SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Turistická mapa - Malá Fatra - Vrátna

FaceBook  Twitter  

025 tm110S novým rokom prichádza aj začiatok veľkých zmien. Vydavateľstvo CBS odkúpilo značku VKÚ Harmanec a rozbieha aktualizácie týchto najpresnejších turistických máp. Prvou mapou, ktorú vydáme, bude turistická mapa MALÁ FATRA – VRÁTNA. Ako získavame informácie a čo všetko sa za posledné roky zmenilo v Malej Fatre?

 

 

 

Malá Fatra je charakteristická početnými turistickými trasami, náučnými chodníkmi, cyklotrasami, vyhliadkami, či lyžiarskymi strediskami. Na jej spoznávanie postačia aj jednoduché prechádzky. Na svoje si prídu milovníci úžasných výhľadov, ale aj nároční turisti. Malá Fatra je popretkávaná početnými reťazami a rebríkmi. Ohúria Vás nádherné doliny, úžasné výhľady, potoky a vodopády. Malá Fatra je typická vápenatými bralami, ostro členitým reliéfom a početnými tiesňavami. Najvyšším vrchom Malej Fatry je Veľký Kriváň 1709 m n. m. Najnavštevovanejšou trasou sú Jánošíkove diery a dobre známy Rozsutec. Tento významný vrch sa nachádza aj v logu Národného parku Malá Fatra.

logonpmf

Na výber máte širokú paletu turistických trás. Či sa už vydáte na Chatu na Grúni z Vrátnej doliny, alebo kabínkovou lanovkou do Snilovského sedla cez Veľký Kriváň a odpočiniete si na Chate pod Chlebom. Za pekného počasia Vám úsmev na tvári vyčaria prenádherné výhľady z hrebeňovky od Snilovského sedla po Chatu pod Suchým. Z hrebeňa Malej Fatry sa tiež môžete vydať na Poludňový Grúň, Stoh alebo až do Zázrivej. Dominantou Malej Fatry je najkrajší skalný masív Slovenska – Veľký Rozsutec 1609 m n. m. Sú po ňom pomenované penzióny, tanečné súbory, spomína sa v nejednej ľudovej piesni. Že sa nachádzate v kraji Jánošíka, viete z každej strany. Náučný chodník Jánošíkove diery, či Zbojnícky chodník, Jánošíkovým chotárom, či sochy Jánošíkov Vás vtiahnu do minulosti. Tradičná architektúra spojená s predajom domácich výrobkov vytvára dojem, že sa cítite ako v čarovnej rozprávke.
V letných mesiacoch Vám odporúčame schladiť sa v studenej Šútovskej doline, ktorá Vás privedie k najväčšiemu vodopádu Malej Fatry. Je to Šútovský vodopád, ktorého vody padajú z výšky 38 metrov. Šútovskou dolinou vedie aj náučný chodník, na ktorého tabuliach sa dozviete viac o histórii a miestnej faune a flóre. Turistické trasy sú v lete plné turistov, a aj preto sa každoročne zvyšuje počet cyklistov. V Malej Fatre je najhustejšia sieť cyklotrás na Slovensku. Cyklistické chodníky v Malej Fatre sú veľmi dobre značené. Už od Žiliny vedie cyklotrasa od Budatínskeho hradu do Terchovej a späť okolo Vodného diela Žilina. Zo Žiliny sa tiež môžete vydať na kopec Straník, odkiaľ je výhľad na nezaplatenie a drina vyšliapať tento kopec naozaj stojí za to. Zo Straníka môžete pokračovať do Radole. Z Terchovej vedie cyklotrasa do Vrátnej a na Štefanovú. Ďalšie možnosti cyklotrás: Okruh Terchovským chotárom, Okruh Gbeľany-Lysica-Varín, Okruh Terchová-Vadičov-Belá, Okruh Žilina-Dolná Tížina-Lysica a mnoho ďalších. Zimná dovolenka v Malej Fatre je ako stvorená pre lyžiarov, snowboardistov, skialpinistov, bežkárov, turistov, rodiny s deťmi. Lyžiarske strediská nájdete vo Vrátnej, Poludňový Grúň, Chleb, Gavurky,..

Ako zbierame potrebné informácie na aktualizáciu mapy?
Región Malá Fatra je naozaj pestrý z každej strany. Nemá núdzu o turistov v lete, či v zime. Aby sa návštevník pri vstupe do regiónu zorientoval, zisťuje si možnosti v regióne. Najlepší priateľ, ktorý mu môže pomoc zorientovať sa, je mapa. V nej sú všetky potrebné informácie o dostupných a hlavne aktuálnych službách. Posledné vydanie mapy VKÚ Malá Fatra – Vrátna už nie je dostatočne aktuálne. Neustále pribúdajú penzióny, chaty, obnovujú sa útulne alebo sa rušia. Novým rokom začíname s aktualizáciou mapy MALÁ FATRA – VRÁTNA, aby sme ju o pár mesiacov mohli vydať v čo najaktuálnejšej podobe. Naši regionálni projektoví manažéri brázdia región, navštevujú každú obec, každé informačné stredisko, hotel, penzión, či chatu. Pátrajú po každej zmene, čo je v starej mape neaktuálne a naopak, čo do nej treba doplniť. Kde pribudol turistický chodník, náučný chodník, cyklotrasa, nová vyhliadka, či kríž. Kde pribudla zástavba obce alebo sa zrekonštruoval starý hotel. Ktorý lyžiarsky vlek treba z mapy vyškrtnúť a ktorý doplniť. Sezónne uzávery v chránenej oblasti sú taktiež veľmi dôležitou informáciu pre turistov. V spolupráci s Klubom slovenských turistov kontrolujeme správnosť značených chodníkov a časov. Spolupracujeme aj s lesníkmi, aby boli na mapách všetky lesné a poľné cesty. Vyhľadávame nové atrakcie, nové ubytovacie zariadenia. Všetky potrebné informácie pre turistov sú pre nás hodnotné. Spolupracujeme tiež so Správou Národného parku Malá Fatra a navštevujeme samosprávy. Vyhľadávame ľudí, ktorí nám poskytnú tú najpresnejšiu informáciu, aby sme ju do mapy zakreslili. A zároveň hľadáme ľudí, ktorí chcú mať v mape svoje miesto, aby sa o nich turisti dozvedeli. 

cbs 110maly

Aké zmeny čakajú mapu Malá Fatra - Vrátna?

Do najnovšieho vydania mapy doplníme niekoľko lyžiarskych vlekov, žltú cyklotrasu Varín-Gbeľany-Sedlo Žiarce. Doplnená bude aj červená turistická trasa Rozsutec-Medzihole so sezónnou uzáverou a turistická trasa Obšívanka-Vyšné Kamence. Obnovený je tiež turistický chodník, ktorý vedie od Chaty Vendovka na Malý Kriváň. Novinkou v mape bude niekoľko náučných chodníkov, ako sú Jánošíkové diery a Šútovská dolina. Pribudla tiež vyhliadková veža v Terchovej. Zrekonštruovaný je starý kaštieľ v Gbeľanoch, ktorý ponúka hotelové služby. Z doliny Obšívanka vedie nový turistický chodník na Belianske skaly. Motorest Teplička nad Váhom už nefunguje. Nový turistický chodník pribudol aj v Sučanoch. Cenu za architektúru získala vyhliadka na Straníku, ktorú taktiež do mapy zakreslíme. 
Zmien je naozaj veľa a stále pribúdajú. Chcete sa aj VY zapojiť do aktualizácie mapy MALÁ FATRA – VRÁTNA? Spoločne vytvoríme mapu bohatú na informácie o regióne. Dajte nám o sebe vedieť. Vlastníte požičovňu lyží, wellnes alebo vlastníte penzión, do ktorého chcete pritiahnuť čo najviac návštevníkov? Doplníme do mapy Váš penzión, hotel, chatu, obec, požičovňu, turistickú atrakciu. Pomôžeme Vám zviditeľniť sa a dostať sa na oči všetkým turistom, ktorí budú používať pri objavovaní Vášho regiónu práve VKÚ mapu. Kontaktujte ešte dnes našu regionálnu projektovú manažérku PhDr. Evu Peškovú na telefónnom čísle: 0915 857 699 alebo e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 
Rada Vám zodpovie všetky otázky a dohodne stretnutie.

O Výhliadke Straník si prečítajte VIAC...

1360282 1200x

Mapy VKÚ sú tie najpresnejšie mapy, aké boli kedy vydané. Aktualizáciou ich ešte vylepšíme a garantujeme turistom, že sa v nich budú pohodlne orientovať. Dizajn novej mapy Malá Fatra - Vrátna prejde modernizáciou a taktiež bude doplnená zadná strana fotografiami. Papier, na ktorý budeme mapu tlačiť bude certifikovaný. FSC papier zaručuje, že papier pochádza z ekologickej a legálnej ťažby. Viac o FSC papieri si prečítajte TU. Naše ambície sú spojené tiež s vývojármi mobilných aplikácií a tak zaradíme naše najaktuálnejšie mapové podklady do elektronickej podoby, aby boli spokojní všetci cestovatelia a turisti. Viac o VKÚ mapách a našich plánoch TU.
Naši regionálni manažéri objavujú aj takéto pekné miesta. Navštívte Kaštieľ Gbeľany, ktorý prešiel kompletnou rekonštrukciou:

15591739 1175801705843583 2091727492 n

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo