SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Zákutiami Kôprovskej doliny pod Kriváňom

FaceBook  Twitter  

dsc 1359Začiatok Kôprovskej doliny je dostupný po kvalitnej asfaltovej ceste – vedie tu aj oficiálna cyklotrasa. Tak to jedného dňa využívame a ideme preskúmať zákutia Kôprovskej doliny, o ktorej som už veľa počula, ale ešte som tu nikdy nebola. Synátor bicykluje samostatne, dcérku ťahá manžel za sebou na bicykli s využitím ťažnej tyče. Chceli by sme prísť na bicykloch až ku Kmeťovmu vodopádu... 

 

Autom prichádzame ku parkovisku na Podbanskom. Sme vo výške 930 metrov nad morom. Vyberáme bicykle, chystáme jedlo, pitie. Je iba 15 stupňov, a tak priobliekame najmä deti. Sústreďujeme sa, aby sme na nič nezabudli, a vyrážame. Najprv cez potok po mostíku ponad Belú, z ktorej vytŕčajú riadne veľké kamene. Potom za sebou nechávame po ľavej strane aj hotel Permon. Jeho okolie pripomína mesačnú krajinu, stromov po kalamite veru poriadne ubudlo, hotel je tak neprehliadnuteľný, už ho nie nezakrýva.
Začiatok cyklotrasy je spoločný s tými, ktorý sa rozhodli preskúmať susednú Tichú dolinu. Vpravo vytŕča pomedzi ihličnaté stromy parádny Kriváň. Z tohto smeru pôsobí naozaj majestátne, až sa mi nechce veriť, že až na jeho vrchol vedie turistická značka. Dúfame, že nás bude sprevádzať aj naďalej. dsc 1166
Pri horárni Tichá sa naša cyklotrasa odpája doprava, obchádzame rampu, ktorá je spustená dolu. Už od začiatku až po miesto Pod Grúnikom celkom pekne stúpame, chvíľami dávam aj ten najľahší prevod. Vľavo zurčí Kôprovský potok, vytvára peknú zvukovú kulisu. Dolina je pomerne úzka, cestu lemujú ihličnaté stromy. V našom smere stretávame aj zopár cyklistov. S deťmi ideme pomalšie, a tak nás predbiehajú. Vytešujem sa z pohľadov na Kriváň, každú chvíľu zastavujem, vyberám foťák z batohu a snažím sa uloviť niečo pekné do objektívu. Poobede by bolo nasvietenie lepšie, ale čo už. Prichádzame ku prvému drevenému prístrešku po ľavej strane cesty. Zosadáme na chvíľu z bicykla, ideme ho obzrieť. Potom po vyšlapanej cestičke prichádzame ku mostiku nad Kôprovským potokom s výhľadom na mohutný Kriváň. Krásna idylka. Tu by som mohla sedieť pri potoku aj niekoľko hodín.
dsc 1175Pokračujeme ďalej, stúpanie sa zmenšilo, čomu sa tešia najmä tí najmenší. Prichádzame k rázcestiu pod Grúnikom vo výške 1100 metrov nad morom. Pri ceste sú aj lavičky. Odpájajúca sa modrá značka vedie ku Trom studničkám. Od Podbanského máme za sebou 5 kilometrov. Kriváň, ktorý sa ukryl, sa opäť na moju radosť ukazuje, vidieť jeho najvyššiu časť.
Prechádzame mostom ponad potok. Je tu nádherne. Míňame aj trojicu peších turistov, ktorí poctivo šlapú hore dolinou. V opačnom smere sa vracia niekoľko bicyklistov. Využívam to na to, aby som sa ich spýtala, koľko je to ešte ku Kmeťovmu vodopádu. Odpoveď nás poteší - je to už iba chvíľa. Synátor teda odhodlane šliape do pedálov. Prichádzame na čistinku, dolina sa viac otvára, vľavo je stôl s lavičkami na sedenie a pod lesom drevený prístrešok. Na ceste sa vzápätí objavuje aj znak ukončenia cyklotrasy. Je to už naozaj iba pár metrov ku odbočke ku Kmeťovmu vodopádu. Je vo výške 1210 metrov nad morom a je dostupný po značke za 3 minúty, a tak nechávame dolu pri odbočke bicykle a ideme si pozrieť vodopád. Máme šťastie, vody má dostatok. V tieni pod stromami sa nám ukazuje v celej svojej kráse. Najviac sa nám pozdáva z lávky priamo pod ním. Zábradlie je pomerne vysoko, a tak dávame pozor, aby deťmi popod neho neprepadli dolu. dsc 1340
Po chodníku vychádzame od lávky vyššie doprava, ale odtiaľto je vodopád viac skrytý. Vraciame sa dolu na lávku a hodnú chvíľu vodopád  obdivujeme. Keď prichádza zdola ďalšia rodinka s dvoma drobcami, schádzame dolu.  Deti hádžu do bystriny kamienky, ja medzitým po chodníku, ktorý už nie je asfaltový, vychádzam ešte kúsok vyššie. Tu si všímam napravo sivý les, ktorému chýba život. Neviem  posúdiť, či je to lykožrútom, či dôsledok veternej kalamity. Dolina ďalej pokračuje k ústiu Hlinskej doliny a k tajomným Temnosmrečianskym plesám. Dúfam, že sa sem, keď budú drobci väčší, spoločne dostaneme. Od Kmeťovho vodopádu napájaného Nefcerským potokom pokračuje doprava pod zrázy Kriváňa malebná, ale neprístupná Nefcerská dolina.

dsc 1341
S bicyklami schádzame na čistinku ku ceste ku lavičkám. Cestička ma opäť zavedie ku ďalej lávke nad Kôprovským potokom, ktorú z asfaltovej cesty nevidno. V spätnom pohľade obdivujem Kriváň a jeho strmé úbočia. Hodnú chvíľu na lavičkách sedíme, dopĺňame energiu a kocháme sa krásou naokolo. Je to deň splneného sna – a takýchto dní nebýva veľa. Až pri odchode si všímame, že pri stole na zemi niekto pred nami zabudol plnú fľašu vody. Nechávame ju tam.

dsc 1398
Spiatočná cesta je prakticky iba dolu kopcom, a tak ju prechádzame pomerne rýchlo.  Neďaleko od vodopádu stretávame rodinky s deťmi a peších turistov. Z fotenia vrchola Kriváňa pri lepšom nasvietený nie je však nič, pretože najvyššie časti sa ukryli do oblakov a špička zostáva tak pred našimi zrakmi skrytá. Pri prvom prístrešku sa zastavujeme a nechávame deti sa vyjašiť pri potoku. Majú ešte poriadne veľa energie.
Kôprovská dolina nás prekvapila svojou podmanivou divou krásou. V tejto doline určite nestretnete davy turistov, a môžete sa tu doslova dotknúť divočiny. Kmeťov vodopád bol čerešničkou na torte. Ak máte šťastie na počasie, môžete sa kochať pohľadmi na vrchol Kriváňa. Spoznávanie Kôprovskej doliny môžete spojiť aj s bicyklovaním Tichou dolinou. Ak však bicyklujete s deťmi, odporúčam si na Kôprovskú dolinu vyhradiť samostatný deň. Takto si ju budete môcť naplno užiť a nebyť pritom veľmi unavený.       

dsc 1378

p8281412

dsc 1359

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo