SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Na zimnej turistike vo Velickej doline vo Vysokých Tatrách

FaceBook  Twitter  

pict0039Jedným z vhodných cieľov pre zimnú pešiu turistiku je horský hotel Sliezsky dom pod Gerlachovským štítom.

 

 

 


 

Aj v krátkych zimných dňoch je pri dobrých podmienkach pomerne rýchlo dostupný pešo alebo na skialpinistických lyžiach. A tak sa sem vydávame cez Velickú dolinu. Je viacero možností, ako sa sem môžete dostať pešo. Nám sa v zime pre peší výstup do tohto horského hotela s históriou dlhšou viac ako 140 rokov najviac osvedčila zelená značka, ktorá sem vedie pomernej rovnomerným stiahlym stúpaním cez Velickú poľanu z Tatranskej Polianky. Tu prídete pohodlne buď vláčikom alebo aj autom. Spočiatku ideme po značke zároveň s asfaltovou cestou, ktorá sa využíva pre prístup autom až hore ku hotelu. Už od začiatku sa nám ukazuje najvyšší vrch Vysokých Tatier – Gerlach s jeho nezameniteľným a charakteristickým kotlom a výškou 2655 metrov nad morom. Naľavo od neho je približne o 120 metrov nižšia Končistá. A na opačnej strane sa ukazujú Nízke Tatry. A ich Kráľova hoľa, kde nie je na vrchu strom, ako sa spieva v slovenskej pesničke, ale stožiar vysielača, podľa ktorého tento nízkotatranský štít tak ľahko spoznáte. Hoci je od Gerlachu nižšia o 700 metrov, predsa je majestátna.    

 pict0006Po zelenej značke vystupujeme Velickou dolinou a čoraz viac sa približujeme tatranským končiarom pred nami. Asfaltová cesta sa viac kľukatí, pripája sa a znova odpája. Naša zelená značka je viac priama, na Sliezskom dome by sme mali byť asi tak za niečo vyše 2 hodinky pešej chôdze – záleží od podmienok, od kvality snehu a od toho, ako dlho a často sa budeme cestou hore zastavovať.Približujeme sa čoraz viac ku Velickému potoku. Napravo máme Veľký Krížny Kopec a  osahujeme Velický most, kde je aj turistický smerovník. Tu niekoľkokrát prechádzame cez potok. Smerom doľava vedie žltá značka, na začiatku ju sprevádza aj asfaltka. Značka sa neskôr pod Gerlachovským kotlom pripája na červenú značku tatranskej magistrály a Sliezsky dom tak obchádza.

pict0027

My sa nechávame aj ďalej viesť zelenou značkou. Za Velickým mostom začíname viac stúpať, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Paličky ako aj návleky pred snehom pre zimnú turistiku v snehu vrele odporúčam. Doposiaľ sme mali vždy šťastie na prešlapanú cestu a tvrdý sneh, a to umožňuje pomerne rýchly postup. Pod Velickou poľanou sa nám opäť ukazujú pekné výhľady na juhovýchodnú rázsochu Gerlachovského štítu. Vieme, že od poľany to na Sliezsky dom nebude trvať dlho, do polhodinky sme určite tam. V slnečnom počasí si na poľane sadáme na lavičku a využívame chvíle, keď sme ešte sami, v našom smere nejdú žiadni turisti. Je tu ďalší smerovník - doprava sa odpája žltá turistická značka, ktorá schádza do nižšie položeného Nového Smokovca. Práve túto značku by sme chceli využiť pri spiatočnej ceste. Za pár minút sme z Velickej poľany pri Sliezskom dome. Vchádzame dovnútra a zahrievame sa horúcim čajom. Nie sme tu však dlho. Spred hotela sa vydávame po zelenej značke ešte kúsok ďalej. Podmienky sú dobré, sneh sa neprebára, a tak popri Velickom plese vychádzame ešte vyššie ponad vodopád, ktorý je teraz takmer celý ukrytý pod snehom, na začiatok Kvetnice.

pict0044

Tu sa pri prvých väčších skalách zastavujeme a obzeráme si všetku tu krásu zhora. Sliezsky dom je zrazu učupený pri plese pod nami. Aj keď sme pomerne vysoko a bližšie ku slnku, blízky vysoký Gerlach už vo vyšších častiach Velickej doliny vytvára tieň, a tak vyššie by sme putovali už mimo slnka.  A aj preto zostávame na slniečku a kocháme sa krásou zimných Tatier a Granátovou stenou, ktorú máme vpravo. Keď sa otočíme, zisťujeme, že Kráľova hoľa nás stále sprevádza. Keď sa nabažíme pohľadov a začínajú nám mrznúť ruky, velíme na zostup. Opatrne schádzame v našich stopách dolu, paličky výborne pomáhajú.

pict0048

Opäť sa ideme zohriať dovnútra do hotela. Pred hotelom a vo vnútri je hŕba ľudí a je tu živo, úplný opak toho, čo bolo hore na Kvetnici nad plesom. Sme radi, že nám počasie vyšlo a že bola dobrá viditeľnosť, výhľady boli pre nás milou odmenou – veď sme sem išli aj kvôli nim. Na spiatočnej ceste sa neponáhľame. Za Velickou poľanou volíme pre zostup spomínanú žltú značku. Pri zostupe sa niekoľkokrát obraciame a v nízkom zimnom svetle si ešte obzeráme štíty Gerlachu. Ako sa stále viac a viac približujeme ku Smokovcu, žezlo Gerlachu preberá majestátny a rozložitý Slavkovský štít. Úspešnú túru sa patrí zakončiť niečím dobrým, chutným a sladkým. Naše kroky tak automaticky vedú do výbornej a osvedčenej cukrárne Tatra v Starom Smokovci. Stojí napravo od cesty pre motorové vozidlá. Je tu dostatok priestoru a interiér  zdobia mnohé zaujímavé fotky. Takže tu si sadáme ku zákuskom a super kávičke. A myšlienkami sme ešte dlho dlho hore, nad Sliezskym domom.

pict0049

Vysoké Tatry nás opäť raz nesklamali a sme veľmi radi, že nám odhalili svoju zimnú krásu. Ľadovú a chladnú, ale vskutku prekrásnu. Príďte sa sem presvedčiť o tom aj Vy. Zimné Tatry a turistiku v nich treba jednoducho zažiť na vlastnej koži.

pict0060

pict0087   pict0099

pict0112 

pict0120

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo