SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Nová rozhľadňa nad Žilinou

FaceBook  Twitter  

dsc 0925Obyvatelia Žiliny a Tepličky nad Váhom isto zaregistrovali úplne novú rozhľadňu, ktorá vyrástla na prevažne zalesnenom hrebeni Dubňa. Práve tento hrebeň vytvára severnú bariéru pre Váh, ktorý tečie medzi Tepličkou nad Váhom a Budatínom priamo pod svahmi spomínaného Dubňa. Práve ku tejto rozhľadni ako aj na samotný Dubeň viedli naše kroky. Plány o postavení rozhľadne, ktoré sa začali objavovať v roku 1995, tak boli v tomto roku naplnené. Rozhľadňa na hrebeni už stojí. Na jej oficiálne sprístupnenie po kolaudačnom rozhodnutí si ešte chvíľku musíme počkať. Rozhľadňa bola postavená podľa víťazného návrhu verejnej anonymnej architektonickej súťaže – ten si môžete pozrieť napríklad tu.

Náš výlet ku rozhľadni začíname v Budatíne v nadmorskej výške necelých 340 metrov nad morom. Ku rozhľadni nás dovedie červená turistická značka. Je tu aj modrá značka – tá smeruje z Budatína na dsc 0858opačnú stranu smerom ku Sedlu pod Závrším, či vzdialenejšiemu Sedlu pod Grapou. Vychádzame po ulici s názvom Hore Vŕškom. To je naozaj príznačný názov, pretože hneď od začiatku stúpame. Prechádzame okolo malej peknej kaplnky. Od nej sa odkláňame viac doľava a rýchlo naberáme ďalšie a ďalšie výškové metre. Toto stúpanie na začiatku je na celej trase najväčším, ale krátkym stúpaním. A tak sa veľmi rýchlo ukazujú prvé výhľady predovšetkým na Žilinu. Chodník je dobre prešlapaný, zablúdiť nieto kde, vedie nás hrebeň. Prichádzame na lúky, a tu sa výhľad otvára viac aj smerom doľava na kopce na dolných Kysuciach. Obdivujeme Brodnianku, či ešte vyšší Vreteň alebo bližšiu Rochovicu. Ale nie sú to len kopce, ktorá nás zaujmú. Z lúk si môžeme dobre obzrieť okrem príjazdovej cesty do Žiliny smerom z Čadce aj nový diaľničný tunel. Diaľnica sa zavŕtava do kopca, ktorý je rovno oproti. Za Považským Chlmcom môžeme pozorovať vyústenie diaľnice na druhej strane kopca. Od neho sa cesta vinie priamo ponad vodnú nádrž Hričov. S dostavaním diaľnice tu tak vznikli úplne nové pohľady, ktoré zmenili doterajšiu scenériu.
dsc 0861Z lúk sa ponárame do lesa a pokračujeme po pomerne širokej ceste. Zakrátko míňame prvý vysielač, ktorý je prakticky hneď vedľa chodníka. Na hrebeni je ich viacero - poskytujú signál pre rozhlasové a televízne vysielanie predovšetkým pre Žilinu. Pokračujeme ďalej lesom. Čoskoro sa po pravej strane v lese objavuje čistina a pás vyrúbaných stromov a zľava sa objavuje cesta. Pred nami je ešte krátky výšvih, za ktorým sa už zdiaľky ukazuje v celej jej kráse nová rozhľadňa. Jej postavenie práve na tomto mieste má svoj význam. Prístup ku nej nie je veľmi dlhý. Najvyššie časti sú nad vrcholkami okolitých stromov, ktoré tak nebránia v kruhovom výhľade. Steny rozhľadne sú v spodnej časti vyložené drevom. S postupujúcou výškou obloženie redne, až sa stráca a zostáva iba samotná konštrukcia, už bez dreveného obloženia. Zvyšuje sa tak pocit, že ste naozaj vo vzduchu a nad všetkým. Podlaha rozhľadne a poschodí je vytvorená z malých deravých štvorčekov. A teda, ak sa pozriete zdola, otvorí sa Vám pohľad naprieč celou rozhľadňou. A naopak, idúc hore, vidíte všetko, čo je pod Vami.
My sme od rozhľadne ďalej pokračovali po červenej značke, pretože sme si chceli pozrieť aj samotný Dubeň – vrchol. Samotný Dubeň - ako vrchol, sa nachádza ešte asi do 25 minút pešej chôdze od rozhľadne, závisí od rýchlosti dsc 0922chôdze. Cesta nás najprv ešte chvíľku viedla lesom, potom sa ukázali aj malé čistiny, z ktorých sa otvoril pohľad na dolné Kysuce, či vzdialenejšie Javorníky. Táto časť hrebeňa nie je náročná a zvládnu ju všetky vekové kategórie turistov. Aj z tohto dôvodu si myslím, že rozhľadňa si po jej sprístupnení nájde určite svojich priaznivcov, aj medzi rodinkami s malými deťmi. Prechádzame okolo ďalšieho stožiara a po ceste prichádzame ku ďalšiemu vyrúbanému prieseku v lese napravo od cesty. Tu nasleduje niekoľko metrov stúpania po peknom znova zalesnenom hrebienku. A sme na Dubni, ktorý patrí do Kysuckej vrchoviny a má nadmorskú výšku 613 metrov nad morom. Na vrchole je aj smerovník. V smere naspäť do Budatína po červenej značke je uvedený čas 60 minút, takže je to naozaj časovo nenáročná turistika. Samotný Dubeň ako vrchol však už dsc 0929výhľady neposkytuje, bráni v tom okolitý les. Dúfajme, že tu tento les vydrží ešte dlho. Pomedzi stromy pozorujeme vodnú hladinu diela Žilina. Z Dubňa pokračuje červená značka do blízkeho Zástrania, nad ktorým sa týči výhľadovo vďačný Straník, potom obchádza Kotrčinu Lúčku a pokračuje až na Zlieň. Sem je to z Dubňa viac ako 5 hodín pešej chôdze. My sme sa na Dubni otáčali naspäť a vracali sa naspäť rovnakou cestou. Hneď pri prvom stožiari sme sa nakrátko odpojili z červenej značky a pokračovali viac vpravo po ceste, ktorú využívajú predovšetkým cyklisti. Je tu menej stromov, a tak o niečo viac výhľadov ako z červenej značky. Cesta, ktorá bola využívaná aj pri stavbe rozhľadne, nás po chvíľke priviedla opäť ku rozhľadni. Mali sme šťastie na pekné slnečné počasie, ktoré vylákalo von veľa ľudí. Ich skupiny sme stretávali najmä na spiatočnej ceste. Posledné fotky tohto pekného výletu patrili Budatínskemu hradu.

dsc 0910
Turistika hrebeňom Dubňa je nenáročná a nová rozhľadňa ju bezpochyby príjemne spestruje a robí atraktívnejšou. Dúfajme, že rozhľadňa bude dlho bez ujmy slúžiť svojmu účelu a sprístupňovať milovníkom prírody pekné pohľady na Žilinu a jej okolie aj so Súľovskými vrchmi, či Martinskými hoľami. Oplatí sa ju zaradiť so svojich turistických, či vychádzkových plánov. Ďalšiu alternatívu prístupu ku rozhľadni nájdete popísanú tu. Prajem pekné a veselé zážitky.

dsc 0955

dsc 0932

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo