SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Za skvostami Polonín na Zemplíne

FaceBook  Twitter  

tmpwinscan to pdf 32016 01 15 18 39 04Viete, ako sa volá najvýchodnejšou dedinka na Slovensku a ktoré miesto je najvyšším bodom celého Zemplína? Pozývam Vás za krásami národného parku Poloniny a jedinečných drevených kostolíkov, ktoré sa nachádzajú v dedinkách učupenými pod Východnými Karpatmi...

 

 

Najvyšším vrchom Bukovských vrchov je vrch Kremenec. Je to zároveň najvyšší bod celého Zemplína a najvýchodnejší bod Slovenska. Práve na Kremenci sa v súčasnosti stretávajú hranice troch štátov: Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Tento fakt pripomína na jeho vrchole trojmetrový hraničný žulový stĺp. Texttmpwinscan to pdf 62016 01 15 18 47 05 označujúci trojmedzie je tu vyrytý v jazyku všetkých 3 štátov – vždy na strane hranice príslušného štátu. Na trojmedzí sa stretávajú aj hranice troch národných parkov. Okrem spomínaného slovenského Národného parku Poloniny je tu hranica poľského Bieščadského národného parku  a ukrajinského Užanského národného parku. Toto všetko robí z Kremenca často vyhľadávaný atraktívny cieľ turistov, hoci jeho vrchol je zalesnený a neposkytuje výhľady. Za nimi sa z neho môžete vydať pešo po červenej turistickej značke hrebeňom Polonín na najbližšiu výhľadovú Kamennú lúku na Slovensku alebo na poľský vrch Wielka Rawka. Práve výhľadové horské lúky, ktoré striedajú prevažné bukové lesy, tvoria na hlavnom hrebeni Bukovských vrchov značnú jeho časť. Volajú sa poloniny, a práve podľa nich sa nazýva národný park. Svojim charakterom sú naozaj jedinečné a nikde inde takéto lúky na Slovensku nenájdete.

Pýtate sa, ako sa na Kremenec najľahšie dostanete? Za východiskový bod túry sa volí väčšinou malá dedinka Nová Sedlica. Vzhľadom na jej polohu sa pýši prívlastkom najvýchodnejšia obec Slovenska. Na Kremenec z nej vedie červená turistická značka. Je lákavá aj tým, že prechádza cez bukovo-jedľový prales Stužica. Práve tu môžete nájsť naozaj monumentálne buky a jedle, či na zemi ležiace práchnivejúce kmene stromov, ktorých osud je už spečatený a postará sa o ne samotná príroda a drevokazné huby. Do životného cyklu stromov tu človek vôbec nezasahuje. Všetko je ponechané na prírodu, a taktmpwinscan to pdf 52016 01 15 18 46 50 tu môžete obdivovať prirodzený vývojový cyklus stromov. Stužica je divoký karpatský prales, kde sa vyskytujú až 200, či 300 ročné exempláre dosahujúce aj značné výšky. Niet divu, že prales je zapísaný v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Ďalšími výstupovými alebo zostupovými miestami z hrebeňa môže byť Runina, z ktorej do sedla pod Ďurkovcom vedie zelená turistická značka, či Ruské. Z neho Vás do Ruského sedla vyvedie modrá turistická značka.

Súčasťou Polonín je aj jedinečná vodná nádrž Starina. Ohľadom rozlohy, ktorú predstavuje úctyhodných 311 hektárov, jej patrí prvenstvo medzi vodnými nádržami na pitnú vodu na Slovensku. Je obklopená tichými lesmi a pohľad na jej vodnú hladinu je naozaj upokojujúci. Pod hladinou žijú mnohé druhy rýb a živočíchov. Budovanie tejto priehrady bolo radikálnym rezom v živote takmer 3500 obyvateľov v 7 obciach, ktoré boli vysídlené a zmizli z mapy Slovenska. Bývalý život tu pripomínajú kríže alebo staré cintoríny s kvitnúcimi divými kvetmi pri statmpwinscan to pdf 72016 01 15 18 54 29rých krížoch. Sú to magické, ale smutné miesta. Pekné pohľady na vodnú hladinu sú napríklad od cesty pri dedinke Jalová. Vzácnosťou parku Poloniny je aj to, že len tu v rámci Slovenska žije vo voľnej prírode stádo zubra hrivnatého.

Okrem horských chodníkov sú pre milovníkov kultúry a histórie veľkým pútačom v tomto regióne drevené sakrálne stavby - grécko-katolícke kostolíky v dedinkách učupenými pod horami. Ich návšteva je zaujímavým spestrením oddychového dňa. Ak nie sú otvorené, väčšinou je v dedinke osoba, ktorá Vám ich odomkne, aby ste si ich mohli pozrieť a ochotne Vám porozpráva o histórii týchto jedinečných diel. Ich zvláštnosťou je spôsob ich výstavby. Použitý materiál musel byť iba z dreva a pri stavbe sa nesmeli použiť železné klince. Ich stavitelia museli byť tak naozaj skvelými odborníkmi plní kumštu vo svojom remesle. Podľa historických záznamov bolo na Slovensku pôvodne viac ako 300 drevených kostolov. V súčasnosti existuje približne 50 týchto sakrálnych pamiatok pochádzajúcich zo 16. až 18. storočia. V dedinkách pod Poloninami môžete obdivovať kostolíky napríklad v Topoli, Ruskom Potoku, Uličskom Krivom a v Kalnej alebo Hrabovej Roztoke. Z Topole vedie ku kostolíkom v Ruskom Potoku a Uličskom Krivom modrá turistická značka. A tak spoznávanie kostolíkov môžete spojiť s prechádzkou v krásnej prírode.

Viac sa o národnom parku Poloniny môžete dozvedieť napríklad na stránke.

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo