SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Príbeh jedného bežkovania

FaceBook  Twitter  

zmenseneTohtoročná zima nás asi mnohých prekvapila množstvom snehu. A tak bolo jasné, že aj s manželom začneme rozmýšľať aj o tom, že by sme sa po niekoľko ročnej prestávke v bežkovaní, keď boli deti najmenšie, postavili znova na bežky. Je to skvelá možnosť pre pohyb a precvičenie tela v zime, keď možností pre pohyb menej a tak má človekväčšinou pohybu menej. Návštevám posilňovní veľmi neholdujem, uprednostňujem skôr pohyb vonku na vzduchu, mimo štyroch stien...

 

 

Od mala sme v rodine bežkovali. K tomuto športu nás so sestrou priviedol náš otec. Našou najčastejšou trasou bola trať od konca Karlovej Vsi, kde sme bývali, smerom ku Devínskej Kobyle. Snehu tu bývalo dosť každú zimu aj vďaka nižším nadmorským výškam – nebolo to tak, ako teraz. V časoch, keď tu nebolo ešte postavené terajšie sídlisko Dlhé Diely, sa dalo priamo za poslednými domami postaviť na bežky a potom cez lúky a vinohrady dosiahnuť les. Tu už boli väčšinou prešlapané dobré bežkárske stopy a nimi sme pokračovali až ku Devínskej Kobyle a naspäť. Trať mala niekoľko zjazdov a stúpaní, prechádzala lesom aj lúkami, aj povedľa chát, a tak určite nebola jednotvárna. V tomto má, myslím, bežkovanie veľmi veľkú výhodunie ste viazaní na jeden svah, a tak popri bežkovaní máte jedinečnú možnosť spoznávať krásy zimnej prírody.

20170114 125249

A tak sme doma vyhrabali staré bežky s palicami. Po dlhých rokoch, čo sme nebežkovali, sme sa rozhodli, že je teraz správna doba aj pre výmenu viazania. K novému viazaniu bolo potrebné kúpiť správne bežecké topánkyinou špičkou. Topánky sú vylepšené aj tým, že miesta, kde sa viažu šnúrky, sú zhora kryté ďalšou vrstvou, ktorá sa zapína zipsom. A tak by sa Vám nemal dovnútra dostať sneh a šnúrky by nemali tak veľmi namŕzať. Doteraz si pamätám, ako sa zamrznuté šnúrky ťažko rozväzujú.

Na prvýkrát si nedávame veľké ciele, chcene bežkovanie iba vyskúšať, ako nám to s novým viazaním pôjde, či nebudú náhodou tlačiť nové topánky. Úplne nám postačila aj tá, ktorá je rovno za našim mestom, kde bývame. Malo to výhodu, že nebolo treba sa viezť autom, ale bežky sme chytili do ruky rovno od domu a asi 15 minút sme v nových bežeckých topánkach prešli pešo ku začiatku bežeckej trasy. Tá už bola pekne prešlapaná tými, ktorí sa sme vydali aj cez týždeň. Na začiatku lúk sme si dali bežky na nohy. Teplota bola okolo nuly, a keďže sa nám nepodarilo nájsť vosky a na bežkách bola ešte vrstva starého vosku, išli sme bez nového voskovania. Bežecké stopy boli dobre prešlapané a dobre viedli bežky. V sobotu poobede tu bolo okrem nás hŕba ďalších milovníkov tohto úžasného športu. Trasa bola na prevýšenie nenáročná, a teda taká akurát pre začiatok. Pravidlom pre vyhýbanie bolo, že zo stopy sa uhýbala skupinka, ktorá mala menej členov. A verte alebo nie, na bežkovaní sme ani za tie roky nič nezabudli. Stačilo sa postaviť do stopy a išlo to. No, len ruky troška posilniť by sa zišlo, aby sa človek palicami aj odrážal, a nie iba slabo odpichoval. Pľúca s dýchaním celkom stačili, a keď už nie, tak sa urobila prestávka. Hlavné je, že sme s bežkovaním začali... Nové topánky ako aj viazanie sa osvedčili. Ako som si všimla, moderné nové viazanie mala na nohách väčšina bežkárov. Mnohých z nich sme poznali, a tak o zastávky a poklebetenie nebola núdza. A tak bežkovanie nadobulo nečakane aj akýsi spoločenský rozmer.Spočiatku vykúkalo spoza mrakov slniečko, ale potom sa definitívne schovalo za mraky a už sa neukázalo. Bežkárska trať viedla lúkami. Asi po 3 kilometroch sa otáčame, kúsok sa vraciame inou bežeckou stopou a potom sa napájame na tú pôvodnú. Robíme okruh.

20170114 133104

Na spiatočnej ceste nám fúka do tvárí vietor, a tak som rada, že som si dala hrubšiu zimnú vetrovku. Asi po hodinke prichádzame na miesta, kde sme začínali, príjemne unavení a spokojní.

Skúste bežkovanie aj Vy. Možno aj vo Vašom blízkom okolí, kde bývate, nájdete trasu, ktorá Vám bude vyhovovať. Netreba k tomu veľa, stačí chvíľka času a odhodlanie... My ho po prvom výlete na bežkách máme ešte viac a už teraz sa teším na ďalší bežecký výletik... je to určite lepšie, ako sedieť doma... Verme, že sneh vydrží dlho.

Prajem pekné zážitky a veľa radostných chvíľ.

20170114 125331

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo