SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Na Krajčovom vrchu nad Nižnou Bocou na rozhľadni

FaceBook  Twitter  

p8162423Nad obcou Nižná Boca, ktorá je svojím pôvodom baníckou obcou z 13.storočia,  vyrástla v nadmorskej výške 1000 metrov nad morom v roku 2014 nová protipožiarna veža. Vydajte sa na malé pešie putovanie ku rozhľadni na Krajčovom vrchu.

 

 

 

 

Z centra Nižnej Boce neďaleko potravín Coop Jednota je uvedený čas ku rozhľadni 60 minút pešej chôdze. Prechádzame okolo požiarnej zbrojnice, ktorá je pod prístupovou komunikáciou z Čertovice, respektíve z Liptovského Hrádku. Prechádzame cez komunikáciu na druhú stranu v miestach, kde je napravo drevená autobusová zastávka. Hneď za komunikáciou je nespevnená, ale dobre viditeľná cesta, po ktorej smerujeme cez lúky mierne hore. Stúpanie je mierne, a tak je táto trasa ohľadom prevýšenia aj vzdialenosti vhodná aj pre tých najmenších, či už chodiacich alebo v terénnom športovom kočíku s veľkými kolesami. p8152230
Hneď od začiatku nás sprevádza pohľad na samotnú rozhľadňu na Krajčovom vrchu, čo nám zjednodušuje orientáciu a odhad vzdialenosti. Cesta lúkami svojim smerom zo začiatku kopíruje žltú turistickú značku, ktorá vedie z Nižnej Boce do sedla Črchľa a odtiaľ až na Rovnú hoľu. Žltá značka je však hlbšie v údolí pod nami, my sme vyššie na lúkach. Prakticky hneď sa otvárajú výhľady na Bociansku dolinu. V spätnom pohľade obdivujeme Nižnú Bocu a bielu vežu jej evanjelického kostolíka. Objavuje sa niekoľko rozpadnutých drevených objektov, ktoré kedysi slúžili s najväčšou pravdepodobnosťou ako lúčne maštale. Obyvatelia Nižnej Boce mávali totiž dobytok zazimovaný na lúkach, a nie dolu v doline pri svojich domoch. Hore pod strechou bolo seno, dolu bol dobytok. Hore sa teda vynášalo všetko potrebné pre dobytok. Niektoré objekty sú zachovalejšie, niektoré polorozpadnuté a už bez striech.
p8162394Napravo sa objavuje pasúce sa stádo býčkov a maringotky. Pastier sa dáva s nami ochotne do reči. Pýtame sa, ako veľké je stádo – 105 kusov. Jeden býček neustále od stáda odbieha. Dunčo ho trpezlivo zaháňa naspäť ku stádu. Zdá sa, že Dunčo pastiera pekne poslúcha. Tieto býčky sa pasú na lúkach iba sezónne -  v lete.
Z lúk vidieť spomínané sedlo Črchľa, čiastočne je pokryté ihličnatými stromami. Viac vľavo od neho vidíme aj svahy Rovnej hole. Zakrátko sa naša cestička stáča viac doľava a krátko prechádzame ihličnatým lesíkom. Naberáme ďalšie výškové metre. Mali sme šťastie a neďaleko od cesty našli čučoriedky a maliny, ktoré ochutnávame. Potom vychádzame z lesa na malú lúčku, a to je už rozhľadňa a k nej patriace objekty pred nami. Pri rozhľadni je vybudovaná aj krytá veranda s lavičkami, a tak, ak je rozhľadňa zavretá, môžete si tu posedieť. Aj odtiaľto zo samotnej verandy je pekný výhľad. p8162410

Takže budú isto spokojní aj tí, ktorí na samotnú rozhľadňu nepôjdu. My máme šťastie a rozhľadňa je otvorená, a tak vystupujeme po schodoch až hore. Na objekte je pri vstupe na schodisko malý plagátik, ktorý uvádza, že stavba je požiarna rozhľadňa so zázemím. Vstup hore na rozhľadňu je spoplatnený. Schody sú dostatočne široké, bez problémov hore vychádzajú aj deti. Obzeráme si výhľady. Nižná Boca je priamo pod nami. Pomedzi strechy hľadáme strechu našej dreveničky. Vo svahoch nad dedinou sa pasú ovečky. Vpravo vidieť pomedzi stromy komunikáciu vedúcu na Čertovicu. Zhora sú dobre viditeľné aj miesta, cez ktoré sme ku rozhľadni vyšli aj my. Keď sme sa nabažili výhľadov, schádzame dolu a na verande si vychutnávame sediac na lavičkách kávičku, ktorú nám tu ochotne medzitým pripravili. Pri rozhľadni je pristavená aj malá drevenica s utešenými malými okienkami, z vnútra majú pekné červené záclonky. Úplne si viem predstaviť, že by som využila možnosť si objekt prenajať a strávila tu aj dlhšiu chvíľu, v hornej časti nad izbou a kuchynkou sa dá spať. Všetko žiari novotou.
p8162426Medzitým sa postupne vyčasuje, a tak sa rozhodujeme ísť naspäť do Nižnej Boce tou istou cestou, cez lúky. Inou alternatívou je schádzať prudko dolu priamo spred verandy po malom strmom hrebienku. My túto možnosť zavrhujeme, obávame sa toho, že by bol chodník po doobedňajšom daždi príliš šmykľavý. A ešte chceme ochutnať cestou naspäť čučoriedky. Nemáme sa kam ponáhľať, je čoraz krajšie. Pri spiatočnej ceste sa nad Nižnou Bocou čoraz lepšie ukazuje aj kopec zvaný Flos. V jeho spodnej časti je pod lesom ukrytá chata Diamír. Pod jeho vrcholom je v malom sedielku na lúke postavený malý drevený prístrešok s lavičkami. Ak vyjdete až na vrchol Flosu, kde je niekoľko roztrúsených stromov, zahliadnete pri dobrej viditeľnosti aj Roháče.

p8162502
Nižná Boca je miestom, kde na vás dýchne história, nájdete tu mnohé pôvodné drevenice. Aj tie, ktoré sa opravujú alebo stavajú nanovo, zachovávajú pôvodný ráz. Na okolitých lúkach a pasienkoch nájdete krásne miesta na túlanie a snívanie s otvorenými očami. A nemusíte ísť ďaleko - o tom nás presvedčil aj krátky výlet s deťmi ku rozhľadni. Viac informácií o nej nájdete na stránke obce Nižná Boca. Iným pekným výletom môže byť prechádzka z Nižnej Boce do Vyšnej Boce popri potoku, mimo hlavnej komunikácie alebo výlet po spomínanej žltej značke do sedla Črchľa pod Rovnou hoľou. Prajem Vám a Vaším ratolestiam objavné a veselé putovanie.

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo