SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Jesennými Javorníkmi v okolí Čadce

FaceBook  Twitter  

dsc 0498V týchto zamračených a upršaných dňoch by som Vám rada ponúkla článok z putovania v peknom jesennom októbrovom počasí. Panovalo slnečné počasie, ktoré aj v jeseni ešte dokáže ohriať vzduch na príjemné teploty. Rozhodli sme sa navštíviť okolie Čadce, konkrétne Javorníky, kde sú zmiešané lesy. Práve tieto boli v jesennom čase pekne farebné a optimistické. Čítajte ďalej...

 

 

Autom prichádzame do Čadce, do jej časti Rieka. Kúsok za ňou je jej ďalšia časť Belajka. Práve tu sa na ľavej strane údolia odpája žltá turistická značka, ktorá vedie po asfaltovej ceste esíčkovoým stúpaním do vyššie položenej osady Kýčera pod vrchom rovnakého mena - Kýčera. Pôvodne sme mali v pláne nechať auto dolu a pokračovať už odtiaľto pešo. Napokon to riskujeme, pokračujeme ďalej a s autom zastavujeme až hore.dsc 0487 Našťastie sme cestou v opačnom smere na úzkej ceste nikoho nestretli a spojka na aute to tiež zvládla. Chvíľu pri osade maturujeme, kde nechať auto, potom nám miestny pán, ktorý prichádza ku nám, radí plochu, ktorá je trošku ďalej, pri miestnej zvoničke. Tu parkujeme tak, že nikomu s autom nezavadziame. Že je tu trochu blato, to nevadí. Hneď sme zbadali aj zelenú značku, po ktorej by sme mali pokračovať ďalej. Okrem zvoničky je tu pri ceste oplotený malý kríž a označenie osady. Zdá sa, že je osada trvalo obývaná. Jedna jej časť je ešte na lúkach pod lesom povyše. Po zelenej značke traverzujeme svahy v smere na juh, potom sa viac stáčame na východ. Dolu v doline napravo v spätnom pohľade ku Čadci obdivujeme ešte posledné zvyšky hmly, ktoré slnko napokon postupne vyťahuje. Je tu naozaj malebne. Svahy nad osadou sú pokryté listnatými lesmi, ktoré sú už pekne sfarebené. Po pravej strane cez údolie pozorujeme hrebeň Javorníkov oproti - pod vrcholom s vysielačom spoznávame hotel Husárik a miesta, kadiaľ vedie červená hrebeňová značka cez Javorníky. Prechádzame najprv ešte okolo lúk, potom vchádzame do lesa. Počasie je naozaj vydarené. Cez stromy presvecuje slnko, ktoré pekne zvýrazňuje pekné oranžovožltohnedé sfarbenie listov na stromoch. Má to peknú atmosféru. Mierne stúpame, cestička sa vinie dohora, potom ideme cez malé lúčky, ktoré sú pekne pokosené. Po pravej strane sa nižšie nachádza jediná osada v tejto časti trasy s názvom Vojty, my však pokračujeme ďalej. Na lúkach po pravej strane je súkromný pozemok, na ktorom sú ležia vyťažené veľké a dlhé kmene stromov. Kde asi skončia? Vchádzame znova do lesa. Čaká nás mierne stúpanie, les naokolo je zmiešaný – listnato-ihličnatý. Sme už pod Vojtovým vrchom, na vrchol by to nemalo byť už ďaleko. Neskôr les ustupuje. Stretávame aj cyklistu, ktorý oddychuje na malej lavičke na pravej strane od chodníka. Zakrátko míňame aj posledné stromy a prichádzame na lúky. Všímam si, že sú na nich malé kopčeky kamenia, ktoré tak tvoria malé nerovnosti. Aj pri kmeňoch tu stojacich stromov sú malé hŕby kamenia, akési kamenné hroble. dsc 0517V smere na sever sa ukazuje výhľad na Čadcu v údolí pod nami a viac vľavo na obzore spoznávame aj nezameniteľnú Lysú horu. Táto lúčna časť hrebeňa je naozaj veľmi pekná. Zelená značka sa mierne stáča viac na západ. Prichádzame ku malej osade Murčovci - tvorí ju naozaj iba pár domov. Po ľavej strane chodníka sú stále lúky a otvára sa tu pekný výhľad na dolné Kysuce.

Tie dopdsc 0519osiaľ nebolo z chodníka vidieť. Hoci je týmto smerom opar, respektíve je to smer proti slnku, pozorujeme Poľanu a hrebeň Stien zakončený Ľadonhorou, ako aj Vreteň, či Martinské hole. Naľavo na obzore sa ukazujú aj Rozsutce a hrebeň Malej Fatry. Na lúke je malý prístrešok so šikmou strechou a lavičky. Dá sa tu posedieť a je tu aj miesto na opekanie. Za osadou Murčovci sa stúpa na Črchľu, ktorá prechádza do Chotárneho kopca. Tu sa zelená značka napája na už spomínanú hrebeňovú javornícku červenú značku. Ak chcete pokračovať v smere na Husárik, je možné Črchľu traverzovať a ušetriť si tak zbytočné stúpanie. Pod Črchľou naberá hrebeňová červená značka severný smer. Príjemným zastavením na trase je miesto, kde sa pod stromami na okraji chodníka nachádza malá žltobiela kaplnka. Viac vľavo mimo značky, je malá osada Janščovci. Tu sa môžete, ak máte šťastie, v jednej chalúpke občerstviť. Červená značka potom schádza okolo osady Burdovci, za ktorou sa traverzuje okrajom lesa. Potom značka vychádza na lúky. Nimi vedie niekoľko neznačených ciest, ktorými môžete zísť z hrebeňa do Zákopčia, presnejšie do jeho časti s názvom U Holých. Z hrebeňa sem vedie aj žltá turistická značka. Červená značka pokračuje ďalej hrebeňom a prechádza cez ďalšiu osadu s názvom Griečovci. dsc 0525Za ňou nasleduje od miesta s dreveným krížom a lavičkou posledné mierne stúpanie ku hotelu Husárik. Odtiaľ červená značka schádza až do Čadce ku železničnej stanici. Možností je veľa. V prípade, že chcete skončiť v Zákopčí, odporúčam si dopredu pozrieť autobusové spojenie. My sme túto časť hrebeňa prešli pri inej návšteve Vojtovho vrchu. Tentokrát sa vraciame od osady Murčovci späť po zelenej značke. Poobedňajšie slnko je zase o niečo nižšie, opar je už menší a tak sú výhľady o niečo lepšie ako doobeda. Na spiatočnej ceste si všímame aj rozložitú Veľkú Raču, najvyšší vrchol Kysuckých Beskýd s Oščadnicou v údolí. Pod osadou Kýčera sa na lúkach pasú ovečky, ktoré tu ráno ešte neboli. Vôbec sa nám odtiaľto nechce. Jesenná príroda poskytuje naozaj krásne divadlo a pastvu pre oči. Veríme, že sa na tieto malebné miesta javorníckych chodníkov ešte vrátime.

 pa190990

dsc 0530

dsc 0572

dsc 0588

pa191006

pa191017

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo