SK     CZ     EN     DE     HU     PL

V rozkvitnutých Bielych Karpatoch

FaceBook  Twitter  

maleBiele Karpaty sú počas týchto dní plné rozkvitnutých ovocných stromov. Aj to je dôvod, prečo mierime práve sem. Konkrétne – nad Trenčianskou Závadou chceme navštíviť nedávno postavenú rozhľadňu na Malom Jelenci. Ďalším lákadlám je blízky gazdovský dvor Uhliská s hospodárskymi zvieratami. Práve od neho sa začína pešia trasa ku rozhľadni.

 

Dúfame, že počasie bude dobré a že nebude pršať. Pri Dubnici nad Váhom na druhej strane Váhu schádzame z diaľnice. Na kruhovom objazde odbočujeme doľava. Prechádzame cez Nemšovú a potom vchádzame do bočnej doliny. Krajina sa mierne vlní a všade sú rozkvitnuté biele stromy. Parádička. Stúpame mierne do kopčeka, kde je aj tabuľa. Pod ním sa nachádza Trenčianska Závada, ktorá patri ku Nemšovej. Za kostolom o niečo povyše smeruje doľava šípka ku gazdovstvu Uhliská. Sme tu správne. Parkujeme, áut je tu zatiaľ iba zopár. Už od dsc 0304parkoviska vidieť Malý Jelenec a na okraji lesa nad lúkami rozhľadňu. Prechádzku gazdovstva si nechávame na neskôr a naše kroky najprv smerujú ku rozhľadni. Sme zvedaví, aké výhľady nám odhalí. Ku rozhľadni by sa dalo ísť aj priamo cez lúky, ale keďže sa tu na ohradených pasienkoch pasú koníky patriace ku gazdovstvu, rešpektujeme to. A podľa šípky od ohrady vstupujeme na širokú cestičku na okraji pastvín. Stúpame do malé briežka. Napravo lemujú cestu rozkvitnuté biele stromy. Vľavo od cesty sú ďalšie ohrady pre pasúce sa kravy, ktoré vidíme obďaleč. Aj z týchto miest sa otvárajú prvé výhľady. Vpravo popri ceste míňame najprv drevený prístrešok a o niečo povyše je vľavo malý posed. Z jeho dolnej terasy obzeráme prebúdzajúcu sa prírodu naokolo. Potom vchádzame do lesa, kde nás nasmerovala drevená šípka na strome. Po vyšlapanom chodníčku pokračujeme ďalej a trochu stúpame. Stretávame turistov, ktorí už schádzajú dolu. Po pravej strane sa ukazujú ohradené pasienky a pomedzi stromy sa ukazuje silueta rozhľadne.

dsc 0310

Všímame si cestičku popri pasienkoch idúcu až ku rozhľadni, a tak prechádzame na ňu. Drevená rozhľadňa stojí na okraji lesa iba od roku 2015. Je vysoká takmer 25 metrov. Hore pod strechu vedú schody so zábradlím. Je ich niečo vyše 100. Zhora sa odkrýva krásny panoramatický výhľad. Aby bol dokonale kruhový, tomu bránia koruny stromov. A tak smer ku Trenčínu a Považskému Inovcu zostáva zhora zakrytý. Ale to vôbec nevadí. Po každej strane je na okraji zábradlia naozaj veľká fotografia kopcov na tabuli. Takže presne viete, aké kopce vidíte - môžete tu obdivovať kopce ako Chmeľová, či Javorník, Chotuč patriace ku Vršateckým bradlám. Ďalšími sú Biely vrch, Ostrý vrch, Skalka, Inovec, či Kalište. V opare sa ukazujú na obzore aj siluety Manínov. Spoznávame aj rozložitý Strážov - najvyšší kopec Strážovských vrchov. Viac vpravo od neho sa ukazuje skalnatá špička Vápeča. Ďalším rozložitým kopcom je vrch Baske. Z miest vidieť Dubnicu nad Váhom, Ilavu ako aj Novú Dubnicu. Tesne pod Malým Jelencom sú domčeky Trenčianskej Závady a Uhliská, od ktorých sme vychádzali. Pri dobrej viditeľnosti sa dajú pozorovať dokonca aj Martinské hole. Teraz ich skôr len tušíme, ako vidíme. Rozhľadňa je naozaj parádna a na veľmi peknom mieste. Schádzame dolu a pri lavičkách sa občerstvujeme. Potom si ešte z lúky robíme fotky a pomaly schádzame ku gazdovstvu. V opačnom smere stretávame skupinku na koňoch. Upozorňujú nás, aby deti prudko nepobehovali, lebo by sa mohli koníky naplašiť. Nuž, prechádzka na koníkovi s pohľadom zhora zo sedla nemusí byť vôbec zlá. Počasie sa zlepšuje a výhľady sú opäť o niečo lepšie ako dopoludnia.

dsc 0338

Na Uhliskách sa zastavujeme najprv pri koníkoch, ktoré majú pekné zapletené vrkoče. Deti ich kŕmia senom. Postupne si prezeráme aj ostatné časti – sú to kozičky, ovečky, husi, kačice... Je tu čo obdivovať. Deti si tu môžu aj zajazdiť aj na poníkovi alebo okúsiť aj s rodičmi jazdu na koči. Prechádzame aj okolo stajní, kde sú koníky. Dolu poniže je vonkajšia jazdiareň. Pri vstupe do gazdovstva z parkoviska je prístrešok s rôznymi historickými pracovnými nástrojmi, prešmi, sekačkami na trávu, starými veľkými kolesami na vozy, či drevenými hrabľami. Oproti je aj detské ihrisko. Zastavujeme sa v reštaurácii. Podarilo sa nám nájsť voľný stôl vo vnútri. Dá sa sedieť aj vonku pod prístreškom, ktorý má aj bočné steny, ktoré ochránia proti vetru. Využívajú ho najmä fajčiari. Toto miesto hojne navštevujú aj cyklisti. Priamo z terasy obdivujeme pohľady ku Vápeču a rozkvitnutú prírodu. Pochutnali sme si na výborných bryndzových haluškách a zakúpili sme si aj miestne produkty – vynikajúci ovčí syr a bravčovú masť. Kupujeme si aj pamätnú magnetku. Pri platení nám obsluha ochotne otlačila veľkú pečiatku do notesa.
Gazdovstvo a rozhľadňa na Malom Jelenci je výborným tipom na víkendovú turistiku, či už za krásami prírody alebo za zvieratkami, ktorým sa potešia najmä najmenší. Výstup ku rozhľadni je nenáročný a budete milo prekvapení, aký pekný pohľad na okolie ponúka. Biele Karpaty sú na jar naozaj nádherné. Najlepšie je prísť a presvedčiť sa o tom na vlastné oči...

dsc 0337

p4140148

dsc 0367

dsc 0291

img 0548

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo