SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Tipy na cyklistiku na Orave v okolí Zuberca, Oravíc a Trstenej

FaceBook  Twitter  

img 20180810 070710Verím, že prídu ešte teplejšie jesenné dni, ktoré dovolia vytiahnuť bicykel. Rada by som Vám priniesla niekoľko tipov, kam na bicykli na Orave v okolí Zuberca, ale aj inde... Nám sa cyklistika v týchto miestach osvedčila na striedanie s turistikou, je to pre deti iný druh pohybu. Ak Vás čaká dlhá dolina, je na zváženie, či ju neprejsť radšej na bicykli ako pešo...

 

 

p8040814Kam sa môžete vydať na bicykli v okolí Zuberca? Pre menšie deti odporúčam bicyklový výlet ku skanzenu v Brestovej priamo zo Zuberca. Túto trasu zvládnu v sprievode svojich rodičov aj tí najmenší, prevýšenie na trase nie je veľké. Kým sa ponoríte do lesa, za Zubercom na lúkach budete odmenení pekným pohľadom najmä na Osobitú, Sivý vrch a Brestovú. Deti si môžu zájsť do lanového parku, ktorý sa nachádza oproti skanzenu. Na pripravené trasy sme mali časový interval 30 minút, deti si tu vyskúšajú iný druh pohybu ako pri cyklistike. Ak deti zvládajú na bicykloch aj nespevnený povrch, do Zuberca sa môžete vrátiť po náučnom chodníku, po vyjdení z lesa popri potoku. Tú tu oddychové miesta, prístrešky a náučné tabule. Do Zuberca sa vrátite pri penzióne Milotín.  Ak chcete využiť požičovňu kolobežiek pri skanzene, môžete sa ku skanzenu odviezť roháčskym turistickým vláčikom. Viac informácií o vláčiku nájdete na stránkeimg 20180810 070225

Pre dospelých, či staršie deti, môže byť cyklistickým cieľom nad Brestovou vyššie položená chata na Zverovke. Z lúk odtiaľto sa dajú pozorovať hrebene kopcov všade naokolo. Prestávku pri chate môžete využiť napríklad pre návštevu symbolického cintorína, ktorý je iba kúsok od chaty. Ak zvládnete väčšie prevýšenie, môžete so staršími a zdatnejšími deťmi na bicykloch zavítať až na Ťatliakovu chatu, obzrieť si Ťatliakovo pleso a pri ceste naspäť si naplno vychutnávať dlhý zjazd dolinou.

img 20180810 070751Ďalej od Zuberca môžete bicyklovať napríklad v okolí Oravíc, ktoré sú neďaleko. Nám sa samotná cesta medzi Zubercom a Oravicami zdala príliš frekventovaná a náročná, vyhľadávali sme miesta s čo najmenšou premávkou, aby boli pre deti bezpečné. Vhodnou na bicyklovanie bola cesta popri rieke Oravica smerom ku Tichej doline. V spodnej časti je kvalitný asfalt a je tu aj pekná rozhľadňa s ďalekohľadom. Druhou dolinou je Bobrovecká dolina, na jej začiatku je rašelinisko Peciská. Všetky tieto spomínané miesta sú súčasťou náučného chodníka Antona Kocyana. Náročnejšia cyklistika s prevýšením je nad Tichou dolinou, tu už bolo prevýšenie. Na trase nás tu čakali ešte ďalšie dve rozhľadne. Dĺžku preto vyberajte od kondície detí. Podrobnejšie si o cyklistike prečítate v článku.

Ak máte možnosť a ste ochotní cestovať za cyklistikou ešte ďalej, odporúčam si prejsť cyklotrasu, ktorá vedie z Trstenej ku poľským hraniciam. Od hraníc môžete pokračovať Poľskom až do Nového Targu. My sme zvolili trasu iba ku hraniciam a naspäť do Trstenej, aby to deti zvládli. Trasa na slovenskej trase ponúka pekné výhľadové miesta, kaplnku s krížovou cestou nad Liesekom, niekoľko pekných cyklomostov a veľa prístreškov na oddych. Ak budete mať šťastie na počasie, čakajú Vás tu scenérie smerom ku Skorušinským vrchom, Vysokým a Západným Tatrám. Viac si môžete prečítať v článku.

Z ešte vzdialenejších miest sa nám pre cyklistiku s deťmi zdá vhodný aj chodník vedúci zo Suchej hory cez Vonžonec ku Hájovni pod Babou horou. Táto trasa má asfaltový povrch a s trochou prevýšenia jú zvládnu aj deti, ak ich mierne stúpanie neodradí. Na začiatku trasy je zaujímavé rašelinisko, ktorým vedie drevený chodník. Pri Hájovni je aj malá rozhľadňa s ďalekohľadom. Detailnejšie si o tejto lokalite prečítate tu.

img 20180808 092327

V blízkom Poľsku, ktoré je od Zuberca na skok, má sčasti asfaltový povrch aj dlhá a nádherná Chocholowska dolina. Zo Zuberca sa sem dostanete cez Oravice, Suchú horu a Witow. Vstup do doliny je spoplatnený. Ak tieto miesta navštívite v lete počas turistickej sezóny, rátajte s tým, že nebudete na trase sami a môže tu byť veľa turistov. Dolina je krásna najmä vo vrchnejšej časti, kde stojí pod lesom aj veľká poľská turistická chata a poniže nej kaplnka. Z lúk sú pekné výhľady na Kominiarski Wierch a Západné Tatry. Kvalitný asfalt je v doline po Poľanu Huciska. Ďalej je už nespevnená cesta, chvíľami aj dosť kamenistá. Táto časť je vhodnejšia na bicykel pre staršie a fyzicky vyspelejšie deti, pre najmenších skôr v sedadle na bicykli rodiča alebo vo vozíku za bicyklom.

img 20180807 101927

img 20180807 114024

Prajem Vám veľa zábavy a radosti pri objavovaní cyklochodníkov na Orave.

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo