SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Pomáhame slovenským odborníkom rásť

FaceBook  Twitter  

skrining7V srdci Slovenska, na mieste takmer dokonale obkolesenom zalesnenými kopcami, stojí nenápadná budova z bieleho betónu a v nej laboratóriá so zvláštnym vybavením. Pracuje v nich iba niečo vyše tucta osobitne vyškolených odborníkov, ktorí pomocou špeciálnych prístrojov dokážu s takmer dokonalou istotou predpovedať budúcnosť prakticky každého človeka, ktorý sa na Slovensku narodí. Projekt sa naplno rozbehol už v roku 1985, takže ak máte tridsaťtri rokov alebo menej, skúmali aj vás.

 

Môže to vyzerať ako úryvok so sci-fi románu, ale to, o čom píšeme, naozaj existuje. No nebojte sa, nie je to žiadna strašidelná veda. Práve naopak. Ide o projekt, ktorý už tri desaťročia pomáha zdraviu slovenskej populácie. Budúcnosť, ktorú vďaka nemu poznáme, sa totiž netýka ľudského života vo všeobecnosti, ale práve zdravia.

skrining1   skrining3

Laboratóriá Skríningového centra novorodencov SR, pretože o nich je reč, sú súčasťou Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Pomocou prepracovaného systému sa v nich denne sústreďujú a testujú vzorky krvi prakticky všetkých novonarodených detí z celého Slovenska. Štyri suché kvapky na špeciálnom papieri stačia skríningovým špecialistom na to, aby zistili, či život, ktorý sa malému človiečikovi práve začína, nebude ohrozovať jedna z trinástich vážnych chorôb.

skrining7

Ide napríklad o vrodené chyby endokrinných žliaz a látkovej výmeny, ktoré v čase narodenia nemajú žiadne príznaky a dieťa vyzerá zdravé, no postupne sa prejavia a trvalo poškodia hlavne vývoj mozgu, ale aj iných orgánov. Keď sa prejavia naplno, ani liečba už nezabráni trvalému poškodeniu. Keď sa však práve vďaka skríningu včas zachytia, lekári dokážu zaistiť zdravý vývoj dieťaťa.

skrining5   skrining6

Ak sme vás zaujali, prečítajte si o tomto fascinujúcom projekte viac na webstránkach banskobystrickej detskej nemocnice. Slovenský skríningový program novorodencov je jedným z úžasných príkladov toho, ako veda dokáže pomáhať pri zlepšovaní ľudských životov. A vo vydavateľstve CBS sme veľmi radi, že môžeme vede aj tomuto programu pomôcť, a zároveň propagovať našu krajinu.

skrining4

Už o pár dní sa totiž práve na Slovensku zídu odborníci z celého sveta na 11. európskom stretnutí Medzinárodnej spoločnosti pre novorodenecký skríning (International Society for Neonatal Screening – ISNS). Počas štyroch dní si budú vymieňať nové informácie a skúsenosti, aby ďalej zlepšovali systém, ktorý na celom svete pomáha predchádzať následkom zákerných chorôb.

Z praktických dôvodov sa ich stretnutie uskutoční v Bratislave, no keďže naše národné skríningové centrum novorodencov je v Banskej Bystrici, budú môcť spoznať aj ju, a to prostredníctvom knihy Banská Bystrica z neba.

banska bystrica z neba 2017 maketa 1748x1200px 1

Priamo z vydavateľstva im ju privezú slovenské účastníčky a zároveň organizátorky konferencie, ktoré sa na nás obrátili s ponukou spolupráce a my sme veľmi radi súhlasili.

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo