleckých posudkov a jednaní sme sa dohodli. Dátum 26.10.2016 môžeme považovať za začiatok nového života máp VKÚ. Práva na používanie značky VKÚ na mapách, kartografické podklady, software, hardware a celý sklad máp teraz vlastní naše vydavateľstvo CBS spol, s.r.o. Pre prácu s mapami VKÚ práve zakladáme dcérsku spoločnosť VKÚ Harmanec, s.r.o., ktorá nadviaže na činnosť štátneho Vojenského kartografického ústavu, ako aj spoločnosti VKÚ a.s.

Akú sme mali motiváciu?

  1. Naše vydavateľstvo s ručne maľovanými mapami a fotografickými knihami sa neustále rozširuje a zväčšuje. Už 15 rokov. Na Slovensku a prostredníctvom dcérskej firmy aj v Čechách. Pre ďalšiu expanziu sme plánovali zahraničie. Plány sme zmenili, keď sa ku majiteľovi dostal podnet vstúpiť na trh s kartografickými mapami. Rozhodovali sme medzi niekoľkými možnosťami. Najlepšie kartografické mapy nosia značku VKÚ, to vám povie skoro každý. Oslovili sme preto vedenie VKÚ a.s. a nakoniec sme sa dohodli. Samozrejme plány na expanziu do zahraničia sme nezavrhli, len trochu odložili.

  2. Produkty VKÚ sú v súlade s našou víziou „Pomáhať cestovnému ruchu rásť.“ Hlavne turistické mapy VKÚ 1:50.000 sú veľmi vyhľadávané turistami a napl'ňajú túto víziu.

  3. Kľúčoví zamestnanci našej firmy sú bývalí zamestnanci VKÚ. Niektorí z nich v Harmanci pracovali desiatky rokov. Takže máme tých najlepších kartografov, redaktorov, aj šéfa výroby, akých si len kartografická firma môže želať. Títo šikovní ľudia pri tvorbe týchto máp strávili kus života a je pre nich veľkou motiváciou opäť vzkriesiť slávnu značku.

  4. Poslednou motiváciou je vzťah majiteľa firmy k mapám, histórii a legendárnym značkám. VKÚ považuje za jednu z najslávnejších slovenských značiek a je pre neho výzva opäť ju dostať tam, kam patrí.

Legendárne mapy

Foto: Tomáš Náther

Aké služby budeme s mapami VKÚ poskytovať?

  1. Budeme postupne aktualizovať a tlačiť turistické mapy 1:50.000 a 1:25.000 jednu po druhej, až kým sa všetky, po ktorých je dopyt, nedostanú k turistom.

  2. Od roku 2019 budeme každý rok vydávať známy autoatlas 1:100.000

  3. Budeme poskytovať licencie na použitie akejkoľvek mapy, alebo časti mapy.

  4. Budeme poskytovať výrobu vývesných nástenných máp akéhokoľvek výrezu územia Slovenska

Pre viac informácií navšťívte stránku www.vku-mapy.sk

Novinky sledujte na našom webe, alebo na Facebook.com/VKUmapy, mapy je možné zakúpiť v našom e-shope, alebo v sieti kníhkupectiev

Facebook VKÚ mapy            Kúpiť turistické mapy VKÚ

 

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo