SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Na Kalvárii pri Banskej Štiavnici

FaceBook  Twitter  

dsc 1525Banská Štiavnica je magickým mestom zasadeným do krásnych Štiavnických vrchov. K jej klenotom a dominantám sa radí bezpochyby bansko-štiavnická Kalvária. Je situovaná na malom kopčeku Scharffenberg – Ostrý vrch  a pohľad na ňu je zaujímavý v každom ročnom období. Prichádzame sem  v skoršie letné ráno.

 

 

Na parkovanie sme využili priestor na to určený pred miestnym infocentrom. Vchádzame do infocentra. Jeho priestory voňajú novotou. Zrekonštruované miestnosti sú prístupné pre návštevníkov iba od roku 2016. Môžu byť miestom pre zastavenie aj v prípade, keď nemáte šťastie na dobré počasie alebo ak si nemôžete prejsť celú kalváriu - napríklad zo zdravotných dôvodov. Pozrieť si tu môžete film o Kalvárii, či zakúpiť pamiatkový darček. Od infocentra potom celú Kalváriu prechádzame pešo. Všímame si aj  pamätnú tabuľu venovanú jezuitskému páterovi Františkovi Pergerovi, ktorý inicioval vybudovanie tohto pietneho miesta.  dsc 1457

Zmysel kalvárie je predovšetkým duchovný - ide o zobrazenie udalosti Ježišovho umučenia na kríži v podobe množstva malieb, fresiek, či sôch. Je to aj významné historické miesto – história výstavby Kalvárie sa začala písať 14. septembra 1744, keď bol položený a slávnostne požehnaný  základný kameň. Prvou stavbou bol najvyššie položený Horný kostol, kde sa presne o rok neskôr konala prvá omša. Medzi vzácnych návštevníkov Kalvárie patril napríklad samotný cisár František Lotrinský – bol tu v roku 1751. Kalvária sa stala predovšetkým pútnickým miestom. Tmavým obdobím v jej histórii bolo obdobie po roku 1948, keď boli púte zakazované a štát sa veľmi nestaral o stav tejto pamiatky. Ten bol poznačený aj zubom času, aj vandalizmom. Tomu málu, čo sa z pôvodnej kalvárie zachovalo, poskytujú v súčasnosti azyl priestory Starého zámku.  Jednotlivé artefakty sa dajú pozrieť v rámci výstavy Kalvária v Exile.   

dsc 1461Od infocentra prechádzame okolo prvých troch prípravných kaplniek. Zaujímavosťou je, že stoja na mieste, ktoré nie je pre nich pôvodné. Nad nimi stojí v tvare brány Dolný kostol. Jeho dve bočné kaplnky -  po pravej a ľavej strane - majú veže, a tak je tento kostol najväčším objektom celej Kalvárie. V súčasnosti je zrekonštruovaný - aj vďaka Kalvárskemu fondu, ktorý vznikol v roku 2008. A práve v Dolnom kostole je druhá expozícia o Kalvárii, ktorá nadväzuje na tú v informačnom centre. Okrem histórie sa tu dozviete o rekonštrukčných prácach, ktoré stále prebiehajú. Práve október tohto roka bol významným medzníkom, nakoľko bola po dlhých 11 rokoch ukončená hlavná etapa obnovy Kalvárie. My sme si Horný kostol počas našej návštevy mohli pozrieť iba zvonku – ešte sa rekonštruoval. Teraz, po jeho rekonštrukcii, bude najvyššie položené miesto prístupné iba pri výnimočných udalostiach alebo po objednaní väčšej skupiny turistov so sprievodcom. Inými slovami, nebude otvorený stále.

dsc 1464

V Dolnom kostole môžete svoje pocity zapísať aj do knihy návštev, či si vypočuť sprievodné slovo a odborný výklad. Od Dolného kostola sme vystúpili ku siedmej kaplnke po ľavej strane a k ďalšiemu menšiemu Strednému kostolu. Jeho obnova je plánovaná na najbližšie roky 2019 až 2021. Ku interiéru tohto kostola sa vystupuje po krytých Svätých schodoch, ktorých je celkovo 34 a tiež ich ešte čaká rekonštrukcia. Schody má kostol aj z vonkajšej strany. Mne sa z priestorov Kalvárie tento objekt páčil najviac, aj vďaka vnútorným schodom s freskovou výzdobou naokolo, keď sa až na najvyššom mieste na vrchu schodov odhalí návštevníkovi interiér.

dsc 1476

Nad kostolom sa potom cestičky rozdvojujú. Odtiaľto je ďalší prístup ku Hornému kostolu už v strmšom teréne. My sme pokračovali doľava. Celkovo má kalvária 17 zastavení – nie teda zvyčajných 14. Predpokladá sa, že na  mieste Horného kostola stále v čase tureckého obliehania vartovka. Horná časť kopca nemá stromy, a tak sa tu otvárajú široké kruhové výhľady na Banskú Štiavnicu a jej okolie. Tu sa potvrdzuje, že Štiavnica je zelené mesto uprostred prírody. Oproti v západnom smere sa týčia nad Štiavnicou napríklad vrcholky výhľadového miesta Paradajs, kam prídete buď zľava po turistických chodníkoch od Hornej Rovne alebo sprava od Červenej studne. A nechýba ani pohľad na najvyšší vrchol Štiavnických vrchov  - bájne Sitno.  

dsc 1486

Bansko-štiavnická Kalvária je uvedená aj v zozname svetového dedičstva UNESCO a od roku 2007 figuruje v zozname 100 najohrozenejších pamiatok sveta. Je to miesto, ktoré by mal počas svojho života navštíviť asi každý. My sme jej návštevu spojili s turistikou po Štiavnických vrchoch. Odporúčam Vám si jej čaro prísť vychutnať na vlastné oči – verte, že nebudete ľutovať.

Viac sa o Kalvárii dozviete napríklad na stránke http://www.kalvaria.org/. Z našej ponuky produktov Vám pre túlanie Štiavnickými vrchmi odporúčame mapu Štiavnických vrchov. Obrázok na jej titulnej strane isto spoznáte.

dsc 1484

dsc 1517

dsc 1503

dsc 1509

dsc 1507

dsc 1534

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo