SK     CZ     EN     DE     HU     PL

V Sobášnom paláci

FaceBook  Twitter  

p2050113Bytča skrýva niekoľko zaujímavostí, ktoré sa oplatí navštíviť. Nás zaujal Sobášny palác a výstava o historickej osobnosti Juraja Thurzu. Poďte na krátku prechádzku do týchto miest, ktoré dýchajú históriou. Zaujala nás aj výstavka o pamiatkach UNESCO na Slovensku.

 

 
Autom prichádzame do Bytče. Rozhodujeme sa využiť parkovisko priamo za Sobášnym palácom. Je prázdne – možno preto, že je ešte skoré nedeľné dopoludnie. Bočnou bránou vchádzame zľava do vnútorného areálu. A tak sa nám naskytuje pohľad na vežu Bytčianskeho zámku. Kaštieľ má kruhové veže na nárožiach. Tento zámok dal na mieste staršej stavby hradu postaviť František Thurzo, otec Juraja Thurza. Teraz v ňom sídli Štátny oblastný archív. Medzi jeho rarity patrí napríklad zápisnica Liptovskej stolice z 20. rokov 18. storočia, ktorá zaznamenáva súdny proces proti Jurajovi Jánošíkovi v marci roku 1713. Nájdete tu aj denníky palatína Juraja Thurzu, či jeho syna Imricha. Práve v tomto kaštieli sa konal v roku 1611 aj súd nad pomocníkmi Alžbety Báthoryovej, známej to pani Čachtického hradu. Bol to práve Juraj Thurzo, ktorý ako najvyšší sudca, súdil závažné súdne prípady, a jedným z nich bol aj tento proces. Funkcia palatína bola po kráľovi druhá najvyššia politická funkcia.

p2050013
Ale späť k Sobášnemu palácu. Brána je uzamknutá, zvoníme na zvonček pri dverách. Chvíľu využívame a obzeráme si vstupný portál – je zrekonštruovaný a pôsobí monumentálne - s dvojicou erbov vo vencoch s iniciálami Juraja Thurza a Alžbety Coborovej, ktorá bola jeho druhou manželkou. Napokon sa dvere otvárajú, víta nás sprievodkyňa a vchádzame dnu. Práve na prízemí paláca si prezeráme výstavu, ktorá tu bola pre návštevníkov otvorená pri príležitosti 400. výročia úmrtia Juraja Thurza. Tento palatín mal celkovo 7 dcér, dve z manželstva so Žofiou Forgáčovou a ďalších päť z druhého manželstva so spomínanou Alžbetou Coborovou. Jeho jediným synom bol Imrich, ktorým však nemal mužského potomka, a tak rod vymiera po meči. Na baneroch sa p2050023dozvedáme napríklad o majetkoch rodiny Turzovcov, ktoré neboli veru malé. Patrili im hrady Orava, Lietava, Bytča ako aj neďaleký hrad Hričov. Hlavným sídlom bola Bytča, kde sa schádzala uhorská šľachta a ktorú si Juraj Thurzo zvolil zo svoje sídlo. Lietavský hrad slúžil ako sídlo  v čase nepokojov. Prezeráme si aj zrekonštruovaný priestor malej kaplnky, ktorá slúži na štátne svadobné obrady.
Sobášny palác bol dostavaný v roku 1601 mimo kaštieľa za jediným účelom - pre slávnostné rodinné udalosti – svadby Thurzových siedmych dcér. Jednoduchšie bolo dať ju postaviť mimo kaštieľa, ako ju do neho architektonicky zakomponovať. V tom čase sa totižto svadobný obrad konal u rodiny nevesty, a takýto priestor tu chýbal. Práve sála na prvom poschodí, ku ktorej vystupujeme po schodisku, bola tým priestorom, kde sa oslavy a dlhé svadby konali. Z výkladu sa dozvedáme, že najdlhšia svadba trvala až 2 týždne a bolo na nej celkovo 2500 hostí. Nepredstaviteľné, však? Pôvodná sála mala trámový drevený strop zdobený heraldickými turzovskými ružami. Rozmery sály sú naozaj úctyhodné - 34,5 krát 12,5 metra, a to sála nemá v jej strede žiadny podporný stĺp. Nuž, priestor podobných rozmerov sa v danej dobe na území Slovenska nenachádzal. V miestnosti nám sprievodkyňa ukazuje výklenok, kde sa vraj nachádzala svadobná posteľ. Pri výklenku sú aj zvyšky kamenného stĺpu, ktorý niesol konštrukciu pre mohutný baldachýn patriaci ku posteli.

p2050045
Sála je v súčasnosti využívaná ako priestor pre konferencie, výstavy, či spoločenské podujatia, ako napríklad koncerty. V roku 2017 je tu plánovaná medzinárodná výstava drotárstva. Teraz si tu na niekoľkých baneroch môžeme prečítať a pozrieť pútavé fotografie z jedinečných pamiatok UNESCO, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Spomeniem napríklad Banskú Štiavnicu, či Spišský hrad, pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry Vlkolínec, či drevené kostolíky v slovenskej časti Karpatského oblúka. Radia sa sem aj Karpatské bukové pralesy vo východnej časti Slovenska.

p2050014

Vstup do múzea je bezplatný, pri pokladni si ešte pred odchodom kupujeme na pamiatku menšiu brožúrku s textom a fotografiami o Sobášnom paláci. A smerujeme na hlavné námestie Bytče. Z areálu vychádzame druhou stranou a všímame si budovu synagógy na druhej strane cesty. Táto synagóga spolu s farským kostolom Všetkých svätých na námestí, Sobášnym palácom a zámkom patrí k tomu historicky najhodnotnejšiemu, čo Bytča ponúka. Na námestí smerujeme do cukrárne Srdiečko, na ktorú sme počuli iba samé dobré referencie. A boli pravdivé – kávička aj zákusky tu chutili znamenite. Dali sme si z nich zabaliť aj domov.

p2050062

p2050085

p2050017

p2050105

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo