SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Najdlhšou dolinou Slovenska na bicykloch

FaceBook  Twitter  

p8071172Viete, ktorá dolina je svojou dĺžkou 25 kilometrov najdlhšia na Slovensku? V ktorej doline nájdete jediné fatranské pleso ako aj krásne sfarbený tajch s krásne čistou vodou? Nuž, jedná sa o Ľubochniansku dolinu vo Veľkej Fatre, ktorá pýši aj tým, že tu začiatkom 20. storočia vznikla prvá elektrifikovaná lesná železnička, ktorá sa používala na zvoz vyťaženého dreva a dopravu ľudí, ktorí pracovali v okolitých lesoch... Ak sa chcete dozvedieť viac o doline, ktorá je na cyklistiku ako stvorená čítajte ďalej...

 


p8071145Autom prichádzame do Ľubochne, ktorá je kúpeľným miestom na Slovensku - sídli tu Národný endokrinologický a diabetologický ústav. Parkujeme neďaleko centra pri kúpeľnom parku a sadáme na bicykle. Prechádzame aj popod Kolárov kúpeľný dom so zaujímavou architektúrou a postupne nechávame za sebou aj posledné domčeky. Asfaltová cesta zatáča popod Vysoký vrch. Vpravo sa čoskoro ukazuje Ľubochnianske sedlo, my pokračujeme doľava na miesto zvané Lúčka. Na svahoch oproti si všímame lyžiarsky vlek. Taktiež je tu tabuľa náučného chodníka, ktorý začína v centre ĽUbochne a prechádza začiatkom doliny na  oboch stranách jej zaujímavými miestami - celkovo má 10 zastávok.

p8071122Ak sa rozhodnete Ľubochniansku dolinu navštíviť s malými deťmi, výhodou je, že až na Lúčku môžete prísť autom. Ďalej je vjazd pre autá zakázaný s výnimkou tých, ktoré chcú navštíviť usadlosti, ktorých je v celej doline neúrekom. Ďalšie plus pre dolinu pre prípad, že by Vás tu postihlo niečo nemilé. Máte na aké dvere zaklopať... Dolina však nemá žiadnu funkčnú turistickú chatu, či možnosť občerstvenia, takže je potrebné si jedlo, vodu a všetko, čo potrebujete, niesť na bicykli, či vlastnom chrbte...  Pri ceste si všímame  aj drevený kríž. Pod ním sú na drevených latách na pamiatku vyryté mená ľudí, ktorí zahynuli pri práci v hore pri ťažbe dreva.
p8071150Ľubochnianskou dolinou prechádza v úvode zelená cyklotrasa, tá však pri horárni Salatín, na ktorú zakrátko prichádzame, odpája smerom doľava, pokračujúc popod Červený grúň až do Ružomberka. My pokračujeme ďalej, vychutnávame si kvalitný asfaltový povrch ako aj to, že autá tu nie sú prakticky žiadne, a prevýšenie nie je vôbec náročné. Ani sa mi nechce veriť, že naberáme výšku. Cesta je dosť široká, môžeme ísť aj vedľa seba a rozprávať sa. Pred časťou Raková sa vpravo na lúkach objavila budova liečebno-výchovného sanatória, ako nás informovala tabuľa pri ceste. Doprava sa odpája aj zelená turistická značka, ktorá vedie na veľkofatranský Kľak. Celou dolinou nás sprevádza žblnkotajúci potok Ľubochnianka, ktorý vytvára peknú zvukovú kulisu. Chvíľami tečie priamo povedľa cesty, chvíľami sa vzďaľuje viac, aby sa vzápätí znova priblížil. Napravo na pokosenej lúčke si všímame 3 pasúce sa kravičky. Bývalé  senníky však už doslúžili, ich strechy sa prepadajú a už zjavne neslúžia svojmu účelu. p8071141
p8071233Dolina je plná lopúchov a dožlta sfarbených rozkvitnutých kvetov, ktoré chvíľami vytvárajú doslova koberec. Škoda, že nepoznám meno tohto kvietka. Podľa farby a tvaru kvetov by to mohol byť kamzičník, ale ktovie? Popri ceste pozorujeme aj stĺpy elektrického vedenia, uvidíme, pokiaľ je ťahaná elektrina. Od ďalšej horárne Blatná vo výške 660 metrov oproti nám prichádzajú po ceste 3 autá – možno hubári. Inak nestretávame v doline zatiaľ žiadnych turistov, ani cyklistov, až na jedného, ktorý nás predbehol ešte v úvode doliny. Pri horárni Blatná sa odpája doľava žltá turistická značka, ktorou je možné pešo vyjsť Blatnou dolinou až ku horskému hotelu Smrekovica a odtiaľ pokračovať napríklad na Rakytov, či iné vzdialenejšie kopce Veľkej Fatry. Práve v Blatnej doline sa nachádza jediné fatranské jazeroBlatná. My sme ku nemu teraz neodbočili, ale môžete sa tak stať niekedy nabudúce. Ako som sa dočítala, jazero je z veľkej časti zarastené, zato cesta až ku nemu vedie vraj kvalitná. Podľa smerovníka pri Blatnej je náš cieľ, Močidlo, vzdialené ešte 2 hodiny pešej chôdze vo výške 861 metrov. Vravím si, že to bude snáď na bicykli rýchlejšie. Potôčik na týchto miestach prechádza na pravú stranu chodníka. Míňame ďalšiu horáreň Rakytov, na ľavej strane sú miesta na oddych, ale nezastavujeme sa. Zvedavo vyzeráme dopredu. Pred nami sa objavuje ako magnet nám známa silueta Čierneho Kameňa - je stále bližšie a bližšie. Zrazu nečakane, na svahu naľavo nad cestou objavujeme tajch. Sme prekvapení, že už sme tu, po necelej 1hodine 40 minút bicyklovania z centra Ľubochne. Ďalších cyklistov prezrádzajú bicykle, ktorých je tu neúrekom. Všímame si aj prístrešok na opekanie. Voda v tajchu, ktorý slúži ako protipožiarna nádrž, má v slnečnom počasí nádhernú zeleno-modrú farbu, jej hladina sa nádherne ligoce na slnku. Takéto niečo by som tu nečakala.

p8071212Vo vode plávajú pstruhy, niekto ich kŕmi, nebojácne vyskakujú ku hladine a špliechajú. Kúpať sa je tu zakázané. Sadáme na bicykle a po postupne sa zužujúcej cestičke, ktorá je úplne hladká a neuveriteľne dobrej kvality, spočiatku ešte s výhľadmi na spomínaný Čierny Kameň, prichádzame na Močidlo – náš cieľ. Tu sa otáčame na spiatočnú cestu, ďalej by to bolo lepšie už na pešo. Pri tajchu odkladáme bicykle a obdivujeme jeho krásnu farbu, zastavujeme sa tu na dlhšie. Po oddychu pozvoľna klesáme dolinou, zjazd je neuveriteľne dlhý. A pritom rýchlosť zjazdu od tajchu je akurátna,  v kľude si môžeme vychutnávať krásy doliny v opačnom smere. Myslím, že dolina je vhodná aj pre menších cyklistov.  Pre peších turistov, sa bicykel dá využiť pri pešej túre napríklad na chatu pod Borišovom, kam z Močidla vedie žltá turistická značka, či na Rakytov - do sedla pod Čiernym kameňom vedie z Močidla červená turistická značka. Len treba v lese bicykel dobre skryť...  
V Ľubochni sme sa výborne najedli v reštaurácii pod Lipami, parkovať sa dá priamo pri nej na námestí pri Endokrinologickom centre. Za reštauráciou vľavo sa za potokom začína spomínaný náučný chodník. Jeho prvým zastavením je pekný biely kostol. Sv. Cyrila a Metoda. Na jeho mieste stála kedysi iba kaplnka. Tá však neskôr s rozvojom osady kapacitne nepostačovala. Od kostolíka sme po pravej strane potoka popod les prešli aj ku zrekonštruovanej budove hydroelektrárne, ktorá je v súčasnosti funkčná. Náučný chodník je dobrým tipom pre rodiny s deťmi.  

p8071173
Ak ste v Ľubochnianskej doline ešte neboli, a máte radi bicyklovanie, je najvyšší čas sem vyraziť. Táto dolina a jej krásy si to isto zaslúžia. Ja som rada, že sme zavítali práve sem a nečakane sme objavili ďalší krásny a zaujímavý kút Slovenska.

p8071196

p8071156

 

 p8071203p8071155

 

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo