SK     CZ     EN     DE     HU     PL

V našich najvyšších

FaceBook  Twitter  

dsc 0227Ak sa rozhodnete pre pešiu turistiku v našich najvyšších Vysokých Tatrách, veľkým lákadlom je Veľká Studená dolina na južnom úpätí Tatier. Jej veľkou výhodou, a to najmä v zime je, že v jej hornej časti je postavená fungujúca a celoročne otvorená horská Zbojnícka chata. Čo Vás na ceste touto krásnou dolinou čaká?

 

 

Vhodným východiskovým bodom pre návštevu Veľkej Studenej doliny je Hrebienok. Tu ste vo výške 1260 metrov nad morom. Prísť sem sa dá pešo alebo pozemnou lanovou dráhou zo Starého Smokovca, čo ušetrí čas, ale musíte načrieť do peňaženky. Už od horského hotela Hrebienok sa ukazujú pekné výhľady napríklad na špicatý Lomnický štít. Samotná dolina, ktorej názov je odvodený od Veľkého Studeného potoka, ktorý dolinou preteká, ešte zostáva ukrytá. Práve táto dolina má aj najvyšší počet plies v celých Tatrách, a to až 26.pict0694

Do Studenej doliny Vás z Hrebienka navedie najprv červená turistická značka, na ktorej  zbytočne nestrácate získanú výšku. Kúsok nad Rainerovou chatou, ktorá zostáva pod Vami dolu na poľane, sa z červenej značky odpája doľava modrá turistická značka. Tá vedie spočiatku ihličnatým lesom. Postupne sa dostávate nad hranicu lesa a ukazujú sa výhľady po ľavej aj pravej strane. Vľavo pod Štrbavým hrebeňom môžete pozorovať ľadopád, kde sa chodia liezť ľady. Vpredu sa dosť skoro ukazuje Strelecká veža. Prostredný hrebeň po pravej strane má zase veľa pekných špicatých malých vežičiek, či veží. Rýchlosť postupu v zime závisí od množstva snehu a celkových podmienok. Okrem dobrého oblečenia je dôležité mať potrebné vybavenie - mačky, či paličky by mali byť samozrejmosťou. Ak sa na túru vydávate v zime v dobrom počasí, je pravdepodobné, že až na Zbojnícku chatu bude cesta prešlapaná, ale stalo sa nám už aj to, že sme cestu prešlapávali, čo samozrejme predlžuje čas túry. Ak je sneh dobrý, bez ľadu a je ho dostatok na zakrytie skál a nerovností terénu, v zime sa dá ísť na snehu aj rýchlejšie ako v lete. Naopak, ak je terén ľadový, prípadne šmykľavý alebo ak je sneh mokrý a prebára sa, je to skôr naopak. A samozrejme, rýchlosť postupu záleží aj od Vašej fyzickej kondície.

dsc 0241Pri snehovej pokrývke je pri ceste dolinou vhodné postupovať podľa zimného tyčového značenia, ktoré môže byť miestami trochu iné ako chodník v lete. Spomínaný Veľký Studený potok prekračujete v doline dvakrát, najprv v nižšej časti, a potom pred začiatkom prudšieho stúpania, ktoré vedie hangom najprv ku malému Vareškovmu plesu. Táto časť je trase ku chate najstrmšia. S naberaním výšky sa naplno odhaľujú okolité krásy - Javorová galéria, Strelecká veža alebo špicatý Prostredný hrot. Nad Vareškovým plesom sa vo výške ukazuje rozložitý Slavkovský štít. Ja mám túto časť výstupu dolinou snáď najradšej. Od Vareškovho plesa, ktoré je najmenším plesom vo Vysokých Tatrách, je potrebné ku Zbojníckej chate vystúpiť ešte niečo nad 100 výškových metrov. Čoskoro sa chata na trase ukáže po prvýkrát ako magnet. Vľavo nižšie je ďalšie pleso – Dlhé.

dsc 0284

Pre mňa je najväčšou radosťou v zime, keď sa vstupuje do chaty. Tá znamená oddych a teplo. Zbojnícka chata je vo výške 1960 metrov a terajšiu podobu má po rekonštrukcii v roku 2001, keď ju tri roky predtým zničil požiar. Pôvodne tu začiatkom minulého storočia stála poľovnícka chatka, neskôr to bola turistická ubytovňa. Terajšími majiteľmi chaty je JAMES a Klub slovenských turistov. Chata má svoje nezameniteľné čaro a v zime je na nezaplatenie, keď si tu môžete v teple posedieť a občerstviť sa, presušiť veci. Čaj, a nielen ten, je na chate znamenitý.

dsc 0227

Kúsok nad chatou je turistický smerovník a aj malý železný reliéf s názvami okolitých kopcov. Ak sú hore na Slavkovskom štíte ľudia, môžete ich pri dobrej viditeľnosti odtiaľto zazrieť a pozorovať. Z týchto miest sa okrem už spomínaných štítov pekne ukazuje aj Bradavica a hrebeň pokračujúci smerom ku Prielomu, resp. na Východnú Vysokú, či Svišťový štít, ktorý je viac vpravo. Vzhľadom na to, že si radi prírodu vychutnávame, bez ponáhľania a s častým fotením, pri zimnej alebo jesennej návšteve Veľkej Studenej doliny, keď tu už bol sneh, sme zväčša chodili iba do širšieho okolia chaty, vyššie do Prielomu alebo smerom do Priečneho sedla, už nie. Cesty ku sedlám sa z okolia chaty dajú pozorovať.

dsc 0237

Spiatočná cesta v zime ubieha väčšinou rýchlejšie - idete dolu kopcom. Pri snehu dvojnásobne platí, že netreba strácať pozornosť, najmä v strmých častiach zostupu, keď môže hroziť pošmyknutie. Keďže Veľkú Studenú dolinu sprava obklopuje na spiatočnej ceste mohutný vyšší masív Slavkovského štítu, v popoludňajších hodinách rátajte už s tieňom najmä v nižších častiach doliny. A tak mi napadá, že je dobré mať pre istotu v batohu aj čelovku alebo baterku

dsc 0275

Prajem Vám pekné zážitky pri objavovaní krás zimnej turistiky vo Vysokých Tatrách. Vďaka pravému  a naozaj jedinečnému vysokohorskému prostrediu má svoje čaro, ktoré v žiadnom inom pohorí na Slovensku nezažijete.

pict0749

dsc 0243

pict0737

pict0740

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo