SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Jarný výlet do Strážovských vrchov

FaceBook  Twitter  

img 6512Blíži sa Veľká Noc, jar klope na dvere a nahlas rozmýšľame, kam sa vybrať do pomaly prebúdzajúcej sa prírody. Tip padá na Vápeč – malebný vrch so špicatými skalkami v Strážovských vrchoch.

 

Práve počas Veľkej Noci sme Vápeč navštívili niekoľko rokov dozadu. Jedným z možných východzích bodov, kde pešiu túru na Vápeč začať, je dedinka Horná Poruba, ktorá sa rozkladá v nadmorskej výške približne 405 metrov nad morom. Je rýchlo dostupná z diaľnice, z ktorej schádzame najprv do Ilavy. Už z diaľnice sa pri dobrom počasí na nás usmieva nezameniteľná špička nášho cieľa. Vrchol Vápeča nie je zalesnený a ak ho raz navštívite, nespletiete si ho veru zo žiadnym iným kopcom. Svojím tvarom a podobou je proste jedinečný. Od roku 1993 aj Národná prírodná rezervácia Vápečimg 6502
Od Ilavy smerujeme do spomínanej Hornej Poruby. Z nej nás povedie modrá turistická značka. Tá sa odpája smerom doľava v hornej časti dedinky. Na začiatku nás sprevádzajú zelené borovice a aj výhľad na celý masív Vápeča - ukazuje v plnej kráse. Už by sme najradšej boli na vrchole. Míňame kríž, ktorý sa snažím zachytiť na fotku. Časť s borovicovým lesíkom je veľmi príjemná a mám ju rada. Potom sa pomaly vnárame do lesa a cesta sa stáča na juhovýchod. Spočiatku stúpame iba mierne. Z pravej strany sa čoskoro pripája červená značka, ktorá má rovnaký cieľ - Vápeč. Prichádza sem z vyšného konca img 6512Hornej Poruby. Môže byť tak alternatívou pre zostup ako aj výstup na Vápeč. Červená značka sa stáča na sever a začína strmo stúpať. Preverí našu kondíciu. Spomaľujeme tempo. Okolitý les je impozantný a nájde sa tu určite niekoľko exemplárov, ktoré toho už veľa pamätajú. V lete je tu tieň, čo je pri stúpaní veľkou výhodou. O niečo vyššie sa na našu červenú pripája aj žltá turistická značka. Táto začína v Ilave a vedie napríklad aj cez osadu Háj. Čoskoro sa strmé stúpanie trocha zmierňuje. Nad nami sa ukazujú pekné vápencové strmé skalky. Pomaly dosahujeme sedlo Palúch. To sme v nadmorskej výške 900 metrov nad morom. Vieme, že prevažná časť stúpania je za nami. Na vrchol je to už odtiaľto možno 20 minút, výškovo už iba necelých 60 výškových metrov. Pokračujeme vo veľmi peknom, členitom a výhľadovo zaujímavom teréne, so skalkami. Tešíme sa už na najvyšší bod, ktorý čoskoro dosahujeme. Stojíme pri vrcholovom drevenom kríži. Naokolo sa odhaľuje kruhový pohľad do širokého okolia, očami prechádzam z kopčeka na kopček. To, že že názvy nepoznáme, vôbec nevadí. Prezradí nám ich mapa, ktorú vyberáme z batoha. Najviac fotený je asi pohľad dolu na samotnú Hornú Porubu s malebnou mozaikou políčok a okolitých lúk. Čoskoro začnú naberať zelenú farbu. Od hlavného vrcholu vedie chodník aj na akýsi nižší vrchol Vápeča. Dojmy a zážitky z putovania mnohí turisti zapisujú do vrcholovej knižky. Svahy v blízkosti vrchola sú strmé, a tak treba byť opatrní, najmä ak sem prídete s malými deťmi, ktoré bývajú často neposedné a radi pobehujú. Na jar Vás v lokalite Vápeča privítajú najmä poniklece a prvosienky. My sme tu boli práve v čase, keď začínali opatrne vytŕčať svoje hlávky a ešte iba rozkvitali.
img 6553A kam sa vydať z Vápeča? Po vrátení do sedla Patúch je možné po červenej značke pokračovať na Srvátkovú lúku. Tu sa krásne ukáže skalnatý masív Vápeča. Už modrá značka ďalej pokračuje hrebeňom ku 907 metrov vysokej Homôlke, ktorá je však zalesnená. Dolu pod hrebeňom ku Homôlke sa kľukatí asfaltová cesta. Táto spája Považie s Nitrickou dolinou. Z prevažne zalesneného hrebeňa sa odkrývajú pohľady na Hoľazne, Slopský vrch, ako aj zaujímavú Omšenskú dolinu s dedinkou Dolná Poruba. Z lúk pod Homôlkou sa znova otvárajú pekné výhľady, za pekného počasia sa môžete kochať pohľadom aj na Vršatecké bradlá. Je tu aj chata Homôlka, ktorú využívajú v zime lyžiari. Vleky sú na blízkom svahu. Za Homôlkou sa značka stáča a zavedie turistov do dedinky Valaskej Belej. Táto patrí už do spomínanej Nitrickej doliny. Možností na turistiku je tu naozaj neúrekom, je z čoho si vyberať.

img 6523
Vápeč si Vás podmaní svojou krásou a je možné, že ho navštívite aj viackrát, ako my. A druhou vetou doplním aj to, že pohľady na jeho dominantu z nižšie položených miest sú tiež veľmi pôsobivé. Takže banovať nebudú ani tí turisti, ktorí budú Vápeč objavovať viac z diaľky. Strážovské vrchy sú pohorím, ktoré by ste v turistických potulkách nemali vynechať.

img 6554

img 6543

img 6556

 img 6547

img 6519

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo