SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Za krásami osád v Nízkych Javorníkoch

FaceBook  Twitter  

dsc 0845Dolné Kysuce poskytujú veľa možností na turistiku, či horskú cyklistiku. Nie je tomu inak ani v okolí obce Ochodnica, ktorá sa nachádza medzi Kysuckým Lieskovcom a Dunajovom.  Naším cieľom bola osada Beľajky, ku ktorej vedie z Ochodnice zelená turistická značka. Patrí do oblasti Javorníkov, presnejšie Nízkych Javorníkov

 

Počasie trochu štrajkovalo, od rána bolo zamračené a predpoveď hlásila možnosti prehánok a dažďa. Predchádzajúce dni pršalo vždy až poobede. V to dúfame aj teraz. Nemá zmysel ísť niekam ďaleko. Pozerám do mapy a napokon sa rozhodujeme, že si pozrieme osadu Beľajky pod Chotárnym kopcom nad Ochodnicou. Auto parkujeme neďaleko kostola sv. Martina pri Coop Jednote, pár metrov predtým, ako stojí turistický smerovník so zelenou značkou v nadmorskej výške 400 metrov nad morom. Podľa smerovníka sú Beľajky vzdialené 50 minút chôdze a rozprestierajú sa v nadmorskej výške 640 metrov nad morom. Zelená značka vedie bočnou ulicou - je to iba pár domov ku okraju obce. Tu nás na ceste sprevádzajú krásne ochodnické lúky. Teraz na začiatku leta sú plné rozkvitnutých kvetov – v zelenej tráve svietia biele margarétky a žlté kvietky, ktorých názov neviem, a ružovo fialové klinčeky. Ukazuje sa aj očianka – liečivá rastlinka. Trávy sú už poriadne vysoké. Na niekoľkých miestach sú popri ceste dokonca aj červené maky. Je zamračené, ale nefúka, a tak sa dajú aj fotiť. Cesta od začiatku stúpa, ale nie je to nič hrozné. Z okrajov lúk sa pozeráme na dolnú časť Ochodnice a v spätnom pohľade na kopec Šerkov. dsc 0787
Pod ním opačným smerom z miesta, skadiaľ sme vyrazili my, smeruje zelená značka popri potoku Suchá ku rybníku a odtiaľ do osady Suchá. Táto je tiež pekným cieľom, ak máte radi roztrúsené osady v kopcoch.  Javorníky, a aj táto časť Nízkych Javorníkov, sú plné takýchto osád, ktoré sú teraz už skôr miestom na víkendové, či prázdninové oddychovanie, ako na každodenné bývanie.  
dsc 0816Z lúk sa pozeráme na spomínanú osadu Suchá. Na lúkach vpravo nad Ochodnicou sa pasú stáda oviec. Postupne sa dostávame vyššie a začína trochu smokliť. Nie je to zatiaľ nič vážne a tak pokračujeme ďalej, dúfame, že sa veľmi nerozprší, dáždniky nemáme. Popri ceste sú aj roztrúsené šípkové ruže – teraz je práve ich čas, sú tiež pekne rozkvitnuté.  Pri ceste vidíme lesné jahody, a tak pozeráme, či nie sú už niektoré dozreté – veď na týchto miestach majú slnka celkom dosť. A máme šťastie, už niekoľko sme ich našli a ochutnali. Škoda, že nie je počasie vďačnejšie na výhľady, hrebeň Malej Fatry je odtiaľto pekne viditeľný.
Z vyšších častí lúk sa dajú pozorovať už aj chalúpky Beľajok – takýchto miest je na ceste niekoľko. Potom prichádzame do lesa, ktorý sa mení na borovicový - ihličnatý les. Spevnená cesta, ktorá nás vedie, má urobené na viacerých miestach odvodňovacie kanály – inak by ju asi dosť rýchlo ničila voda stekajúca pri dažďoch. Vďaka kanálom sa voda z cesty odvedie a narobí na ceste bezpochyby menej škody. Na zemi je hŕba šišiek a okrem zelených značiek si všímame aj značky o zákaze kladenia ohňa. V lese nás zdola dobieha džíp, ktorým sa vezú do osady chalupári. Cesta sa vyrovnáva.

Pod lesom sa naľavo objavuje prvá chalúpka Beľajok, z jej komína sa dymí. Postupne prechádzame zvedavo celou osadou.  Domčekov je iba niekoľko, na ľavej a na pravej strane cesty. Prechádzame okolo pietneho miesta – kríža vo svahu naľavo pod vysokými stromami. Na malej spevnenej časti je postavených niekoľko kahancov so sviečkami.  dsc 0837Prechádzame okolo ďalších domov, okolo ktorých sú aj staré ovocné stromy. Trávy pod nimi sú niekde pekne pokosené. Výhľady od chalúp vpravo do údolia pod nimi musia byť za pekné počasia jedinečné. Vľavo sa objavuje krytá malá studnička. Je cela zakrytá a spredu uzatvorená malými dvierkami.  Tie otvárame, naľavo visí hrnček, ktorým si môžete nabrať vodu. Ochutnávame ju. Zo studničky si pravdepodobne miestni chalupári berú vodu. Pri ceste objavujeme aj starú chalúpku, postavenú z drevených trámov, s malými drevenými dverami. Je polorozpadnutá, sčasti zakrytá plechovou strechou. Ktovie, koľko bude ešte odolávať zubu času... Prichádzame na okraj Beľajok, nasledujú lúky, ktoré sme videli zdola.  Ale dážď ako na just práve teraz  naberá na intenzite. A tak stojíme pod stromami pri ceste a potom sa otáčame na spiatočnú cestu, lúkami schádzať dolu nemá zmysel, boli by sme za chvíľku mokrí. Sme radi, že sa nám aj napriek kropiacemu dažďu podarilo vyjsť až ku osade a že sme si ju stihli pozrieť. Je to veľmi utešené miesto, určite sem ešte zavítame a obzrieme si v lepšom počasí výhľady na Malú Fatru z lúk pri osade. Na spiatočnej ceste predtým, ako prichádzame do Ochodnice, prestáva pršať a tak si z lúk odnášame farebnú kytičku krásnych lúčnych kvietkov.
dsc 0886Z Beľajok môžete zavítať na Chotárny kopec, týčiaci sa nad ňou. Ten je s výškou 906 metrov nad morom  druhý najvyšší vrch okresu Kysuckého Nového Mesta. Tu sa napojíte na červenú turistickú značku, ktorá Vás v smere na sever cez Črchľu, osadu Grečovci nad Zákopčím zavedie až ku horskému hotelu Husárik, z ktorého to už nie je ďaleko do Čadce. Ak sa potrebujete vrátiť naspäť do Ochodnice, z Chotárneho kopca zamierte po červenej značke najprv na západ, ponad osadu Blažková sa stočte viac na juh a cez Marťákovský vrch, kde sa týči aj rozhľadňa, cez Petránky prídete na Vrchrieku. Modrá značka Vás odtiaľto cez ďalšiu peknú osadu Mičekovci zavedie až do spomínanej osady Suchá (na mape aj pod názvom Klimkovci, či Klinkovci). A po spomínanej druhej časti zelenej značky sa vrátite z hrebeňa naspäť do Ochodnice.

Pri návšteve týchto miest Vám poslúži ako zdroj informácií stránka obce Ochodnicainteraktívna mapa Kysúc, či jej tlačená podoba. Viac o spomínanej rozhľadni na Marťákovskom vrchu sa dočítate v článku Javorníckymi osadami ku rozhľadni Zákopčie.

dsc 0786

dsc 0824

dsc 0850

dsc 0866

dsc 0900

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo