SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Poďte na Ľubovniansky hrad a do skanzenu

FaceBook  Twitter  

20180513 142105Zima je pre mnohých obdobím, keď sa nad mapou kujú plány na ďalší rok a rozmýšľame, na aké zaujímavé nepoznané miesta ešte zavítame. Tu je tip zo Spiša Ľubovniansky hrad, a nielen to. Hrad je nezvyčajný aj tým, že tesne pod ním sa rozprestiera skanzen, ktorý je ďalším lákadlom pri návšteve tejto lokality. Tento čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný hrad sa vypína na brale v nadmorskej výške približne 500 metrov nad morom neďaleko Starej Ľubovne a je prirodzenou dominantou Ľubovnianskej kotliny. Pohľad na hrad zo skanzenu je naozaj malebný, a je to aj opačne. Vedzte, že tie najkrajšie výhľady sú z kruhovej sprístupnenej veže hradu.

 

Poďme sa teraz pozrieť bližšie na históriu, hradu, ktorá siaha až do konca 13. storočia. Išlo o strážny hrad – jeho funkciou bolo strážiť blízke obchodné cesty vedúce do Poľska. Zaujímavosťou je, že v roku 1412 bola priamo na tomto hrade medzi panovníkmi Uhorska a Poľska podpísaná dohoda o mieri. Za pôžičku, ktorú dostal uhorský panovník Žigmund Luxemburský od poľského panovníka Vladislavova II. Jagełłovského, bol Ľubovniansky hrad daný do poľského zálohu - to bolo vlastne ručenie za pôžičku. Tento fakt ovplyvnil ďalšiu históriu tohto hradu. Spolu s Ľubovnianskym hradom bol súčasťou zálohu aj blízky Podolínecký hrad  a ďalších vyše desať relatívne bohatých spišských miest, vrátane Starej Ľubovne. A práve spišské mestá boli významnými križovatkami obchodných ciest. Taktiež Spiš bol aj vstupnou bránou do Uhorska zo severu. Po tejto udalosti celé zálohované územie spravovali kapitáni - starostovia, ktorí sídlili práve na Ľubovnianskom hrade a odtiaľto spravovali zálohovanú časť Spiša.

20180513 142313

K najstarším častiam hradu patrí kruhová veža a gotický palác, ktoré tvoria najvyššie položené časti hradu a všimne si ich veru každý. Veď práve pohľad na vežu hradu je pomerne známy. V 16. storočí po požiari prebehla rekonštrukcia a pod vedením talianskeho architekta bol vybudovaný renesančný palác. Neskoršia prestavba bola aj polovici 17. storočia, kedy tu  vznikla aj kaplnka. Na hrade boli šesť rokov uschované pred Švédmi poľské korunovačné klenoty. Spomínaný záloh bol zrušený až počas panovania panovníčky Márie Terézie. Hrad prestal byť sídlom starostu zálohovaných miest, a jeho význam postupne upadol. Posledným majiteľom hradu až do roku 1945 bol poľský gróf Zamoyski. V zachovanej časti hradu je pre návštevníkov sprístupnené múzeum s historickou expozíciou a ukážkami dobového nábytku, či zbraní. Výstavná miestnosť je priestorom pre organizovanie výstav počas sezóny. Správcom hradu je v súčasnosti Ľubovnianske múzeum. Odporúčam si obzrieť výhľad z najvyššej veže.

20180513 140538

Malebný skanzen, ktorý sa rozprestiera priamo pod hradom, navodzuje atmosféru skutočnej poddanskej obce. Ale nebolo tomu tu, vznikol tu umelo, keď tu boli premiestnené objekty, ktoré si zaslúžili, aby boli zachované pre ďalšie generácie. Skanzen patrí k najmladším na Slovensku, sprístupnený je necelých 30 rokov. Bez povšimnutia určite nezostane jeho drevený kostolík východného obradu z Matysovej z 18. storočia so šindľovou strechou. V kostolíku sa konajú pri významných cirkevných sviatkoch aj bohoslužby. Pre prechádzke skanzenom sa prenesiete do čias minulých a dozviete sa veľa o spôsobe života a bývaní obyčajných bežných ľudí. Veľkou výhodou je, že skanzen si môžete pozrieť aj individuálne, a teda netreba čakať na skupinu a idete si svojim tempom. Pri vstupe do skanzenu dostanete mapu podľa, ktorej sa budete orientovať. Je tu niekoľko krásnych dobových domčekov a každý z nich má popis, kto v dome býval alebo na čo slúžil dom. Obytné objekty sú z lokalít ako napríklad Veľkého Lipníka, Litmanovej, Veľkej Lesnej, Údola, Jakubian, Kremnej, Kamienky, či Jarabiny. Súčasťou prehliadky sú aj hospodárske objekty, ako maštaľ, stodola, sýpka. Je tu aj zrubová kováčska vyhňa, mlyn, či dielňa stolára.

20180513 144425

Ak do týchto miest zavítate v lete a s deťmi, ďalším lákadlom pre nich môže byť stredoveký vojenský tábor alebo aktivity z jeho animačného programu. Vyskúšať si môžete historické športové disciplíny, ako streľbu z luku, kuše, hod sekerou, či jazdu na koni. Môžete tu natrafiť na šermiarov, či pozrieť si staré tradičné remeslá, ako kováčstvo, hrnčiarstvo, či košikárstvo so šikovnými remeselníkmi. Deti potešia lanové, či drevené preliezačky a hojdačky. Zahnať hlad nebude problém v kapitánskej krčme, kde nájdete aj jedlá stredovekej kuchyne.

20180513 151102

Tak porozmýšľajte, či nezavítate nabudúce počas Vašich potuliek priamo sem. Ďalšie informácie nájdete napríklad tu https://www.muzeum.sk/lubovnianske-muzeum-hrad-v-starej-lubovni.html, http://www.hradlubovna.sk/sk/prehliadky-skanzenu/, http://www.marmon.sk/fotogaleria/.  

20180513 152234

20180513 133039

20180513 152644

20180513 161848

20180513 160715

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo