SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Na hrade Pajštún

FaceBook  Twitter  

image1 001Slovensko je bohaté na zrúcaniny niekdajších hradov. Doslova na skok od Bratislavy sa v chránenej krajinnej oblasti Malých Karpát nachádza zaujímavá zrúcanina hradu Pajštún. Jeho zvyšky stoja na okraji vápencového brala. Poďte na prechádzku na Pajštún. Jeho okolie je pokryté karpatskými lesmi...

 

 


Vzhľadom na blízku polohu od Bratislavy a nenáročnosť pešieho výstupu na samotný Pajštún, toto miesto je predurčené na výlety do prírody najmä pre Bratislavčanov.  Ale určite sa na tieto miesta oplatí prísť aj odinakiaľ a z iných kútov Slovenska. Sú tu bohaté možnosti na kratšiu, ako aj dlhšiu – viachodinovú, či celodennú turistiku.  image0
S malými deťmi sa môžete na Pajštún vydať po červenej turistickej značke z Borinky. Sem sa poľahky doveziete autom alebo využite autobusové spojenie z Bratislavy. Zrúcaninu hradu môžete pozorovať už zdola z lúk. Za Borinkou sa na okraji lesa nachádzajú lúky, a tak sa prípadne môžete na červenú značku napojiť po lúkach o niečo neskôr. Cesta lesom ide spočiatku pozvoľna. Zakrátko míňate náučnú tabuľu, a potom už turistický chodník vedie jeho strmšou časťou až hore ku hradu.
V lete Vás ochráni pred slnkom bukový les naokolo. To, že ste blízko cieľa, prezradí okrem hradieb na konci stúpania aj turistický smerovník. Na tomto mieste sa totižto odpája žltá turistická image0 002značka. Práve táto je ďalšou - o máličko dlhšou alternatívou prístupu na Pajštún s pár metrami väčším prevýšením, a to zo Stupavy. Ak sa nemusíte vracať ku zaparkovanému autu, môžete červenú a žltú značku skombinovať. Cesta po žltej značke je menej často využívaná, a ak nechcete stretnúť veľa ľudí, zvoľte túto možnosť. Pod hradom sa nachádza blízko žltej aj menšie skalné bralo, ktoré tiež poskytuje pekné výhľady a s väčšou pravdepodobnosťou si tu budete môcť vychutnať kľud a samotu.  
Zimná turistika prináša výhody, že hradby nie sú zakryté vegetáciou, a tak môžete pozorovať inak ukryté miesta. Ďalšia náučná tabuľa Vás poinformuje o histórii hradu. Viete, že tento hrad je gotickým hradom pochádzajúcim z 13. storočia? Má teda za sebou celkom slušný kúsok histórie. Do vnútra vchádzate cez hradnú bránu. Práve nad ňou si určite všimnete výzdobu v podobe maskarónov, čo sú plastické ozdobné motívy v podobe ľudskej tváre. Za bránou Vás čaká už iba pár krokov dohora a dostanete sa na najvyššie miesta hradu. Práve na týchto miestach s výhľadom radi na trávniku v lete radi piknikujú alebo oddychujú návštevníci, či peší turisti, či cyklisti. Históriu tohto pôvodne strážneho hradu ukončili napoleonovské vojská, ktoré ho zdemolovali na začiatku 19. storočia.  Bohužiaľ, potom hrad už iba chátral. A ešte jedna zaujímavosť tejto lokality. Okrem turistických výletov sú skalné bralá pod Pajštúnom využívané aj lezcami. Práve Pajštún je Mekkou bratislavských lezcov. Keďže je orientácia lezeckej zaistenej skalnej steny prevažne na západ, odporúča sa lezenie skôr v doobedňajších hodinách. Neskôr poobede Vás tu môže potrápiť slnko a horúčava.
Z hradu je dobre viditeľná Borinka, ale aj vzdialenejšie časti – napríklad veža na bratislavskom Kamzíku, a viac vpravo masív Devínskej Kobyly. V zime sa môže pošťastiť výhľad na Alpy v Rakúsku. Pre tých, ktorí majú radi dlhšiu turistiku, môžete návštevu hradu spojiť s túlaním po Malých Karpatoch. Lesy sú tu prevažne bukové a poskytnú chládok. Červená značka Vás z hradu po iba miernom stúpaní lesom dovedie na Kozlisko, kde sa terén už viac vyrovná. Ak máte záujem o celodennú turistiku, pokračovať môžete po červenej značke ďalej až na Košarisko. Po modrej turistickej značke sa dá pokračovať na Salaš, odkiaľ Vás červená značka zavedie na bohatú križovatku turistických ciest - Biely kríž nad bratislavskou Račou, kam môžete prísť po modrej turistickej značke.  
image0 001Pre malé deti, ktoré už zvládnu dlhšiu trasu, môže byť okrem samotného Pajštúna zaujímavý aj blízky Dračí hrádok, ku ktorému sa pod spomínaným Kozliskom odpája žltá turistická značka. Z hrádku po nej sklesáte ku asfaltovej komunikácii. Ňou sa dostanete naspäť do Borinky. Napokon by som chcela spomenúť ešte možnosť spojenia návštevy Pajštúna zo Záhorskej Bystrice po červenej značke cez Mariánku, za ktorou Vás čaká stúpanie lesom na Klčovanice. Odtiaľto následne klesáte po značke cez lúky do Borinky. Práve na tejto časti trasy si môžete vychutnať pekné pohľady na ruiny Pajštúna – budete ich mať na brale pred sebou ako na dlani.


Ak sa teploty udržia na február pomerne vysoko, ako to bolo aj počas prázdninového týždňa v Bratislave, práve v okolí Pajštúna na červenej značke možno natrafíte na trsy snežienok. Tie to ako prví poslovia jari nebojácne vytŕčajú pomedzi staré popadané bukové lístie svoje biele hlávky. To môže byť ďalší dôvod na návštevu tejto lokality - stačí mať oči naplno otvorené. Prajem Vám krásne zážitky počas čoraz viac slabnúcej zimy.

image0 003

image0 004

image1

image1 003

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo