SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Na majestátnom Spišskom hrade

FaceBook  Twitter  

dsc 0451Poďte za jednou z najzaujímavejších lokalít Spiša, ktorá je iba na skok od Spišskej Novej Vsi. Ak Vás napadne Spišský hrad, uhádli ste. Ale nebude reč iba o ňom, spomenieme aj blízky Dreveník, či Žehru.

 

 Na Spišský hrad sa môžete vydať pešo zo Spišského Podhradia, kde sa dá od Spišskej Novej Vsi zaviezť autobusom alebo autom. Ak prídete do Podhradia na hlavné námestie, ku hradu Vás odtiaľto vyvedie zelená turistická značka. Pre informácie si môžete zájsť aj do miestneho informačného strediska. Cestou prejdete aj okolo miestneho cintorína a židovskej synagógy, naberiete východný smer a pomaly začnete stúpať do mierneho kopčeka. Zelená značka vedie ku parkovisku, kde sa pripája aj žltá značka, ktorá sem prichádza cez Dreveník zo Žehry.

p7095319

Ak zavítate na tieto miesta v lete, majte na pamäti, že v slnečnom počasí tu môže byť pekne horúco, tieň pri výstupe ku hradu nemá čo vytvárať. Teraz na jeseň to určite nehrozí a slniečko poteší, lebo už nebude mať takú silu, ako v lete. Už počas samotnej cesty ku hradu sú pekné pohľady na hrad a jeho rozsiahle opevnenie, ktoré sa týčia na travertínovom kopčeku - Spišskom hradnom vrchu vo výške niečo nad 630 metrov nad morom. To je asi o 200 metrov vyššie ako najbližšie okolie, a tak je hradný vrch akási prirodzená dominanta. Hrad a okolité scenérie sú veľmi pekné a ja sa vôbec nečudujem, že je tento hrad čas tak často objektom fotografov a návštev.

p7095340

Pri našej návšteve bolo vstupné na hrad pre dospelého 8 eur, pre dôchodcov 6 eur. Súčasťou vstupného je aj skoro hodinová prednáška o  hrade. Máte možnosť si prejsť hradný areál aj vlastným tempom, v kľude, s dostatočným časom na fotenie a kochanie sa.

dsc 0469

História hradu je riadne dlhá a nechcem Vás ňou zaťažovať. Snáď iba pár faktov. Práve na spomínanom Dreveníku v 5. a 6.storočí vzniklo rozľahlé opevnené hradisko. Neskôr v 11. storočí sa začína stavebná činnosť už na neďalekom hradnom kopci. Najstaršia písomná zmienka o hrade je z obdobia začiatku 13. storočia.  Hrad mal predovšetkým obrannú funkciu, zároveň však bol dôležitým strediskom Spišskej župy a sídlom správcu kráľovských majetkov na Spiši. Hrad je významnou historickou a architektonickou pamiatkou, a to aj napriek tomu, že hrad je v rekonštruovaných, či zakonzervovaných ruinách.  Pri návšteve hradu si naplno uvedomíte, že ide o naozaj rozsiahly hradný komplex - s rozlohou viac ako 4 hektáre. A tak aj samotná prechádzka po hrade a jeho otvorenom priestore, ktorý obopínajú zvyšky hradieb, je veľmi pekná a pútavá, komplex svojou rozlohou pôsobí naozaj impozantne a majestátne. Od druhej polovice 17. storočia začalo obdobie postupného úpadku - hrad začal pustnúť po protihabsburgských povstaniach, keď bol sídlom cisárskej posádky. Napokon tu v roku 1780 vypukol požiar.  

dsc 0544

V súčasnosti priestory hradu tvoria vysunutú expozíciu Spišského múzea, je tu sprístupnených viacero objektov, pričom hlavná časť zachovaných budov sa nachádza na Hornom hrade. Tomuto dominuje románsky palác a obranná veža - táto tvorí najvyššiu časť hradu, a pohľad z nej do okolia pri návšteve hradu určite nevynechajte, vystúpite sem po úzkych schodoch. Okrem veže je sprístupnená  napríklad aj gotická kaplnka svútej Alžety Uhorskej a v interiéroch si môžete pozrieť napríklad ukážku mučiarne, stredovekú kuchyňu, spálňu, kúpeľňu, či zbrojnicu. Najrozsiahlejšiu časť hradného areálu zaberá dolné nádvorie, ktoré je otvorené – sú tu zakonzervované základy budov a hradného opevnenia. K zaujímavostiam patrí napríklad polkruhový barbakán, či základy Jiskrovej pevnôstky z čias Jiskrovho panstva na hrade. Na strednom nádvorí sa nachádza obchodík so suvenírmi, a menšia kafetéria, kde sa môžete občerstviť. Pri našej návšteve tu boli aj mladí muzikanti, ktorí hrali na husle a gitaru.

dsc 0481

Veľmi pekné pohľady sú na hradný komplex aj z blízkeho okolia. Oplatí sa vyhradiť si dostatok času, aby ste mohli obdivovať hrad z diaľky, pekne zasadený do prírody. Vydajte sa napríklad po spomínanej žltej značke na spomínaný Dreveník. Vďaka slovanskému hradisku je to významná archeologická lokalita - práve tu sa našli jedny z najstarších nálezov prvotného osídlenia východného Slovenska. Ba čo viac, je to lokalita veľmi pekná aj prírodne a scenéricky – sú tu pútavé biele skalné veže a celé skalné mesto - ide o najväčšie travertínové územie na Slovensku.  Zaujímavý pohľad na hrad je aj z miesta, kde zelená značka pokračuje z parkoviska pod hradom ďalej popod hrad a stáča sa neďaleko Sobotiska na sever. Mne sa veľmi páčia zábery Spišského hradu v pozadí  s majestátnymi Vysokými Tatrami, či jeho hradby tajomne zahalené do jesenných hmiel. Ešte by som chcela poznamenať, že v blízkej Žehre sa nachádza zaujímavý Kostol Ducha Svätého v Žehre zaradený na Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Má podobne ako hrad dlhú históriu, pochádza z polovice 13. storočia a je postavený v románsko-gotickom slohu. Vzácne sú najmä jeho nástenné maľby a najstarším kusom zariadenia je kamenná krstiteľnica z 13. storočia.

dsc 0499

Tak neváhajte navštíviť Spiš a Spišský hrad. Na jeho prehliadku sa môžete vydať aj pri návšteve iných blizkych lokalit, či už napríklad Vysokých Tatier alebo Slovenského raja. Verím, že aj Vám sa tu podarí objaviť ten svoj nezabudnuteľný pohľad. Verte, že miesto, kde sa tvorila naša história,  Vám zostane ešte dlho v pamäti. Nádherné fotografie Spiša si môžete pozrieť v teple svojho domova v knižke, ktorú ponúka náš e-shp.

p7095365

dsc 0464

dsc 0552

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo