SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Slovenské betlehemy

FaceBook  Twitter  

betlehem terchovaiiiČas vianočný je už doslova predo dvermi:) Na Slovensku sa nachádza niekoľko naozaj nádherných miest, ktoré tieto krásne chvíle s rodinou môžu utužiť a navodiť ducha Vianoc všetkým nám. Vydajte sa s nami na cestu za stálymi aj výnimočnými expozíciami betlehemov.

 

 

Tým naj medzi betlehemami na Slovensku je bezpochyby Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej, ktorá sa kedysi volala aj Frivald. Betlehem, ktorý je vskutku krásnym rezbárskym dielom, vznikal neuveriteľných 15 rokov. Jeho autor Jozef Pekara, ktorý sa vyučil u vychýreného rezbárskeho majstrova Jozefa Brieštenského, vytvoril dielo úctyhodných rozmerov - dlhé 8,5 metra, široké 2,5 metra a vysoké 3 metre. Betlehem je výnimočný najmä v tom, že autor v ňom zobrazil Kristovo narodenie v spojení so životom slovenského ľudu - jeho remeslami, prácou, tradíciou, ale aj zábavou. To všetko spája príroda a kultúrne a staviteľské pamiatky jednotlivých regiónov na Slovensku. Hoci autor pôvodne uvažoval len o zachytení stredného a severného Slovenska, výsledné dielo zachytáva Slovensko celé. A tak, nech ste z ktoréhokoľvek kúta Slovenska, nájdete si tu to svoje. To, čo je Vám blízke, čo poznáte a máte radi. Betlehem má približne 300 postavičiek, pričom z nich sa polovica pohybuje.

betlehem terchovaii

Práve mechanizmus postavičiek v pohybe vyžadoval od autora mnoho kumštu a času pri jeho tvorbe. Scéna samotného Božieho narodenia je umiestnená uprostred a odohráva sa v Rajeckej Lesnej. Okolo nej máte možnosť zhliadnuť mnohé zaujímavé a pútavé miesta jednotlivých regiónov Slovenska, ako napríklad Bratislavský hrad, či blízky hrad Devín, baziliku v Šaštíne, Trenčiansky hrad na Považí, Rajec a Čičmany, Oravský hrad na severe Slovenska a iné. Dielku nechýba ani symbol Slovenska – Kriváň. Ak si dielko podrobne obzriete, zbadáte zachytené regionálne typické staré remeslá a zamestnania, ako aj pracovné činnosti ľudí, ktoré vykonávali počas dňa. Sú tu napríklad drevorubači, debnári, rezbári, obuvníci, ženy pri práci na poli, okopávaní zemiakov, valasi, či bača. Betlehem je súčasťou budovy Slovenského Betlehemu. Na prvom poschodí môžete obdivovať vystavené drevorezby ďalších rajeckých známych rezbárov. Podľa dostupných prameňov podobný vyrezávaný betlehem v Európe neexistuje, a tak neváhajte, a príďte si ho obzrieť na vlastné oči. Jeho návšteva poteší aj tých najmenších, ktorí určite ocenia jeho dynamiku. Podrobné informácie o betleheme a jeho histórii nájdete na oficiálnej stránke. Ale nielen betlehemom je Rajecká Lesná - pútnické miesto - známa. Môžete navštíviť kalváriu s krížovou cestou na malom kopčeku za dedinou. Na konci krížovej cesty je malý kostolík Nanebovstúpenia Pána. Pod kalváriou je liečivý prameň. Za pozornosť stojí aj farský kostol Narodenia Panny Márie a socha Frivaldskej Panny Márie zo 16. storočia.

Druhým najväčším betlehemom na Slovensku, čo sa týka veľkosti, je drevený pohyblivý terchovský betlehem v Terchovej.

betlehem terchovai

Je inštalovaný v predsieni v rímskokatolíckom kostole zasvätenom sv. Cyrilovi a sv. Metodovi. Tento kostol je najväčším chrámom zasväteným vierozvestcom na Slovensku. Autormi jedinečného diela,  ktorého myšlienka vznikla pred Vianocami roku 1976, je terchovský ľudový rezbár Štefan Hanuliak s jeho priateľmi Jozefom Holúbkom - odlievačom figurín a Štefanom Krištofíkom - mechanikom pohybu. Môžete tu obdivovať starú Terchovú so svojimi typickými remeslami v terchovskom prostredí. Druhú časť tvoria skromné jasličky - miesto narodenia Ježiša. Tretia časť zachytáva majestátne prepychové mesto Jeruzalem. Zaujímavosťou je, že toto dielko nemôžete považovať za dokončené a nemenné. Práve naopak, jeho podoba sa mení - tak, ako je betlehem obohacovaný o nové figúrky a objekty z výlučne lipového dreva. Rozmery diela sú 3,5 metra do šírky, 2,5 metra do výšky a 2 metre do hĺbky. Jedinečný zážitok prehĺbi typická terchovská muzika, ktorá dielko ozvučuje, a ktorá je, ako inak, vyobrazená aj v betleheme.

Do tretice by som chcela spomenúť veľký drevený mechanický ruženec vo Františkánskom kostole v Košiciach. Toto dielo asi nie je až tak veľmi známe, avšak určite si zaslúži pozornosť. Jeho autorom je ľudový rezbár František Eštočin, ktorý ho vytvoril bez umeleckého vzdelania, povolaním bol elektrikár. Rezbárstvu sa venuje už vyše 30 rokov. Pohyblivý ruženec obsahuje výjavy zo svätého liturgického ruženca v prostredí Izraela a má rozmery 4 metre na šírku a 3 metre na výšku. Tvorí ho celkovo 490 častí. Figúriek je 180, z nich 50 je pohyblivých.

rajecka lesna krizova cesta

A ktoré výstavy betlehemov môžete navštíviť v tomto období? Ešte v predvianočnom čase 18. a 19.12.2015 sa bude konať výstava betlehemov v kultúrnom dome v Šaštíne. V myjavskom múzeu bude do konca januára 2016 výstava betlehemov z celého Slovenska s názvom Za hviezdou. Bratislavčania do 9.1.2016 môžu navštíviť výstavu betlehemov v Galérii F7 na Františkánskom námestí č.7.
Pri potulkách spomínanými mestami môžete využiť ručne maľované mapy miest v tlačenej alebo interaktívne mapy https://malovanemapy.sk/mapa/kosice-stare-mesto.html, http://www.malovanemapy.sk/bratislava/. Pri návšteve Rajeckej doliny vám poslúži mapa, https://malovanemapy.sk/mapa/rajecka-dolina.html. Pri návšteve Terchovej a jej okolia si môžete zobrať ručne maľovanú mapu regiónu Kysúc.

Za celý tím Vám všetkým prajeme nádherné Vianoce prežité v kruhu najbližších a láskyplný čas plný pohody:)

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo