SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Ako vznikli mapy

FaceBook  Twitter  

atlas14.000 rokov. Zhruba toľko má naše úžasné remeslo. Aspoň tak to teda tvrdia archeológovia. Pozrime sa trochu do histórie máp...

 

 

 

 

V jaskyni na severe Španielska objavili zvláštne rytiny na tabuľke. Je veľká približne ako rozprestretá papierová vreckovka. Tím vedcov skúmal vzácny nález dlhých 15 rokov. Nakoniec nadobudli presvedčenie, že čiary na tabuľke zachytávajú tok rieky, hory pri jaskyni a zvieratá vyskytujúce sa v oblasti. Krajina znázornená na mape zodpovedá realite.

najstarsia mapa spanielsko 14tis rokov

Oveľa neskôr, ale stále veľmi dávno, Babylončania vyrábali mapy na hlinených tabuliach. Bolo to zhruba pred 4.500 rokmi. Výraz mapa pochádza z latinčiny, kde "mappa" pôvodne označovala predmet dennej spotreby ako šatka či obrúsok. Svoj súčasný význam mapa získala až v stredoveku. To už vznikali pokusy o zachytenie podoby celého dovtedy známeho sveta. Prvá skutočná mapa sveta sa pripisuje nemeckému kartografovi Martinovi Waldseemüllerovi. V roku 1507 vydal veľkú nástennú mapu sveta (Universalis Cosmographia) zloženú z 12. drevorezieb. Bola to vôbec prvá mapa, ktorá zaznamenávala Nový svet pod názvom "Ameriku".

martinwaldseemller

V časoch, keď ešte nebola vynájdená kníhtlač, všetky mapy vyrábali ručne zdĺhavým procesom. Povedané súčasným jazykom; ich vydávanie bolo extrémne limitované. Postupom času začali vznikať už aj súbory máp. Nakoniec dostali meno "atlas". Stalo sa tak preto, že na prednej strane týchto súborov sa zvykol vyobrazovať obor Atlas. Na ramenách držal zemeguľu.

atlas

Územie Slovenska bolo prvý krát zobrazené na Lazarovej mape z roku 1513. Nájdete na nej Slovensko?

tabula hungariae

Mapy majú úžasnú schopnosť komunikovať. Sú ľahko zrozumiteľné pre ľudí bez rozdielu jazyka, kultúry či veku. Človek pri ich čítaní stále dokáže nájsť čosi nové. Mapa je naozaj ako kniha, ktorú skutočný milovník môže držať pred očami aj hodiny. Je nám cťou, že v súčasnom svete zaplavenom rôznymi druhmi máp si našli svoje pevné postavenie aj naše maľované mapy. Reakcie ľudí, ktorí sa s nami rozprávajú so sklonenou hlavou a pohľadom upreným na tú "rozprávkovú krajinu" sú pre nás rovnako dojímavé ako keď Columbus po mesiacoch plavby zbadal vytúženú zem na horizonte.

Jednou z maľovaných máp, ktoré vydavateľstvo CBS vydalo, je novodobá historickú mapa Veľkej Moravy.  Štýl starej mapy dotvára popis histórie Veľkej Moravy zo zadnej strany. Priblížiť a stiahnúť si ju môžete TU.

Čo poviete? Vidíte nejakú podobnosť medzi týmito dvoma mapami?

stiahnu

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo