SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Ku novej rozhľadni Terchovské srdce

FaceBook  Twitter  

dsc 0517Rozhľadňa Terchovské srdce nad Terchovou pribudla pred niečo vyše rokom. Práve v jeseni alebo v zime, keď sú prechádzky krajšie, môže byť pekným cieľom na popoludňajšiu rodinnú prechádzku. Počas nej vyjdete na vrch Oblaz a dovedie Vás sem náučný chodník. Práve sem viedli naše kroky...   

 

Pri dobrej viditeľnosti všimnete, či už prichádzate od Žiliny alebo zo Zázrivej. Vytŕča ponad stromy Oblazu. Ako sa ku nej dostanete? Ak prichádzate od Žiliny, ešte pred kostolom sv. Cyrila a Metoda odbočte doprava ku Lidlu a pokračujte dolinou Struháreň. Za hasičskou stanicou po ľavej strane je nad potokom mostík. Tadiaľto Vás už vedie náučný chodník. Na krátkom úseku je cesta spoločná s modrou turistickou značkou, ktorá vedie na vzdialenejší Mravečník a masív Vojenného. Chodník spríjemňuje od lesa niekoľko náučných tabúľ, kde sa môžete dočítať zaujímavosti z pohoria Malej Fatry, či už o vtáčích obyvateľoch alebo dravcoch - rysovi, či medveďovi – najväčšej slovenskej šelme. Chodník je spevnený a uľahčuje prístup ku rozhľadni aj pre rodičov, ktorí majú ratolesti v kočíku. Najbližšie okolie rozhľadne je odlesnené. Na samotnú rozhľadňu vedie schodisko, ktoré je široké tak akurát pre dvoch ľudí. Schody a podlaha sú „deravé“. Asi aj kvôli tomu, aby sa tu pa243439zbytočne nehromadila voda, ale aby odtekala dolu, keďže zhora je priestor otvorený, a nie pod strieškou. Takže, ak sa budete pozerať pod nohy, uvidíte až dolu na zem. Výhodou je, že za výhľadom chtiví návštevníci nemusia byť sústredení iba na jednej terase - rozhľadňa má celkovo 3 vyhliadkové terasy.
Pýtate sa, kto je autorom návrhu rozhľadne? Rozhľadňu navrhol umelec a ľudový architekt Alojz Mucha. Ešte doplním, že práve na mieste, kde stojí rozhľadňa, bola v známom filme Jánošík umiestnená šibenica. p1030017Túto šibenicu majú vytvárať samotné ramená rozhľadne. Pri názve Terchovské srdce sa autori nechali inšpirovať piesňou, ktorá má slová „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…“. Smútok reprezentuje miestny cintorín, ktorý sa rozprestiera hneď za prístupovou cestou.  
My sme rozhľadňu navštívili už niekoľkokrát, zakaždým za iného počasia. Vždy sme tu objavili niečo nové, aj atmosféra tu bola vždy iná. Rodákov z Terchovej isto poteší pekný pohľad na samotnú Terchovú s dominantou Kostola svätého Cyrila a Metoda, od ktorého sa vinie prístupová cesta do Vrátnej doliny – vstupnej brány do Malej Fatry. Medzi svahmi Bobot na ľavej strane a Tiesňavami na pravej sa v pozadí ukazuje hlavný hrebeň Malej Fatry – spoznávame Poludňový grúň s vyrúbaným pásom lesa pre lyžiarov, ktoré tu v zime brázdia jeho svahy. Od Tiesňav viac napravo je skalnatá Obšívanka, ktorá má v dolnej časti pekné skalné veže. Cez ňu sa dá vystúpiť až na Sokolie. Vľavo od Bobot sa ukážu oba Rozsutce - Malý a aj ten Veľký. V smere na severozápad sa ukazujú svahy Mravečníka. Pupov je z rozhľadne v smere, keď jeho dlhý hrebeň skôr splýva, a nie je taký výrazný. Práve pod ním sa nachádza z druhej strany laz Jánošovia – rodisko legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka.  Výhľad z rozhľadne stojí určite za to.
Ak sa zdola necháte viesť modrou značkou. môžete po nej pokračovať do malého kopčeka. Keď budete mať  rozhľadňu za chrbtom, odpojte sa zo značky. Z týchto miest je pekný pohľad na celú rozhľadňu, pretože ju neukrýva les. Na jej pozadí uvidíte vyššie spomínané kopce Malej Fatry.
Veľkou výhodou je rýchla a jednoduchá dostupnosť rozhľadne naozaj pre každého, či ste mladšej alebo staršej generácie. Výhľad poteší turistu, či návštevníkov Terchovej a miestnych rodákov. Mamičky s deťmi sem môžu bez obáv vyraziť aj s kočíkmi. Pre malé deti je to isto dobrý cieľ – malé deťúrence majú rozhľadne radi.

pa243497
Podrobné informácie o náučnom chodníku vedúcom ku rozhľadni, vrátane fotografií a textov jeho jednotlivých náučných tabúľ, nájdete napríklad na stránke obce Terchová. Na stránke sú dostupné aj informácie o projekte Spoločne k poznaniu a ochrane prírody, v rámci ktorého rozhľadňa vznikla.

pa243501
Prajem všetkým, ktorí sa rozhodnú rozhľadňu navštíviť, pekné výhľady a radosť z objavovania zaujímavého kúta Slovenska. A nemusíte navštíviť iba rozhľadňu. Spomínaný terchovský kostol ukrýva unikátny jedinečný drevený betlehem. Pri potulkách Terchovou si môžete pozrieť aj najstaršiu drevenicu. Na skok z Bieleho potoka sa môžete vydať objavovať Dolné a Horné Diery, či osadu Podrozsutec s výhľadom na Rozsutce. Možností je naozaj veľa.

pa243506

dsc 0505

dsc 0513

 

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo