SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Bánovce nad Bebravou a okolie z neba

FaceBook  Twitter  

BNBVilla Ben. Takto romanticky sa nazývajú Bánovce nad Bebravou v prvej písomnej zmienke - darovacej listine uhorského kráľa Ondreja II. z roku 1232. Od tých čias v Bebrave pretieklo veľmi veľa vody, ale niektoré veci sa nezmenili. Dvadsaťtisícové mesto sa spolu so svojim okolím stále pohodlne rozprestiera na úpätí Strážovských vrchov, povyše údolia rieky Nitry. Stále patrí do regiónu Horná Nitra, ale na Považie je to z odtiaľto iba na skok a bánoveckým krajom, aj dnes, prechádza tradičná cesta zo stredného Slovenska na Moravu. Kľukatí sa bukovými, dubovými a borovicovými lesmi, lúkami, poliami i sadmi.

 

 

V stredoveku bolo mesto významným centrom remeselnej výroby, kde pôsobili chýrni súkenníci, čižmári a tkáči. Z tých čias pochádza aj gotický kostol na mestskom cintoríne. Na postavenie skutočnej dominanty si však mesto muselo počkať do novších čias. Presnejšie, do začiatku 19. storočia, keď v centre Bánoviec vyrástol rímskokatolícky kostol Najsvätejšej trojice. Počas svojej dvestoročnej existencie sa musel vysporiadať s viacerými požiarmi, no napriek nim má dodnes bohato zdobený interiér s tromi oltármi, kryptou a veľkým organom, ktorého píšťaly sa dvíhajú k stropným kresbám.

Bannovce   Dvorec kastiel

Môžeme sa len dohadovať, koľkokrát do toho kostola zavítal Janko Jesenský, jeden z najvýznamnejších slovenských literátov 20. storočia, ktorý v Bánovciach nad Bebravou žil a pracoval desať rokov. Práve nedávno sa rozhodlo o tom, že nanovo zrekonštruujú pamätný dom na ulici, ktorá nesie jeho meno.

banovce nad bebravou a okolie z neba fb banner 1200x628px

V meste však nájdete aj ďalšiu zaujímavosť: prvý a najväčší pamätník Ľudovíta Štúra na Slovensku. Právom, pretože zakladateľ modernej spisovnej slovenčiny sa narodil naozaj neďaleko, v obci Uhrovec. Tam, v jeho rodnom dome, je dnes múzeum o jeho živote. A keďže v tom istom obydlí sa zhodou okolností neskôr narodil aj ďalší významný činiteľ slovenských dejín, Alexander Dubček, časť expozície je venovaná aj jeho kariére.

Hrad Uhrovec   Uhrovec Kastiel

V tomto krátkom článku sa nám nepodarí vymenovať všetky zaujímavosti bánoveckého regiónu. Nájdete ich však v novej knihe Bánovce nad Bebravou a okolie z neba, ktorú v tomto období začíname pripravovať. O krásne letecké fotografie sme sa už postarali, ale budeme veľmi radi, ak nám pomôžete knihu informačne obohatiť. Veď určite poznáte miesta, ktoré stoja za to, aby ich čitatelia spoznali. Podeľte sa o ne a aj vďaka vám môže získať publikácia ďalší rozmer.

Horne Nastice   Miezgovce

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?
Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov či zástupcov kultúrnych organizácií. Vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v Bánovciach nad Bebravou a ich okolí, staráte sa o ďalší rozvoj ich slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Otrhanky   Pochabany
Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Bánovce nad Bebravou a ich okolie, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Strazovske vrchy   Strazovske vrchy1
Kontaktujte nášho regionálneho projektového manažéra Mgr. Michala Kyselu, tel.: 0904 652 968, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a dohodnite si nezáväznú konzultáciu. Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší.

Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť. Pomáhame slovenskému cestovnému ruchu rásť.

Pridajte sa k nám!

Uhrovec pamatnik SNP   Slatina nad Bebravou

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo