SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Cyklisti pozor! Vyskúšajte Bystrickú cyklomagistrálu!

FaceBook  Twitter  

p6145114Blíži sa leto, keď mnohí z Vás vytiahnu horské, či cestné bicykle a budú spoznávať krásy prírody zo sedadla bicykla. Ak rozmýšľate nad novou cyklotrasou, ktorú by ste radi aj so svojimi deťmi vyskúšali, prečítajte si nasledovné riadky. Reč bude o Bystrickej cyklomagistrále, ktorá sa od roku 2012 tiahne Bystrickou dolinou na Kysuciach.

 


Na Bystrickú cyklotrasu sa môžete napojiť v Krásne nad Kysucou. Auto môžete zaparkovať pri miestnom úrade. Hlavná časť cyklotrasy vedie z Krásna nad Kysucou cez Bystrickú dolinu. Magistrála prechádza dedinkami ako Zborov nad Bystricou, Klubina, Stará Bystrica a Nová Bystrica. Otočiť Vaše cykloputovanie sa dá napríklad pri priehradnom múre nádrže Nová Bystrica.  Ak sa rozhodnete ísť až ku priehradnému múru nad Novou Bystricou, tak budete trošku stúpať do kopca. Odmenou Vám bude krásny pohľad na kľudnú vodnú hladinu vodnej nádrže, ktorá má priam terapeutický a ukľudňujúci účinok. Čerešničkou na torte bude pohľad na vrchol Veľkého Rozsutca, ktorý sa bude na Vás na týchto miestach usmievať.   p6134903
Rada by som spomenula, že trasa vedie miestami, kde bola v minulosti funkčná lesná úvraťová železnička. Tá premávala medzi Novou Bystricou a Oščadnicou a bola používaná pre zvážanie vyťaženého dreva. Trasa je tak prevýšením nenáročná a úplne vhodná aj pre tých najmenších. My sme  priamo na tejto trase učili deti bicyklovať. Autá tadiaľto nejazdia, okrem bicyklistov tu môžete stretnúť ešte korčuliarov, a tak je trať bezpečná.
Trať neprechádza dedinkami priamo, pretože sa hlavným komunikáciám pre autá dokonale vyhýba. Skôr prechádza ich okrajmi – vedie v smere hore dolinou po pravej strane rieky Bystrica, ktorá Vás tak neustále sprevádza. Na mnohých miestach rieka vytvára pekné zátišia a je bezpochyby veľkým lákadlom a spestrením na trase.  Nie je problém na rieke zazrieť rybárov, či si na mnohých miestach ku rieke zísť, zahádzať si kamienky alebo sa len tak pozerať na tečúcu rieku. Cez Bystricu na mnohých miestach vedú lávky, či mostíky, ktorými môžete z trate odbočiť alebo cez ktoré sa môžete na trať prakticky hocikde v doline napojiť. Záleží len na Vás, z ktorého miesta vyrazíte. Sú tu vybudované aj úplne nové pekné drevené lávky, tie sú napríklad pred Starou Bystricou, či za Klubinou.  Z hlavnej cyklotrasy vedú do bočných údolí, či zaujímavých miest ďalšie značené cyklotrasy. Tie sú už väčšinou prevýšením náročnejšie.p7055787
p6134971Cyklotrasa má vybudovaných množstvo oddychových miest s lavičkami, stojanmi na bicykle  a s informačnými tabuľami. Môžete si tu posedieť a nezavadzať tak na trase. Z tabúľ sa dozviete zaujímavosti o dedinkách, okolo ktorých budete prechádzať a hlavných atrakciách, ktoré stoja za návštevu. Spomeniem napríklad železobetónový most pri Krásne nad Bystricou, či kostol v Zborove nad Bystricou, ktorý sa zvykne nazývať aj Kysucká Sixtínska kaplnka. Pôvodná kaplnka bola zo Zborova prevezená do múzea kysuckej dediny vo Vychylovke, kde tvorí súčasť expozície. Pri Klubine sa nachádza kameňolom, z ktorého sa používal kameň pri stavbe vodnej nádrže. V Starej Bystrici je hlavným lákadlom jediný drevený slovenský orloj, rínok pri orloji, či Zbojnícka Bašta, pri ktorej je vybudované aj pekné detské ihrisko, a miestny kostol. Zaujímavým turistickým cieľom je rozhľadňa na Bobovci, ktorú si isto všimnete priamo z trate alebo z rínka v Bystrici. Turistická značka ku rozhľadni vedie od kaplnky v osade Slezákovci, okolo ktorej budete na bicykli prechádzať. Aj v týchto miestach vzniká detské ihrisko. Ak zavítate do bočnej doliny, kde sa nachádza dedinka Radôstka, pozrite si tu zaujímavý rímsko-katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika. Stojí vo svahu nad cestou a samotná jeho stavba je zaujímavým architektonickým riešením. dsc 0053
Trať vedie cez lúky, kde môžete obdivovať lúčne kvety všetkých farieb, či na ich okrajoch ochutnať aromatické lesné jahody. Sú na nej aj úseky, kde bicyklujete okrajom hory, či lesa, a tak si tu vychutnáte väčší chládok a príjemný osviežujúci vánok, čo oceníte najmä v lete, keď sú vyššie teploty. Asi najdlhší súvislý úsek krajom lesa je v úseku od kaplnky Slezákovci pri Starej Bystrici ku časti Lány.
Okrem oddychových miest sa na trati alebo v jej blízkosti nachádza niekoľko detských ihrísk. To sa oplatí využiť, ak chcú Vaše ratolesti zmeniť bicyklovanie za iný druh pohybu a len tak sa zahrať a pošantiť si. Ihrisko je napríklad v Krásne nad Kysucou pri miestnom úrade, či v Zborove nad Bystricou alebo v Starej, či v Novej Bystrici.  
Ak zvolíte pri spiatočnej ceste smer dolu dolinou, pôjdete smerom dolu, a tak sa budete môcť viac viezť a Vaše nohy si budú môcť oddýchnuť. Určite aj pre malé deti je vhodnejšie vracať sa z cyklotúry týmto smerom.
Neváhajte, a príďte si túto jedinečnú cyklotrasu sami vyskúšať. Budete príjemne prekvapení, podobne ako sme boli my, keď sme na tieto miesta zavítali.

O skanzene vo Vychylovke, ktorá tvorí súčasť spomínanej Novej Bystrice, sa dočítate v článku. Viac o rozhľadni na Bobovci nad Starou Bystricou si môžete prečítať v článku. Miestam na pomedzí Kysúc a Oravy sa venuje aj článok.

 p6134965

p6134982

p6145121

p7055798

p7055886

dsc 0058

 

p7055870

p6145178

p6134952

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo