SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Čarovný Novohrad – región klenotov

FaceBook  Twitter  

kniha carovny novohrad 1Na neveľkom kopci pri obci Halič vyrástol v polovici 13. storočia hrad. Dnes by ste ho hľadali márne, no kopec nájdete ľahko. Zdobí ho totiž nádherný Haličský zámok. Vznikol na mieste pôvodného hradu, keď si Anna Lossonczyová vzala Žigmunda Forgáča. Ten sa rozhodol investovať nemalý majetok do rekonštrukcie starej stavby a zmenil ho na impozantný kaštieľ so šiestimi rohovými vežami. Neustále boje však aj Forgáčovcov prinútili kaštieľ opevniť. Prosperite to však nebránilo, práve naopak. Gróf János Forgáč tu založil prvú manufaktúru na výrobu súkna v Uhorsku. A haličské súkno sa čoskoro stalo známym nielen vďaka tomu, že sa z neho šili vojenské uniformy, ale aj fraky.

 

Haličsky zámok je jedným z klenotov Novohradu. Možno viete, možno nie, ale toto historické územie v južnej časti stredného Slovenska a v severnej časti Maďarska sa nazýva podľa hradu Novohrad, v maďarčine Nógrad. Pôvodne k nemu patrilo aj územie Hontu a Malohontu, jeho územná celistvosť však dlho trpela tureckými vpádmi a nadvládou. V druhej polovici 16.storočia sa im podarilo podmaniť si takmer celú stolicu, keď dobyli aj hrady Modrý Kameň a Divín. Novohrad sa definitívne oslobodil až po sto rokoch, keď bol v roku 1686 oslobodený Budín.

017   018

Poďme ale do súčasnosti a hľadajme ďalšie klenoty Novohradu. Z jeho dnešného administratívneho a ekonomického centra, Lučenca, nemusíme ísť ďaleko. Vlastne, nemusíme ísť nikam. Priamo na rozmedzi novodobého panelákového sídliska a starého mesta stojí nádherná synagóga. Postavili ju v rozpätí rokov 1922 až 1925 a je posledným veľkolepým dielom architekta Leopolda Baumborna, ktorý je známy ako projektant slávnych synagóg v Uhorsku. Lučenská je najväčšou na Slovensku a po nedávnej rekonštrukcii aj opäť jednou z najkrajších.

carovny novohrad

Teraz však Lučenec predsa len na chvíľu opustíme, aby sme nahliadli aj na tretí z mnohých klenotov Novohradu. Fiľakovský hrad. A viete čo, pozrime sa aj na štvrtý. Renesančný Zichyho kaštieľ pod severnými múrmi hradu Divín, ktorý dal v 17. storočí postaviť gróf Imrich Balaša. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii je výraznou architektonickou dominantou obce i celého Novohradu. A piaty klenot? Čo taká Málinecká priehrada? Zásobáreň pitnej vody pre široké okolie a pohladenie pre oči i dušu, keď postojíte na jej brehu. Chcete vedieť, čo je potom šiesty klenot? Nuž, tým môže byť pokojne ktorýkoľvek kostol v ktorejkoľvek dedine. Dajú sa obdivovať celé hodiny. Stará Halič, Ľuboreč, Turičky... zoznam by bol dlhý.

003   004

Ale načo robiť zoznamy? Poďte radšej spolu s nami Novohrad spoznať. Na tých najkrajších obrázkoch, ktoré v tomto regióne klenotov vznikli vďaka skcvelým fotografom. Práve sa postupne zbierajú do knihy Čarovný Novohrad, najnovšieho pripravovaného prírastku do edície Čarovné Slovensko. A ak z Novohradu pochádzate, pomôžte nám túto knihu urobiť naozaj dokonalou.

005   008

Budeme radi, ak sa k nám pridáte. Určite poznáte miesta, ktoré stoja za pozornosť a radi sa o ne podelíte. Pridáte tým ďalší rozmer publikácii, plnej unikátnych fotografií majstrov farieb a kompozície.

011   016

Ste z regiónu Novohrad a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samospráv, starostov obcí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov či zástupcov kultúrnych organizácií. Vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v regióne Novohrad, staráte sa o ďalší rozvoj tohto čarovného regiónu, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku i za jeho hranicami. Pomôžte odprezentovať váš nádherný kraj v tom najlepšom svetle. Poďte s nami do toho, a pomôžte cestovnému ruchu v regióne Novohrad i na Slovensku rásť!

Pokiaľ vám táto myšlienka môže zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

013   006

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Ing. Adrianu Drugovú, tel.: 0915 435 966 alebo e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude vaša prezentácia v knihe vyzerať.

Dajte nám o sebe vedieť, a my sa už postaráme, aby ste s vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť. Pomáhame rásť slovenskému cestovnému ruchu.

Pridajte sa k nám!

019


Mohlo by Vás tiež zaujímať

kniha carovne slovensko 1 2vku mapy turisticke8 Malovane mapy Lupciansky hrad

Knihy

Turistické mapy VKÚ

Maľované mapy

Letecké fotografie

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo