SK     CZ     EN     DE     HU     PL

VKÚ legendárne mapy

FaceBook  Twitter  

logovkuharmanecNačo sú nám turistické mapy? V dnešnej dobe takmer každý využíva výdobytky dnešnej doby, čím sú rôzne druhy navigačných zariadení. Stále však ostáva dôležitá aj mapa hmatateľná, hlavne pre turistov, ktorí trávia v horách viac času a nie vždy sa môžu spoľahnúť na signál, či výdrž batérie. Na GPS vidíte veľmi malé územie a papierová mapa poskytuje okamžitý rozhľad o širokom okolí. Tento online svet a fyzický svet sa navzájom dopĺňajú.

 

 

Turistická mapa je praktická pomôcka, pre každého turistu a kto ním je, vie, že bez nej sa dá aj stratiť a presná mapa je niekedy nevyhnutná. Z mapy vieme vyčítať naozaj detailné informácie. Sú užitočnou pomôckou či už v školách, tak tiež pre vizuálnu predstavivosť a orientáciu v priestore.

Na Slovensku a v Čechách bol najznámejším vydavateľom máp Vojenský kartografický ústav, VKÚ v Harmanci. Svoju činnosť začal ešte v roku 1948. Tento podnik patril do pôsobnosti ministerstva obrany a väčšinu produkcie dodával armáde. Po páde socializmu sa stal akciovou spoločnosťou a jeho klientmi sa stali väčšinou turisti a školy. Jeho hlavnou činnosťou zostala výroba a tlač máp. Každý si pamätá atlasy a mapy v školách, podľa ktorých máme teraz dobre vyvinutú orientáciu. Teda poniektorí :)

Po rokoch nastala nepríjemná situácia, že podnik sa dostal do ekonomickej krízy a nebolo financií na tlač máp a ďalší vývoj značky VKÚ. Aby legendárne mapy a značka neupadli do zabudnutia, rozhodli sme sa konať.
Od 26.10.2016 sme sa ako vydavateľstvo CBS stali majiteľmi kartografickej časti podniku VKÚ a.s. a ochrannej známky VKÚ pre mapy. Obdržali sme licenciu na špeciálny kartografický software. Založili sme dcérsku spoločnosť VKÚ Harmanec, s.r.o., ktorá nadväzuje na činnosti Vojenského kartografického ústavu, ako aj spoločnosti VKÚ a.s. Od teraz máme práva používať značku VKÚ na mapách, používať kartografické podklady a celý sklad máp. Sme hrdí, že môžeme znovuobnoviť túto legendárnu značku a postupne aktualizovať všetky dosiaľ vydané mapy. Súvisí to s našou víziou ,,Pomáhať cestovnému ruchu na Slovensku rásť,, a my spravíme všetko preto, aby sme túto legendárnu značku dostali tam, kde patrí.

cbs 110maly

Ako teda vzniká mapa?

Najprv sa musíme zamyslieť, komu bude mapa určená, čo všetko bude obsahovať a čo bude dominantné pre danú mapu. Základom každej mapy je polohopis a mierka. Potom nasleduje popis ostatných dôležitých prvkov v teréne.

Kedysi bola výroba máp zložitejšia. Na jej výrobu bolo potrebné veľa prístrojov a príslušenstva ako rydlá, filmy a samolepiace fólie. Ručne sa ryli všetky rieky, budovy, vrstevnice a lepil sa popis mapy. Neskôr túto techniku nahradili nové technológie ako napríklad mokrý koloidný proces, kde sa používali nebezpečné technológie.

Najväčšou zmenou prešla výroba máp s príchodom počítačov. Práca sa zjednodušila. Všetky mapové podklady na fóliách sa skenovali. Dodnes sa disponuje elektronickou databázou údajov, z ktorej sa robia civilné mapy a atlasy. V databáze nájdeme všetky potrebné informácie ako poloha či nadmorská výška, cesty, železnice, rieky, z ktorej potom možno vytiahnuť informácie pre daný typ mapy. Pri aktualizácii prvkov mapy si teda vytiahneme len čas územia, zmeníme ho a vrátime opäť do mapy.

l1050427006

Čo nové prinesieme do legendárnych máp VKÚ?

V prvom rade to bude veľmi podrobná aktualizácia. Naši regionálni projektoví manažéri už teraz navštevujú vo vybraných regiónoc každú obec, každé informačné stredisko, penzión, hotel , či chatu. A všade zbierajú aktuálne dáta. Kde pribudol vlek, kde sa rozobral, ktorá chata je otvorená a ktorá už nie. Kde pribudla zástavba obce, atď... Tu budeme spolupracovať aj s Klubom slovenských turistov, ktorý nám pomôže zaktualizovať turistické trasy a časy. Plánujeme spoluprácu aj s lesníkmi, aby boli v mapách aktuálne aj všetky poľné a lesné cesty. Výsledkom celého úsilia budú najaktuálnejšie mapy na trhu.

V druhom rade mierne zmodernizujeme design máp. Bude ihneď jasné, že sa jedná o mapy VKÚ, ale zároveň bude jasné, že už sme v 21. storočí. Zadná strana bude farebná a bude tam aj viac názorných fotografií.

V treťom rade je sociálna zodpovednosť. Mapy VKÚ budú tlačené na papieri s certifikátom FSC, ktorý zaručuje, že papier pochádza z ekologickej a legálnej ťažby. Takýto papier je oveľa drahší ako normálny. Rozdiel neplatí zákazník, uberáme ho zo zisku firmy. Táto dočasná „strata“ bude ziskom pre naše deti.

Vo štvrtom rade je to spolupráca s vývojármi mobilných aplikácií. Chceme, aby tieto najaktuálnejšie mapové podklady boli pre cestovateľov a turistov dostupné aj v elektronickej podobe.

Toľko k našim plánom s legendárnymi mapami VKÚ. Držte nám palce :)


Akú sme mali motiváciu a aké plány máme so značkou VKÚ? Čítajte VIAC

 

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo