SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Chodníkmi Malej Fatry

FaceBook  Twitter  

 

pict0071 1Určite mnohí z Vás poznajú Veľký alebo Malý Rozsutec v Malej Fatre. Sú to nádherné kopce – bratia. Ja by som Vás chcela pozvať na hôľnu a predovšetkým výhľadovú Osnicu, ktorá sa nachádza práve v blízkosti týchto dvoch, mimo hlavného hrebeňa Malej Fatry. Hoci je od Veľkého Rozsutca Osnica takmer o 300 výškových metrov nižšia, ponúka naozaj parádne výhľady. Nechajte sa zlákať…

 

 
pict0126 1
Ak chcete vyjsť na Osnicu, dobrým východiskovým bodom je Štefanová. Je to krásna malebná dedinka, kde nájdete veľa pôvodných dreveníc. Je učupená priamo pod mohutným Veľkým Rozsutcom a Poludňovými skalami. Tieto môžete obdivovať naozaj z hociktorej časti dedinky. Zo Štefanovej môžete pre prístup na Osnicu zvoliť zelenú turistickú značku vedúcu najprv do sedla Medziholie.  Zelená značka na okraji dedinky míňa napríklad chatu pod Lampášom, kde sa po túre, ak sa do Štefanovej budete aj vracať, môžete posilniť a ochutnať niektoré zo špecialít. My sme sa tu zastavili niekoľkokrát, a vždy sme boli so stravovacími službami spokojní. Za Štefanovou sa prechádza najprv lúkami. Tieto sú či už na jar alebo v lete posiate kvetmi, či na fialovo kvitnúcimi bodliakmi. Chodník postupne naberá na strmosti a postupne sa viac a viac vnára do lesa. To  môže byť výhodou najmä v letnom období, keď sa v lese dá viac schovať pred pečúcim slnkom. Sedlo Šlahorka sa nachádza približne v polovici výstupu na Medziholie. Pred dosiahnutím Medziholia sa postupne budete vynárať z lesa a prechádzať opäť cez lúky. Po ľavej strane Vás bude sprevádzať mohutný Veľký Rozsutec, ktorý bude už bližšie. Po pravej strane to je trávnatý a hôľny Stoh. A priamo pred Vami sa ukáže Osnica. Sčasti ju pokrýva les, ale najvyššie partie sú bez lesa. Do sedla pod Osnicou apotom aj na vrchol, vedie z Medziholia modrá turistická značka. Chvíľkové klesanie vystrieda za sedlom stúpanie. Krátko prechádzate lesom a napokon sa definitívne vyšvihnete nad les. To už hôľny trávnatý vrchol Osnice nie je ďaleko. Záverečný hrebienok ku vrcholu je už iba veľmi mierny, a tento úsek stúpania na Osnicu je tuším najkrajší. Idete cez trávy, uzučkým prechodeným chodníčkom. Samotný vrchol Osnice, ktorý má úctyhodných 1363 metrov nad morom, je označený iba malým kovovým stĺpikom, kde je uvedený názov a nadmorská výška. A konečne nie je kam stúpať, ste na vrchole. pict0012 1Za peknej viditeľnosti budete odmenení krásnymi výhľadmi na mnoho pekných vrcholov a pohorí Slovenska. Či sú to Západné Tatry alebo dokonca aj Kriváň na ľavom okraji Vysokých Tatier. Na Orave sa Vám ukáže napríklad masív Kubínskej hole a na obzore vzadu dokonca aj Babia hora a Pilsko. Nechýba ani Veľká Fatra s Rakytovom, Čiernym Kameňom a plochou hôľnou Ploskou. V popredí sa týči mohutná zalesnená Kopa patriaca do Šípskej Fatry. Vidieť aj komíny Dolného Kubína a za ním osamotený Veľký Choč. Vpravo od neho je hrebeň Nízkych Tatier. Zo Šípskej Fatry v popredí pred Nízkymi Tatrami sa ukazuje aj samotný Šíp.  Z Malej Fatry sa v spätnom pohľade ukážu aj Boboty ležiace nad Štefanovou a uvidíte aj sedlo Medziholie, kde sa pretínajú viaceré turistické chodníčky. Osnica je vskutku na výhľady vďačný a krásny kopec, ktorý si zaslúži pozornosť. Je dobrou alternatívou pre turistiku s deťmi alebo pre tých, ktorí nemajú radi skalnatý terén a uprednostňujú skôr lúky a les.
Inou možnosťou, ktorá je o niečo náročnejšia, je túru začať v Bielom Potoku, pokračovaťpo zelenej značke cez osadu Podrozsutec, vystúpiť na Malý Rozsutec  a potom z neho zostúpiť do sedla Medziholie. Tu už môžete na Osnicu postupovať rovnakým spôsobom. Pre fajnšmekrov je možnosť výstupu na Osnicu aj z Lučivnej po žltej turistickej značke cez Strungový príslop. Tento výstup je však zo spomínaných možností  najkratší, a teda strmý.
Nech sa na Osnicu vydáte z ktorejkoľvek strany, prajem Vám krásne a jedinečné zážitky a kruhové výhľady na všetky svetové strany.

pict0095 1

 pict0091 1

pict0131 1

pict0072 1

 

pict0030 1

pict0062 1

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo