SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Pod Malinným pri Ružomberku

FaceBook  Twitter  

p8051260 kpiaRužomberčania určite poznajú lokalitu Hrabovo pri Ružomberku. My sme ju objavili tento rok pri návrate z dovolenky. Strávili sme tu niekoľko hodín, a boli sme tu veľmi spokojní… Ste zvedaví, čo všetko sa tu dá zažiť? Na svoje si tu prídu milovníci pešej turistiky, ale napríklad aj bicyklovania v horskom teréne. Ak máte radi lanové parky, aj ten tu nájdete. Ak si chcete len tak leňošiť alebo si zaplávať, či vyskúšať vodné bicykle, aj na to tu nájdete vhodné podmienky..  Ak si chcete šetriť nohy, využiť sa dá lanovka

 


Prichádzajúc od Liptovského Mikuláša sme v Ružomberku z hlavnej cesty zabočili doľava. Komunikácia nás zaviedla až ku parkovisku pod vodnou nádržou. Horné parkovisko bolo v čase nášho príchodu už plné. Nevadí, veď sa veľmi radi prejdeme pešo. Tešíme sa najmä na vodu vodnej nádrži, ktorej modro-zelená farba pri slnečnom počasí a modrej oblohe pekne spestruje prostredie. Ku nádrži nás vedie chodník, všímame si aj tabuľku náučného chodníka. Zisťujeme, že vedie okolo celej vodnej plochy. Na každom kroku sa tak objavujú nové náučné tabule. dsc 0895
Je teplo, na trávnatej ploche pri nádrži oddychuje mnoho ľudí, ktorí sa v tomto teplom dni snažia ochladiť. Okrem plávania, či vylihovania si tu môžete vyskúšať aj aktívnejšie vodné bicyklovanie, či aquazorbing. Na chodníku stretávame aj niekoľko cyklistov. Pre krátkosť času sa plánujeme vyviezť lanovkou do vyššej nadmorskej výšky, kde bude snáď o niečo chladnejšie. Prichádzame ku nástupnej časti kabínkovej lanovky a kupujeme si obojsmerné lístky. Prakticky hneď nasadáme do kabínky, pretože ostatní sú čakajúci bikeri s bicyklami. Aj tí si môžu nechať svoje bicykle za poplatok vyviezť. Veď práve v lokalite Malinné je vybudovaný skvelý park pre bicyklistov. Sú tu trasy rôznych obťažností a náročností. Zviezť sa zhora môžete nielen na bicykli, ale aj na požičaných horských kárach, či kolobežkách. Záleží len na Vás, na čo si trúfnete a čo zvládnete.

dsc 0904V osemmiestnej kabínke sedíme šiesti a rýchlo naberáme výšku. Pod nami je ihličnatý les, ktorý ukrýva trate pre cyklistov. Hore nad Hrabovo sa dá od ružomberskej Kalvárie vyjsť aj pešo po modrej, či červenej turistickej značke. Práve tá červená prechádza aj cez výhľadovú Veľkú skalu, ktorú pozorujeme z lanovky. Pekne sa ukazuje pod nami aj Likavský hrad, dominantným je samozrejme mohutný Veľký Choč aj s menším kopcom Čebrať na sever od Ružomberka. V najvyšších častiach lanovky sa ukazujú aj Západné Tatry s tiahlym Barancom a nechýba ani Kriváň zo západnej časti p8051216Vysokých Tatier. Deťom sa jazda lanovkou páči, a nám tiež. Sme radi, že tento deň oddychujeme a šetríme nohy. Po vystúpení z kabínky klesáme malým briežkom trošku dole. Pred nami oproti sa ukazuje Malinné, po jeho pravej strane je sedačková lanovka, ktorá vedie na vrchol. Tú si nechávame na niekedy inokedy. Pre tých, ktorý sa chcú dolu zviezť po pripravených tratiach, je tu mapa s popisom jednotlivých trás a smerovníky, ktoré Vás na trasy navedú. Toto miesto je rajom aj pre peších turistov. Na Malinné vedie modrá turistická značka, z neho si to môžete zamieriť napríklad cez Vtáčnik do Šiprúnskeho sedla a po červenej značke vyjsť aj na samotný Šiprúň. Ak máte radi dlhšie pešie trasy, skončiť môžete až na Smrekovici. Ak tu budete vo vhodnom čase, nájdete tu čučoriedky. Alebo sa môžete vydať po modrej značke cez chatu pod Kozím a zísť dolu do vedľajšej rovnako známej a obľúbenej Čutkovskej doliny. Prístupnými vo vyšnej časti tejto doliny sú Nižný Jamišný vodopád a Jelení vodopád. Vhodným východzím bodom pre pešie túry môže byť aj neďaleký Vlkolínec, z ktorého to máte najbližšie na Sidorovo po červenej značke. Veľmi peknou a menej náročnou je prechádzka z Vlkolínca ku Krkavej skale. Možností je neúrekom. Samotným zážitkom je aj prehliadka Vlkolínca. Na lúkach nad ním s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete pasúce sa ovce. Pribudla tu aj minizoo a prístrešok na opekanie. My sme zamierili do hotela Malina, kde sa deti za veľmi priaznivú cenu detského menu vrátane koláčika a nápoja posilnili. Cestou k hotelu sa ukazujú vyhliadkové Haliny a viac vzadu vytŕča tiahly ďalšieho pohoria - Nízkych Tatier. Pred nimi mimo hrebeňa spoznávame Salatín. Výborné jedlo sme si vychutnávali vo vnútri v reštaurácii, pretože na terase bolo pomerne teplo a chýbali nám tu slnečníky, pod ktorými by sme sa ukryli pred slnkom. Deti sa tešili na spiatočnú jazdu lanovkou. Potom ako sme si zahrali kuželky a šach pod stromami prichádzame k nádrži, kde sa deti chvíľu kúpu. Prístup ku vode je po schodíkoch, za kúpanie neplatíme. Neďaleko je aj malá platená upravená pláž. Voda je dosť chladná, a tak v nej nevydržia veľmi dlho. Lanový park, ktorý je nad horným parkoviskom, si nechávame na niekedy inokedy.

dsc 0907
Lokalita Hrabova sa nám veľmi páčila a určite sa sem ešte vrátime, možno vyskúšame bicykle alebo kolobežky. A určite si treba na vlastné oči pozrieť aj spomínaný Vlkolínec. Lokalita je skvelou destináciou aj na zimné lyžovanie, či bežkovanie. Viac sa dočítate napríklad na stránke.

p8051240

p8051215

 p8051219

 

p8051254p8051268

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo