SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Tip na lyžovanie s deťmi

FaceBook  Twitter  

p1150014Aj Vy máte doma drobca, ktorého chcete zaučiť do tajov lyžovania alebo mu umožniť, aby si to vyskúšal? A nechcete ho pri tom odradiť náročným svahom? Tieto dni bola zima ku nám štedrá. My sme s deťmi zavítali do Horného Vadičova v Kysuckých Beskydách. Pôvodne sme sem išli za sánkovaním, ale nezostalo iba pri tom.

 


Šesťročný syn sa tu dostal ku lyžovaniu celkom náhodou. Jeho kamarátka v rovnakom veku už celkom odvážne brázdila v lyžiarskom stredisku vo Vadičove detský svah na lyžovanie. Syn ju hodnú chvíľu pozoroval a ani sa mu veľmi nechcelo sánkovať, hoci za sánkovaním sme sem prišli. Bolo zrejmé, že chce vyskúšať jazdu na lyžiach. Niet sa čo čudovať, bolo to pre neho niečo úplne nové. Kamaráti boli ochotní nám lyžiarsku výstroj vrátane topánok požičať, a tak by musel byť v tom čert, aby syn lyžovanie nevyskúšal. Súťaživosť a zvedavosť v ňom napokon zvíťazila. p1150011
Veľkou výhodou v Hornom Vadičove je to, že detský svah na lyžovanie je výlučne iba pre deti a ich zaúčajúcich rodičov, či inštruktorov. Je tu aj detský vlek, ktorý detičky, ktoré už vedia stáť na lyžiach a vedia sa udržať na malom detskom vleku, vyvezie tých pár metrov do malého kopčeka. Dieťa sa tak môže viac sústrediť na samotné lyžovanie dolu svahom a zostane mu na to viac síl, ako keby muselo na lyžiach šlapať do kopca. Samozrejme, jednoduchšie to majú aj rodičia. Jazdy skúšal syn s otcom jeho spomínanej kamarátky - rovesníčky. Ten s nim po chvíľke vyskúšal aj detský vlek, majúc ho pred sebou medzi nohami, pričom on mal na nohách skialpinistické lyže. V prvom rade sa musí dieťa naučiť stáť a zdvíhať sa na lyžiach. Po jazde na vleku medzi nohami dospelého vyskúšali opatrne aj cestu dolu svahom, a to podobným spôsobom, ako na vleku, medzi nohami dospelého. Syn musel pochopiť, že sa nelyžuje s vystretými, ale mierne pokrčenými nohami. Zároveň sa pri jazde nesmie zakláňať, ale je potrebné byť skôr naklonený máličko dopredu. Ďalšou možnosťou, ako môžete p1150036skúsiť zjazdiť s malým lyžiarom detský svah, je použiť lano, na ktoré dieťa uviažete. Takto ho môžete nechať ísť s malým odstupom samé, čo je pre deti, ak sa neboja, motivujúce. Aj syn to takto vyskúšal a lyžovanie sa mu veľmi zapáčilo. Ak patríte k rodičom, ktorý nelyžuje a nemá výstroj, môžete uvažovať o službách lyžiarskeho detského inštruktora . Pre niektoré deti platí, že to má väčšiu atraktivitu a cudziu osobu dieťa skôr poslúchne ako vlastného rodiča.
Vo Vadičove sa vedľa detského lyžiarskeho svahu dá sánkovať alebo bobovať, čo môžete využiť, ak máte viac detí. Vzájomných stretov s lyžiarmi sa nemusíte obávať. Po lyžovaní je v stredisku možnosť kúpenia si občerstvenia a zohratia sa v bufete, ktorý je dolu pri parkovisku. Vnútri horí piecka a je tu príjemne teplo. Môžete si tu dať čaj, či varené víno, langoš, či zemiakové placky, a medzitým si osušiť veci. Kapacita parkoviska nie je veľmi veľká. Keď sme sem prichádzali prvýkrát asi okolo druhej poobede, boli sme naozaj limitovaní iba miestami na parkovisku a chvíľu sme museli čakať, kým sa nejaké miesto na parkovisko uvoľní. Je určite škoda, že horský hotel Tini je momentálne mimo prevádzky, a to už dlhšiu dobu. Pre návštevníkov by tu boli isto lepšie podmienky na oddych. Myslím si, že aj napriek tomu návšteva tohto miesta za lyžovačkou, či sánkovačkou stojí za to.
A na záver ešte jeden malý tip. Na sánkovanie nemusíte použiť iba miestny svah. Z Horného Vadičova sa pri dostatočnej snehovej pokrývke môžete na sánkach vydať napríklad po modrej turistickej značke, ktorá prechádza okolo miestneho amfiteátra. Na oboch stranách cesty si môžete vychutnať ihličnatý les a ukáže sa Vám aj magická Ľadonhora, ktorej do tisícmetrovej výšky chýba iba jeden meter. So svojou výškou je druhým najvyšším vrchom Kysuckej vrchoviny. Je zalesnená a z Horného Vadičova na ňu vedie modrá turistická značka. Aj napriek strmému výstupu je vďačným turistickým cieľom. Klub turistov z Kysuckého Nového mesta sem každoročne organizuje výstup napríklad na Silvestra, či na Veľkú Noc.

 

Prajem Vám šťastný a úspešný rok 2018.

p1150059

p1150063

p1280024

p1280037

 p1280028

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo