SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Kostol Katarínka, malebný Branč a ďalšie zaujímavosti

FaceBook  Twitter  

20180408 191533V tomto článku by som Vám rada priniesla niekoľko tipov na zaujímavé pamiatky, ktoré ukrývajú Malé KarpatyMyjavská pahorkatina. Ako napovedá názorv, je medzi nimi aj jeden hrad...

 

 

Poznáte Katarínku? Nie, nejde o žiadnu osobu, ale jedná sa o Kostol svätej Kataríny Alexandrijskej – preto názov Katarínka, ktorý stojí neďaleko obcí Dechtice a Naháč. Verte alebo neverte, dokonca je tu aj prírodná rezervácia s pomenovaním Katarína, ktorá patrí do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Ku Katarínke vedie niekoľko značiek pre peší prístup. Z Dechtíc sem vedie žltá turistická značka alebo z Naháča je to modrá značka. Dostanete sa sem aj autom, neďaleko je parkovisko. Viac sa o tomto pútavom mieste dočítate napríklad tu https://www.katarinka.sk/. Pamätám si, keď Katarínka vyzerala úplne inak. Tentokrát už bola prístupná aj veža, ktorá sa rekonštruovala vraj 10 rokov. Zrekonštruovaná veža má 6 podlaží a zhora je nádherný výhľad na okolie - aj na najvyšší kopec spomínaných Malých Karpát - Záruby. 20180408 111829Toto miesto je naozaj malebné, Dajú sa tu zakúpiť aj malé suveníry, pohľadnice a magnetky. Torzá sôch, ktoré tu boli nájdené, sú umiestnené v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Miesto je pomerne dobre zdokumentované náučnými tabuľami, ktoré popisujú aj archeologické práce a nálezy. V lete sa tu konajú 2 týždňové tábory, na ktorých sa zúčastňujú dobrovoľníci, ktorým nevadí, že sa na celé toto obdobie vzdávajú väčšiny vymožeností našej civilizácie, vrátane hodiniek a mobilov. Počas prehliadky sme sa dozvedeli, že celkovo sa tu vystriedalo už vyše 1600 dobrovoľníkov, ktorí vykonávali práce rôzneho druhu. Vzhľadom pre nenáročný prístup je miesto ako stvorené pre návštevu s deťmi alebo s rodinou, či staršími seniormi.  

20180408 100210

Ďalšou zastávkou v blízkom okolí Katarínky môže byť aj Kostol všetkých svätých – románska rotunda, ktorá sa nachádza priamo v Dechticiach. Rotunda je veľmi vzácna - bola postavená už v roku 1172 a rekonštruovaná v roku 2015. Táto pamiatka bola zapísaná aj do Zoznamu národných kultúrnych pamiatok SR. Kostolík sa stal slávnym predovšetkým svojimi zachovalými románskymi monumentálnymi maľbami z prvej polovice 13.storočia. Stojí na malom miestnom cintoríne. A kostolík je naozaj veľmi malý, nie sú v ňom ani žiadne miesta na sedenie.

20180408 125233

20180408 124756

Naše ďalšie kroky viedli k malebnému Kostolíku svätého Michala archanjela nad Lančárom, miestnou časťou obce Kočín-Lančár. Táto obec sa nachádza v okrese Piešťany a ak od Dechtíc pokračujete severovýchodným smerom, je to iba chvíľa jazdy autom. Kostolík sa nachádza za dedinou na miernom kopčeku na mieste staršieho pravekého hradiska. Opevnená renesančná stavba pochádza z neskoršieho 17.storočia. V interiéri je hodnotné barokové zariadenie a stropné maľby. Z kostola je krásny výhľad na Trnavskú pahorkatinu. Okolo kostola je postavený kamenný múr so strielňami a vstavanou vežou – zvonicou. Okolo kostola sa pôvodne rozprestieral cintorín. Kostol prešiel mnohými prestavbami, v súčasnosti je jeho interiér v štýle baroka.

20180408 171733

20180408 172715

20180408 172405

Odtiaľ sme autom pokračovali do Vrbového, a cez Brezovú pod Bradlom až do Myjavy. Naším cieľom bola prekrásna zrúcanina hradu Branč, o ktorej sme veľa počuli, ale ešte sme tu neboli. Je to bezpochyby jedno z najpútavejších miest tohto regiónu. Hrad sa týči na holom kopčeku nad obcou Podbranč. V minulosti slúžil ako strážny hrad, ktorý mal za úlohu chrániť hranice kráľovstva a obchodné cesty. Hrad nechal postaviť magister Aba z Hlohovca, pričom práce s výstavbou začali približne v roku 1251. Hrad počas jeho histórie vystriedal mnoho majiteľov, medzi najznámejších určite patria Matúš Čák Trenčiansky alebo Matej Korvín. Jeho posledným vlastníkom bol František Ňári, ktorý konvertoval na katolícku vieru a rozhodol sa všetkých príslušníkov iných vierovyznaní prenasledovať. Jeho zásluhou boli na hrade väznení evanjelickí kňazi, ktorí v ňom aj zomreli. Časom ostal hrad opustený a začal chátrať. Opustený hrad Turci ľahko dobyli a vypálili. Do dnešnej doby sa z hradu zachovali len obvodové múry a časť vnútorného opevnenia. V areáli hradu stojí pamätník, ktorý spomína práve na ťažké časy prenasledovania iných vierovyznaní. Zrúcanina hradu Branč sa nachádza v nadmorskej výške 475 metrov a ponúka široký nádherný výhľad na Myjavskú pahorkatinu a Biele Karpaty. My sme tu boli podvečer, pri zapadajúcom slnku, a tak sa nám tu obzvlášť páčilo, aj vďaka tomu, že areál hradu je veľmi pekne upravený. Prístup na neho nie je vôbec zložitý a zhora budete mať krásne kruhové výhľady na okolitú krajinu. Svojou polohou bol predurčený na to, že sa odtiaľto dalo strážiť pomerne veľké územie. Viac sa o hrade dozviete napríklad na stránke Podbranču.  

20180408 185035

20180408 185627

20180408 190251

Tak hor sa spoznávať kultúrne pamiatky, ktorých je na Slovensku veru neúrekom. Mnohé ďalšie pútavé zaujímavosti nájdete v knihe fotografií Záhorie z neba.

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo