SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Na Hričovskom hrade v Súľovských vrchoch

FaceBook  Twitter  

dsc 0350Žilinskom kraji sa nachádza celkovo 14 hradov. Jedným z nich je rozlohou pomerne malý, ale o to romantickejší Hričovský hrad, ktorý sa čnie na malom kopčeku nad Hričovským PodhradímSúľovských vrchoch. Práve sem smerovali naše kroky...

 

 

Ak prichádzate do týchto miest autom po diaľnici, je potrebné zísť pri Bytči, prípadne od Žiliny môžete pokračovať radšej po starej ceste. Myslím, že pre lepšie zviditeľnenie hradu by pomohla tabuľka o hrade priamo na diaľnici, veď mnohí o tejto zaujímavej lokalite ani nevedia. dsc 0284

Prechádzka na hrad nie je náročná a je vhodná aj pre malé deti. Vaše kroky vedie náučný chodník s tabuľami, ktoré cestou ku hradu informujú o jeho bohatej histórií a jednotlivých majiteľoch. Na jeho stavbu boli použíté financie  z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská Republika 2007 – 2013. Dlhá história hradu sa začína už v 13. storočí, keď tu ako jeden z prvých na Považí bol postavený kamenný strážny hrad. Malé rozmery hradu určuje najmä členitý skalnatý terén. K majiteľom hradu patril napríklad aj uhorský palatín František Thurzo. Ten svoje finančné prostriedky vložil najmä do Bytčianskeho a Lietavského hradu a na údržbu Hričovského hradu už nezostali prostriedky. Hrad sa stáva menej pohodlným a postupne pustne od 17. storočia.

dsc 0290V súčasnosti sa o záchranu hradu snažia členovia Združenia priateľov Hričovského hradu. Priestor pre záchranu dáva štatút hradu - národná kultúrna pamiatka. To dáva možnosť čerpania grantov na obnovu. Pôvodne malo združenie zámer záchrany hradu Starhrad pri Nezbudskej Lúčke. Bohužiaľ Starhrad nemá - ako jediný z hradov Žilinského kraja - práve potrebný štatút národnej kultúrnej pamiatky. Zároveň tu boli veľmi zložité vlastnícke vzťahy pozemku, na ktorom hrad stojí.

Chodník vedie spočiatku lúkami nad dedinou, ktoré poskytnú pekný pohľad na hradný vrch. Na jar sú hradby pekne viditeľné a cestu lemujú rozkvitnuté liesky. Potom sa chodník vnára do listnatého lesa, kde pod nohami šuští popadané lístie. Malé údolie, kde sú priamo na chodníku popadané aj balvany celkom veľkých rozmerov pokryté zeleným machom, je zakončené krátkym žľabom. Tu je na mieste opatrnosť - nafúkané lístie pokrýva podložie, a tak nevidíte, čo máte pod nohami. Môžete na krátko zo značky zísť a vystupovať viac vľavo na hrebeň, kde je aj niekoľko väčších skalných stien.

Pomedzi lístie na jar vykúkajú fialové hlavičky pečeňovníkov. Hrebeňom chodník pokračuje na rázcestie pod hradom,p3170079 kde je prístrešok s lavičkami. Toto miesto je ako stvorené na opekanie. Ku hradu sa zo značky odbočuje doprava. Jeho okolie je v súčasnosti pomerne dobre očistené od náletov a stromov, a tak môžete aj zdola obdivovať to, čo z hradu ešte zostalo. Tí, ktorí chcú ísť do hradu, nech nasledujú drevenú šípku, ktorá Vás nasmeruje na schodíky, ktoré znižujú eróziu podložia. Ku zachovaným častiam patria predný a zadný palác. Vstup do samotného hradu na skalnom brale uľahčujú drevené schody, ktoré tu kedysi neboli. Vstup je na vlastné nebezpečenstvo. To, že sa tu pracuje, prezrádza aj lešenie. Vystúpiť sa dá až na najvyššie časti horného paláca, musíte však preliezť za pomoci rúk malou skalnou stienkou. Tu nie je zatiaľ žiadny rebrík. Zhora uvidíte, že múry sú na mnohých miestach popukané a narušené. Na vrchu je v skrinke aj vrcholová kniha. Kruhové výhľady patria predovšetkým Javorníkom, Manínom pri Považskej Bystrici, pohľadom na okolie Roháča v Súľovských vrchoch, Martinským holiam a Malej Fatre so Žilinou a jej komínmi v popredí. Samozrejme, zhora môžete dolu pozorovať na lúkach výstupový chodník a celé Hričovské Podhradie máte ako na dlani.

dsc 0318Od spomínaného rázcestia pod hradom sa dá pokračovať po červenej značke ku Roháču alebo môžete popod skalnú Bradu pokračovať na ďalší zaujímavý hrad – Súľovský. Magnetku Hričovského hradu, či pohľadnicu s pečiatkou na pamiatku si môžete kúpiť v miestnom pohostinstve – podporiť tak môžete činnosť združenia. Verím, že návšteva Hričovského hradu splní Vaše očakávania.

dsc 0333

dsc 0287

dsc 0297

dsc 0351

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo