SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Zlaté Moravce a okolie z neba

FaceBook  Twitter  

zlate moravce z neba blue web 1aMedzi dvomi pohoriami, na oboch brehoch rieky Žitava, lesknú sa strechy zlatého mesta. Takto by sa mohol začínať príbeh o Zlatých Moravciach. A ako by pokračoval? Dlhou kapitolou by bola takmer tisícročná história, veď o osídlení pod svahmi Tríbeča sa písalo už nedlho po zániku Veľkomoravskej ríše.

 

 

 

A bola by to veru kapitola dramatická! Veď sa len pozrime do starých listín. V roku 1530 turecké jednotky pod vedením smederevského bega Mehmeda Jahjapašaoglu Moravce vypálili. O sto rokov neskôr bolo mesto násilím podmanené a ovládnuté Agaom Omerom z Ostrihomu. A o ďalších dvadsať rokov kapitán novozámockej pevnosti Adam Forgáč štyri dni bojoval s Turkami, vedenými pašom Mustafom, kým Turci napriek početnej prevahe prehrali a museli z bojiska utiecť.

10   09

Až potom prišla pokojnejšia časť príbehu. O úrodnom agrárnom kraji, ktorý žil hlavne zo svojich polí a rozľahlých lesov. Stál tu parný mlyn, cukrovar a Tekovský hospodársky spolok. Prišlo bankovníctvo, tehelne Arthura Petöa, drevené píly a viaceré sklárske hute v okolitých dedinách.

Československo prinieslo Zlatým Moravciam štatút okresu. No a povojnové časy potom rozšírili príbeh mesta do celej bývalej republiky - vďaka továrni na chladničky Calex mal kúsok Zlatých Moraviec vo svojom byte hádam každý od západočeského Ašu až po východoslovenské Vyšné Nemecké.

zlate moravce a okolie z neba

A ako príbeh pokračuje v súčasnosti? Na to sa už čoskoro budete môcť pozrieť vďaka pripravovanej knihe Zlaté Moravce z neba. A nie hocijako, ale z neobyčajných fotografických záberov na mesto a jeho okolie z výšky. Pozorným očiam by pri ich prezeraní nemalo uniknúť miesto, kde sa rieka Žitava spája s Hostianskym potokom, zvaným tiež Zlatnianka či Zlatňanka. Prečo to spomíname? Nuž, kvôli názvu mesta. Pretože Moravce boli od svojho vzniku dlho-predlho „len“ Moravcami. Zlatými sa stali až v 18. storočí. A zdá sa, že dôvodom bol práve tento zlatonosný potok, vlievajúci sa do Žitavy.

Alebo to bolo s pomenovaním inak? Podeľte sa s nami o svoje znalosti a poďte s nami aj vy tvoriť krásnu, novú knihu. Určite poznáte niečo z histórie, určite viete o miestach, ktoré stoja za pozornosť. Dajte nám o nich vedieť a aj vďaka vám môže získať publikácia, plná unikátnych leteckých fotografií, ďalší rozmer.

02   04

 

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov či zástupcov kultúrnych organizácií. Vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v Zlatých Moravciach, staráte sa o ďalší rozvoj ich slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Zlaté Moravce a ich okolie, v tom najlepšom svetle.

05   07

Pokiaľ Vám táto myšlienka môže zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Júliu Petránovú, tel.: 0917 119 931, e-mail na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a dohodnite si nezáväznú konzultáciu. Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší.

Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť. Pomáhame slovenskému cestovnému ruchu rásť.

Pridajte sa k nám!

03   06


Mohlo by Vás tiež zaujímať

kniha carovne slovensko 1 2vku mapy turisticke8 Malovane mapy Lupciansky hrad

Knihy

Turistické mapy VKÚ

Maľované mapy

Letecké fotografie

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo