SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Za krásami Spiša iba na skok od slovenských hraníc

FaceBook  Twitter  

pict0432Nedávno sme sa v Pieninskom národnom parku bližšie pozreli na jedinečné Tri koruny so Sokolicou, teraz prinášam tipy zamerané na spoznávanie kultúrnych krás. Navštívime oblasť poľského Spiša – okolie Niedzice, ktorá patrila ešte pred rokom 1920 Slovensku. Vzhľadom na jej polohu, aj slovenskí turisti, či cyklisti sem veľmi často pri návšteve Pienin, či Zamaguria zavítajú. Tak sme si to sem prišli pozrieť jedného letného dňa aj my...

 

Čo by kameňom dohodil od Spišskej Novej Vsi, len kúsok za poľskými hranicami sa nachádza hrad Niedzica. Práve ten nás sem nalákal. Vypína sa na vápencovom brale nad vodnou priehradou, a tak aj samotné jeho okolie je veľmi pekné a lahodí oku a amatérskemu fotografovi o to skôr. Hrad Niedzica je zachovalý a veľmi sa nám páčil už z diaľky. Rovnako je pomenovaná aj neďaleká menšia dedinka. Ako zaujímavosť uvediem, že v tejto dedinke pôsobil ako učiteľ otec Michala Dočolomanského, slovenského herca. Michal Dočolomanský sa narodil v Niedzici v roku 1942. V roku 1920 táto oblasť po prvýkrát pripadla Poľsku a po druhej svetovej vojne bola oblasť anektovaná, a to aj napriek protestom pôvodného obyvateľstva. To, že sme v Poľsku, nám vôbec nevadilo, pri spoznávaní krás kultúrnych a prírodných krás hranice predsa nerozhodujú.

pict0226

pict0240
Priehradu pod hradom tvoria dve jazerá, väčšie členitejšie Czorsztyńskie jazero a menšie Sromowské jazero a oddeľuje ich priehradný múr. Jazerá vznikli prehradením rieky Dunajec, ktorá je tu dôležitým krajinotvorným prvkom. Mimochodom, práve názov Dunajec mal pôvodne aj hrad Niedzica. Vodná priehrada tu vznikla iba pomerne nedávno, na konci minulého storočia - v roku 1997. Druhým lákadlom je tiež hrad, tento sa nachádza na opačnom brehu priehrady v smere na sever, a volá sa Czorsztyn. Jeho počiatky nie sú doteraz celkom objasnené. To, čo jasné je, je že jeho úlohou bolo strážiť obchodnú cestu vedúcu tadiaľto z Uhorska do Krakova a prekonávajúcu rieku. Aj tento hrad je od roku 1992 sprístupnený širokej verejnosti a všetkým tým, ktorí sú odhodlaní prekonať menší výškový rozdiel, kým sa dostanú ku samotným zrekonštruovaným hradbám. Ideálne je navštíviť hrady oba. My sme to urobili tak, že sme po prehliadke hradu Niedzica zišli do malého prístavu, odkiaľ sme sa nechali malou loďkou previezť ku hradu Czorsztyn. Ten nie je taký zachovalý, ale má svoju jedinečnú atmosféru. Z hradieb zhora boli tiež veľmi pekné výhľady na okolie, na prístav a z vodnej hladiny sú pohľady zase iné ako zo súše. Možnosť sa previezť loďkou vrele odporúčam.

pict0320
Pre peší prístup ku hradu Czorstyn sa dá využiť aj zelená značka z obce rovnakého mena. Okrem hradov odporúčam sa prejsť aj cez samotný priehradný múr. Na chodníku, je tu nakreslená zaujímavá plastická maľba. A pri dobrom počasí tu uzriete aj vrcholky Belianskych Tatier. Po ľavom brehu nádrže vedie červená turistická značka, ktorá Vás zavedie ku hradu Niedzica, takže záleží len na Vás, akú prechádzku, či postup si zvolíte. Miesta sa dajú aj prebicyklovať, cyklotrasa sem vedie popri Dunajci napríklad z blízkeho Červeného Kláštora.

pict0435
Ďalšou atrakciou, ktorá Vás, ak budete s malými deťmi zláka, je miestny Park miniatúr. Okrem obidvoch už spomínaných hradov tu nájdete verné miniatúry aj ďalších známych pamiatok podtatranského regiónu, poľských, či slovenských – zhliadnete tu napríklad zmenšenú podobu Oravského zámku, Pieninského hradu, či Červeného Kláštora. Ale viac už prezrádzať nebudem, aby ste boli o to viac zvedaví, čo ďalšie tu sami objavíte.

 pict0430

Pokojne si na návštevu tejto milej lokality, vhodnej pre všetkých, starších, mladých ako aj tých úplne najmenších, vyhraďte aj celý deň, veď ponáhľať sa by bola večná škoda. Skôr sa Vám nebude chcieť stadiaľto odchádzať, podobne, ako sa nechcelo nám. Prajem Vám pekné a nezabudnuteľné zážitky.

pict0236

 pict0457

pict0450

pict0266

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo