SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Za tajomným Budzogáňom - Hromodubom

FaceBook  Twitter  

dsc 1058 Počuli ste už niekedy o budzogáni, ktorý vznikol z obrovského Hromoduba? Hromoduba sa zmocnil zlý obor. Ľudia sa obrovi za to chceli pomstiť, a tak mu v spánku natreli nohy smolou. Keď sa obor zobudil, v zlosti hodil Hromodub tak, že sa zapichol do zeme a skamenel. Pýtate sa, kde nájdete tento kamenný Budzogáň? Nuž, nájdete ho v Súľovských vrchoch neďaleko od obce Zbyňov v Rajeckej doline. Čítajte ďalej...

 


Autom prichádzame jedno nedeľné ráno do Zbyňova - na jeho horný okraj. Práve odtiaľto vedie žltá turistická značka. Bez problémov ju nachádzame na stĺpoch a nechávame sa ňou viesť. Predtým, ako nechávame posledné domčeky za sebou, míňame ohrady s morkami, husami a inou hydinou... Deti majú zábavu. Žltá značka vchádza nakrátko do borovicového lesa, stúpame do malého briežka. Ešte si stihnem všimnúť špičku malofatranského Kľaku, ktorá trčí nad svahmi vľavo. Potom z borovicového lesa vychádzame na okraje lúk. Tie sú ohradené, pasú sa tu kravy. Ich stádo je pomerne početné. Spolu so žltou značkou ide aj cyklistická trasa. Nestretávame nikoho. Obchádzame lúky, na jednom mieste vchádzame aj do ohrady, ktorá ide priamo cez chodník. Hneď si pomyslím na cyklistov, ktorí musia byť v opačnom smere pri jazde dolu poriadne pozorní, aby si stihli tenké lanko všimnúť. Asi je jednoduchšie a bezpečnejšie na týchto miestach bicyklom prejsť na lúky a stúpať lúkami, ako ísť po turistickom chodníku.dsc 1234

dsc 1054Na niektorých miestach je vymletý od stekajúcej vody a sú tu aj väčšie kamene. A veru, na spiatočnej ceste sme na chodníku stretli cyklistu iba jedného, väčšina cyklistov išla lúkami. Cesta sa vzápätí stáča viac na severozápad. Oproti vidíme v lese vytŕčajúce skalky, ku ktorým smerujeme. Naľavo na lúke, z ktorej je pekný výhľad na Kľak a Rajec, stojí posed. Ďalší je pod stromami napravo pri chodníku, ktorý neskôr vchádza do lesa. Počas slnečných letných dní Vás to môže potešiť – v lese je predsa len príjemnejšie. Krátko máličko stúpame na miesto Kamenný diel. Tu sa na žltú značku napája náučný chodník, ktorý ku Budzogáňu vedie z Rajeckých Teplíc a je ďalšou vhodnou - dlhšou  alternatívou výletu. Ku Budzogáňu je to podľa času na smerovníku 35 minút. Zakrátko prichádzame ku náučnej tabuli, kde je napísané, ako sa zlý obor zmocnil Hromoduba a ako bol potrestaný. Potom sa trasa náučného chodníka zo žltej značky vedúcej do sedla Patúch odpája. Čaká nás ešte stúpanie lesom s prevýšením asi 100 metrov. Prichádzame na miesto, z ktorého vidíme svah pod skalným Budzogáňom a jeho vrchnú časť. Rúbanisko pod Budzogáňom je v súčasnosti slušne zarastené. A tak po dsc 1069ňom neodporúčam stúpať. Držíme sa preto náučného chodníka, ktorý sa pred koncom stáča doprava. Cez hornú časť rúbaniska prichádzame ku Budzogáňu. Je to naozaj impozantný a zaujímavý kus skaly. Ohnisko tesne pod ním dáva tušiť, že sa tu často opeká. Okrem Budzogáňa sa tu nachádza aj ďalšia skala. Ak na ňu vyjdete, môžete si z nej obzrieť Budzogáň zhora. Pamätám si, že stromov okolo Budzogáňa bolo kedysi viac, teraz je ich už pomenej. Sadáme si do tieňa a obzeráme si Budzogáň. Odbiehame aj na náučný chodník, po ktorom sme prišli. Otvára sa z neho pomerne široký výhľad na okolité Súľovské vrchy. Spoznávame siluetu pekne slnkom nasvieteného Lietavského hradu a Martinské hole. Oblačnosť sa postupne zdvíha a na našu radosť sa viditeľnosť zlepšuje. Pozorujeme aj hrebeň Malej Fatry, v ňom skalnatý špicatý Rozsutec. Ďaleké pohľady patria kysuckej Brodnianke, Stienám, Ľadonhore, Vretňu a úplne vzadu sa ukazuje masív Veľkej Rače. Naľavo od sedla Patúch pozorujeme hrebeň vedúci na Kečku. Od Budzogáňa môžete pokračovať aj na 867 metrov vysoký Žibrid. Naposledy boli výhľady z neho kvôli stromom pomerne obmedzené. Smerovník pri Budzogáni cestu k Žibridu odhaduje na 30 minút. My sa vraciame naspäť tou istou cestou. V lese stretávame asi 20 člennú skupinku, kde nechýbajú malé deti - mali tiež namierené ku Budzogáňu.
dsc 1124

Na lúkach nad Zbyňovom sa ešte na hodnú chvíľu zastavujeme. Vchádzame od ohrady a obdivujeme nádherné výhľady. Sú jedinečné a naozaj ľahko a rýchlo dostupné. Rajecká dolina je pred nami ako na dlani, nad ňou sa vytvorili na modrej oblohe pekné biele mráčiky. Na turistický chodník sa napájame až nižšie. Stretávame skupinku cyklistov, ktorá tiež schádza po lúkach dolu. Po návrate zisťujeme, že na pár krokov od miesta, kde parkujeme, je hostinec. A tak vchádzame do zastrešeného dvora a posilňujeme sa výdatnou polievkou a pivkom. Sme spokojní.
Výlet za Budzogáňom zo Zbyňova je peknou a pútavou prechádzkou, kde Vás na konci čaká zaujímavá skala a pekné výhľady. Ak máte viac času a uprednostníte dlhší výlet, môžete vyskúšať spomínaný chodník z Rajeckých Teplíc. Ak sa nemusíte vracať ku autu, alternatívy sa dajú skombinovať, záleží len na Vás. Mimochodom, otázky typu - a kde nájdeme toho obra, ktorý hodil Budzogáňom pokračujú... a tak sme tu neboli naposledy a pôjdeme toho obra pohľadať.

dsc 1138

 dsc 1163

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo