SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Náučným chodníkom po stopách hradiska na Veľkom vrchu

FaceBook  Twitter  

dsc 0801Pozývam Vás na prechádzku za stopami hradiska, ktoré bolo kedysi najväčším hradiskom v strednej Európe. Že neviete, kde sa takéto hradisko v minulosti nachádzalo? Vydajte sa s nami po náučnom chodníku z dedinky Divinka neďaleko Považského Chlmca do dávnej histórie. Tú Vám pripomenú fotografie a texty na náučných tabuliach. Pri tej poslednej Vás bude čakať nádherný výhľad...

 


Dedinku Divinka sme navštívili už dávnejšie, keď sme sa vracali z návštevy Sobášneho paláca v Bytči. V areáli renesačného kaštieľa Divinka sa deti povozili na drevenom kolotoči, ochutnali skvelé perníčky, pozreli sme si stánky šikovných remeselníkov. Tento krát sme chceli preskúmať náučný chodník na Veľký vrch rovno nad dedinou. Auto parkujeme pri futbalovom ihrisku, na ktorom miestni práve v čase nášho ranného príchodu hrajú futbal. Ešte v aute sme zaregistrovali prvú tabuľu náučného chodníka, ktorá stojí pri autobusovej zastávke, aj so smerovníkom a ktorú sme míňali. Na nej je letecký pohľad na vrch s označením miest, kadiaľ vedie chodník a kde sú náučné tabule. Sú tu označené aj miesta, kde kedysi stáli hradby mohutného hradiska. dsc 0774Už pešo prichádzame ku druhej tabuli, ktorá stojí v malom briežku nad cestou nad domom smútku pri miestnom cintoríne. Deti sa zvedavo pýtajú, čo je tu napísané. Pre syna, ktorý sa práve učí čítať, to bolo super cvičenie na čítanie. Cestička ďalej vedie okrajom lesa, vľavo sa postupne zmenšujú vzďaľujúce sa domy Divinky aj s ihriskom. Na okrajoch cestičky objavujeme zakrátko lesné jahody. Neváhame, a tie zrelé zbierame  a ochutnávame. Skvelá pochúťka. Potom cestičkou mierne stúpame hore. Vľavo sa ukazuje vodná hladina nádrže Hričov s diaľnicou D3 na druhom brehu. Práve teraz sa dostavuje úsek, ktorý vedie naprieč nádržou ku Považskému Chlmcu, kde je vybudovaný tunel, z ktorého sa v smere na Čadcu bude vychádzať pre Vraním. Deti si nachádzajú paličky pomocníčky a ešte hľadáme jahody, ale vo vysokej tráve už nie sú. Zvedavo vyzeráme ďalšiu tabuľu. Tá sa nachádza pod malým rúbaniskom, je pri nej aj malá lavička, a tak sa tu koná krátke posedenie. V porovnaní s plánikom chodníka odhadujeme, že je na trase tabuľa umiestnená o niečo vyššie, ako naznačuje plánik.  Pokračujeme ďalej a prechádzame krátko cez strmšiu, ale krátku časť chodníka. Les na oboch stranách postupne ustupuje a prichádzame na lúku so stožiarmi elektrického vedenia. V spätnom pohľade sa ukazuje D3, Súľovské vrchy a spoznávame na malom vŕšku týčiace sa ruiny Hričovského hradu a oba Maníny pred Považskou Bystricou. Prichádzame na miesto Lovišky s nadmorskou výškou 440 metrov nad morom. Tu sa cestička stáča doprava. Na opačnom okraji lúky prichádzame ku novému drevenému a pomerne veľkému krytému altánku, pri ktorom sa nachádza aj ohnisko na opekanie. Toto miesto je veľmi pekné a pre opekačku ako stvorené. Po krátkom zastavení v altánku, ktorý si deti chceli poriadne poobzerať, cestičkou vľavo prechádzame bukovým lesom. Aj kvôli bukom sú tieto miesta zvané aj Bukovina. Podľa smerovníka by sme mali na vyhliadkové miesto na Malom vrchu prísť za 10 minút.
dsc 0809My sa však nikam neponáhľame, ideme pomaly. Vľavo sa ukazujú pomedzi konáre stromov pohľady na väčšiu obec Divina a jej kostol. Prichádzame ku ďalšej náučnej tabuli s malou lavičkou. Odtiaľto je to na vyhliadku skok. Treba pokračovať chodníkom stále rovno, až prídete na čistinku, kde stromy ustúpia. Je tu drevený stôl s lavičkami pod širokým ihličnanom, ktorý poskytuje blahodarný tieň. Na okraji čistinky stojí zatiaľ posledná tabuľa náučného chodníka. Od nej sa Vám ukáže nádherný výhľad na okolie. Síce nie kruhový, ale aj tak stojí za to. Obdivujeme pod nami spomínanú nádrž Hričov. Vľavo tesne pod svahmi vrchu, na ktorom stojíme, Divinku. Vidíme aj miesto, kde sme autom odbočovali z cesty od Považského Chlmca. Pylóny diaľnice nad nádržou sú už postavené a ku spojeniu častí nechýba veľa. Za nádržou sa rozprestiera Žilina a nad ňou v celej svojej kráse a mohutnosti hrebeň Martinských holí s vysielačom na Krížave. V popredí je nižší Minčol. Hrebeň Malej Fatry vidieť od Strečna iba asi po Suchý vrch, potom sa už ukrýva za bližšími a z tohto uhla zdanlivo vyššími kopcami. Od Martinských holí doprava sa tiahne hrebeň Veľkej Fatry. Vľavo za nádržou sa týči vrch Hora, nazývaný tiež Prašivá. Práve tento vrch je najvyšším  bodom chotára Divinky s výškou 626 metrov nad morom. Vľavo od neho  je  menší vrch so stožiarom. Práve za ním sa ukrýva časť Lalinok, ktorá patrí ku Divinke a tiahne sa do Divinskej doliny.   
Na lavičkách sa dá ukryť pred slnkom. My sme si tu posedeli riadne dlhú chvíľu. Cítili sme sa tu veľmi príjemne. Našli sme tu aj ďalšie zrelé lesné jahody. Ak si počas výletu neprečítate celý text, nájdete ho celý dostupný aj s fotkami náučných tabúľ tu. Z nej sa po návrate domov dozvedáme, že po ukončení archeologického výskumu, ktorý v lokalite Veľkého Vrchu prebieha, bude chodník rozšírený o ďalšie dve tabule. Tak sa máme na čo tešiť.
Výlet nám potvrdil, že za zaujímavými miestami netreba chodiť ďaleko, stačí mať otvorené oči a mať chuť objavovať nepoznané. Ďakujeme autorom náučného chodníka za zaujímavý a pútavý chodník. Veríme, že si nájde svojich priaznivcov. Viac sa o obci Divinka dozviete na stránke.

dsc 0779

dsc 0791

dsc 0821

dsc 0783

dsc 0833

dsc 0840

dsc 0788

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo