SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Z ktorej rozhľadne uvidíte 4 slovenské hrady?

FaceBook  Twitter  

dsc 0944Jar pomaličky klope na dvere. Prvý víkend, keď bolo jar doslova cítiť vo vzduchu, sme využili na návštevu lokality na rozhraní žilinskej a turčianskej kotliny. Ak hádate, Strečno, áno, je to správne. Na hrad Strečno však tento krát naše kroky nemierili. Skúsili sme ísť o niečo vyššie s cieľom obzrieť si žilinskú kotlinku s vrcholčekmi Malej Fatry ako aj Kysuckých Beskýd. A k tomu ešte 4 hrady. O akom mieste píšem? Tieto pohľady ponúka nová rozhľadňa na Špicáku.

 

Rozhľadňu postavili v jeseni minulý rok, pričom projekt bol spolufinancovaný aj z prostriedkov Európskej únie. Výška drevenej rozhľadne so štvorcovým pôdorysom je 8,2 metra poskytuje kruhové výhľady spod strechy. Pri pohľade ako prvé upúta centrum Strečna, most cez Váh a samozrejme hrad Strečno, na ktorý sa pozeráte z rozhľadne pekne zhora. Lokalita bola vyberaná tak, aby mohli upútať prírodné a kultúrne krásy Strečna. Pár výškových metrov veru urobí svoje. A Strečno nie je jediným hradom v dohľade. Ďalším hradom je Starý hrad aj s prístupovou cestou vedúcej od Nezbudskej Lúčky. Chodníček vedie neďaleko Váhu, ktorý tu meandruje a vytvára pohľad typický a jedinečný práve pre túto lokalitu. Nad Starým hradom sa v pozadí odvážne zdvíhajú kopčeky ako aj hlavný ešte zasnežený hrebeň Malej Fatry. Suchý vrch a dsc 0876chata pod Suchým sú nástupnými bodmi na tento hrebeň a práve spomínaná chata je často cieľom cyklistov. Na opačnej strane sa týči Lietavský hrad uprostred Súľovských vrchov a viac vpravo vidieť aj vežu Budatínskeho hradu. Najväčšou mestskou dominantou výhľadu je Žilina, okrem nej vidieť aj Tepličku nad Váhom a Gbeľany. Vodné dielo Žilina sa ukazuje v celej jeho kráse. Hladina vody mala v peknom počasí, ktoré tento deň panovalo, sviežu modrú farbu, ktorá kontrastovala s hnedými farbami ešte nezazelenaných lúk a polí. Okrem pohoria Malej Fatry sa Váhom ukazujú kopčeky Kysuckej vrchoviny, či už Dubeň, Straník, Vreteň, Steny a Ľadohnora.
dsc 0885Ku rozhľadni sme vystupovali po žltej turistickej značke. Auto sme zaparkovali v Nezbudskej lúčke, cez most prechádzame do Strečna. Spolu so siluetou hradu pozorujeme rozhľadňu na hrebienku, ktorým sme následne stúpali. Značka z parkoviska v Strečne udáva 40 minút pešej chôdze. Prechádzame okolo niekoľkých domčekov a podľa šípok s textom rozhľadňa vychádzame do malého sedielka. Je to pekné výhľadové miesto na trase aj s lavičkou na posedenie a náučnou tabuľou. Miesto sa volá na Bašte. Potom sa žltá značka už ponára do lesa a hrebienkom stúpa pomerne rovnomerne, bez serpentín do kopca. Popri chodníku sú strmé svahy,dsc 0939 a tak je opatrnosť na mieste. Stretli sme tu veľa ľudí, veď bolo krásne počasie a neboli sme jediní zvedaví na rozhľadňu. Keď sa pri stúpaní odkloníte mierne doľava, ukáže sa výhľadové miesto a odtiaľ je to už iba pár metrov ku samotnej rozhľadni. Aj pri rozhľadni je postavená lavička s ďalšou náučnou tabuľou. Z opačnej strany je vchod do rozhľadne, na terasu kráčate po 20 schodoch. V spodnej časti sa dá schovať v prípade nepriaznivého počasia. Pri rozhľadni nám začalo poriadne fúkať, a tak sme sa ukryli na chvíľu dovnútra. Na stenách sú malé okienka. Na otvorenej terase pod strechou bol plno ľudí. V malej schránke je knižka pre návštevníkov.
Na spiatočnej ceste sme využili neznačenú cestu, ktorá viedla od vchodu do rozhľadne smerom dolu. Po pár zákrutách sme sa zvrtli viac doprava smerom ku Strečnu. Z lesa sme čoskoro vyšli na lúky a na žltú turistickú značku sme sa napojili na už spomínanom mieste na Bašte. Po žltej strmej značke odporúčam ku rozhľadni skôr stúpať, ako klesať, ale tento deň ňou väčšina ľudí aj schádzala dolu. Ak sa nechcete pri dsc 0923rozhľadni otočiť, žltá značka Vás dovedie do sedla pod Kojšovú a tu sa prehupnete na druhú stranu a následne schádzate do Stráňav. Pri sedle je zaujímavosťou kamenný budzogáň, podobný tomu, ktorý je pod Žibridom v Súľovských vrchoch. Dlhšou alternatívou je zo sedla pod Kojšovou pokračovať po modrej turistickej značke do sedla Javorina a tu sa napojiť na červenú značku, ktorá vedie cez sedlo Rakytie do Strečna. Zo sedla Javorina sa dá pokračovať až na Minčol, ale to už je naozaj dlhšia trasa. Nuž, je tu ešte čo objavovať. Rozhľadňa si určite nájde svojich turistických obdivovateľov. Návštevu rozhľadne môžete spojiť aj s návštevou hradu Strečno. Putovanie ku rozhľadni môžete začať aj od neďalekého pamätníka francúzskych partizánov. Spomínané miesta spájajú aj miestne náučné chodníky popísané aj na tabuliach. Lokalita okolia Strečna má návštevníkom určite čo ponúknuť. Krásami horného Považia sa venuje aj tento článok.

dsc 0920

dsc 0940

dsc 0953

dsc 0957

 dsc 0944

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo