SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Tradícia detskej svadby dolnozemských Slovákov

FaceBook  Twitter  

saefgfdgPočas letných prázdnin k nám na Slovensko zavítali dolnozemskí Slováci z Kovačice. Lúčencom na ozýval veselý krojovaný sprievod detí zo Srbska. Predvedli nám tradičné zvyky detskej svadby a ich bohatej kultúry, ktorú si uchovávajú už vyše 300 rokov. Unikátne podujatie v prevedení zahraničných Slovákov sme podporili a prišli ich privítať. 

 

 

 

Novohradské múzeum v Lúčenci hostilo Slovákov z mesta Kovačica v Srbsku.  Ukážkou starých zvykov bola Detská svadba, v ktorej vystupovali deti Slovákov žijúcich v Srbsku, vysťahovalcov aj z regiónu Novohrad. Spôsobom hry detskej svadby si deti v minulosti spríjemňovali popoludnia.  Podobné zvyky boli bežné aj na území Slovenska. Dolnozemskí Slováci si uchovávajú tradície desaťročia, čo je dôkazom, že aj u nás kedysi podobné zvyky existovali. Symbolikou detskej svadby bol aj sobáš medzi regiónom Novohrad a srbským krajom Banát. Potomkovia prvého vysťahovalca z Novohradu sa v roku 1745 usídlili na dolnej zemi. Tým vzniklo puto medzi slovenskými Slovákmi a srbskými Slovákmi v súčastnosti. Máme spolu veľa spoločného. Pozrite sa ako detský svadobný sprievod  prebiehal:

1

6

7

8

9

13

15

 Dary pre dolnozemských Slovákov z Kovačice

Ďakujeme Slovákom žijúcim v Srbsku, že nám pripomínajú, aké dôležité je uchovávať si tradície. Sú príkladom toho, ako si zachovať identitu aj v inej krajine a nezabudnúť na svojich predkov. Milan Paprčka sa im zavďačil darčekmi z Vydavateľstva CBS, ktoré im budú navždy pripomínať Slovensko. Maľované mapy z okolia Novohradu a letecké fotografie Slovenska boli pre deti z Kovačíc záslužným darom, ktorý im pomôže lepšie spoznať Slovensko a dúfame, že sa sem budú vždy radi vracať. Ďakujeme tiež pani etnologičke Emílii Mázorovej z Novohradského múzea, ktorá nás pozvala na toto unikátne podujatie. Silná atmosféra nás presvedčila o veľkej spolupatričnosti Slovákov, ktorá posilnila ich odhodlanie pretrvať v cudzom svete. Takto sme sa rozlúčili a dúfame, že sa o rok stretneme znovu!

dsc 6075

dsc 6076


Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo