SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Za skvostami Oravy a ešte ďalej

FaceBook  Twitter  

01 dolna lehota lanovy mostViete, na akom slovenskom hrade prejdete počas prehliadky 660 schodov? Ktorá dedinka má zaujímavé pôvodné drevenice a ktorá sa pýši titulom najkrajšia dedina Slovenska? Kde si môžete obzrieť bývalú hutu na spracovávanie železnej rudy alebo si vyskúšať krútiť hrnčiarsky kruh? Ak sa chcete dozvedieť odpovede na tieto otázky, čítajte ďalej...

 


Oravský hrad, ktorý sa týči nad Oravským Podzámkom, je bezpochyby veľkým lákadlom pre malých aj veľkých. Kompletná prehliadka hradu, kde máte možnosť si pozrieť zaujímavé archeologické, etnografické, historické, či prírodovedné expozície, vrátane kaplnky, trvá dve hodinky. Počas nej sme sa postupne vyštverali až do najvyšších častí hradu. Z viacerých miest boli krásne výhľady do blízkeho okolia a na rieku Oravu. Deti schody ochotne vyšlapali aj v smere hore, aj dolu – a verte, neverte, bolo to úctyhodných 660 schodov. V stánkoch pod hradom pri troche šťastia natrafíte na predajcov drevených hračiek. My sme si odniesli, na hranie aj na pamiatku, drevené požiarne autíčko. Na Oravskom hrade bola natáčaná napríklad známa rozprávka Kráľ Drozdia brada. Pri jej pozeraní doma sme s deťmi spoločne hádali, v ktorých miestach hradu sa scény rozprávky odohrávali. Bola to zábava...

oravsky hrad

 


V blízkej Dolnej Lehote, ktorá tvorí súčasť Oravského Podzámku, sa hneď pri ceste nachádza zaujímavý 101 metrov dlhý lanový most ponad Oravu, ktorý spája riekou oddelené časti. Bolo zaujímavé sa prejsť lanovým mostom a cítiť pritom jemné pohupovanie.
V neďalekej dedinke Sedliacka Dubová, ktorá sa pýši aj titulom najkrajšia obec Slovenska 2009, 2011 a 2012, sa pri ceste nachádza neogotický kostolík, ktorý bol dostavaný v roku 1884. Predtým, ako bol postavený, jeho funkciu plnil kamenný kostol sv. Kozmu a Damiána, ktorý je nad dedinou na kopčeku Žiar. Najlepšie sa k nemu dostanete po prešliapanej ceste idúcej do mierneho kopčeka od miestneho kultúrneho domu.V súčasnosti je rozpadnutý. Po jeho postavení sa v ňom schádzali obyvatelia na bohoslužbách nielen zo Sedliackej Dubovej, ale aj z okolitých dedín. O to, aby kostolík úplne nespustol, sa v súčasnosti starajú dobrovoľníci z kresťanského združenia Dubová Colonorum, ktorí tu organizujú aj letné mládežnícke tábory. Pri kostole je náučná tabuľa, ktorá popisuje jeho históriu. Pri kostolíku je kostnica a neďaleko je aj malá kaplnka. Zhora je pekný výhľad na novší kostol, samotnú dedinu a okolie. Môžete tu stretnúť aj pasúce sa kozičky.

 


Ďalšou zaujímavou dedinkou je Podbiel, ktorej názov je odvodený od skaly Biela, ktorá je v chotári obce. Oplatí sa tu zastaviť a pozrieť si pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry nazývanú Bobrova raľa, ktorú tvoria pôvodné drevenice stojace popri hlavnej ceste. Väčšina z nich je v súkromnom vlastníctve, a tak si môžete obzrieť hlavne ich exteriér, interiér zostáva ukrytý. Drevenice sú veľmi pôsobivé. Práve pre Oravský región je charakteristické bývanie v dreveniciach, ktoré sa zo začiatku stavali s dreveným základom. Strechu pokrývali zvyčajne drevené alebo hlinené šindle, neskôr vypaľované. Drevo na dreveniciach bolo spájané drevenými klinmi. Neskôr sa základy dreveníc stavali z kameňa, aby drevo tak rýchlo nehnilo a nenaberalo vlhkosť. V 19. a 20. storočí sa začali stavať 3-izbové drevenice – s kuchyňou na varenie, zadnou izbou na spávanie. Tretia izba – predná – bola využívaná iba niekoľkokrát do roka vo slávnostných chvíľach. Drevenice mali dolu malé pivnice, kde sa uskladňovali najmä zemiaky alebo jablká.
Popri chodníku je tu aj niekoľko vytesaných drevených sôch, ako napríklad vodník, ktoré zaujmú najmä tých najmenších. Pri potôčiku zaujme krútiace sa drevené koleso a vytesaná postava, ktorá pri otáčaní kolesa hýbe hlavou. Pri pamiatkovej rezervácii je rímsko-katolícky kostol z roku 1780, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Pôvodne tu bola iba kaplnka. Farským kostolom sa tento kostol stal až v roku 1929, a to aj za značnej finančnej pomoci vysťahovalcov z Podbiela do Kanady a Ameriky, ktorí prispeli na zariadenie kostola a cirkevné rúcho. Pri kostole deti zaujala studňa s vedrom. V Podbieli je aj malé etnografické múzeum.

podbiel


Dva kilometre od Podbiela na lúke vľavo sa nachádza Františkova huta, ľudovo volaná hámor. Peší prístup ku nej je od cesty cez malú lúku, kde môžete cestou stretnúť pasúce sa kravy, ktoré sú zjavne na ľudí naučené a najskôr si Vás nebudú všímať. Náučná tabuľa pri ceste prezradí čo to o histórii huty. Huta bola postavená v roku 1836 a slúžila na spracovávanie železnej rudy z baní v Juráňovej doline, Zuberci a Habovke. Avšak, železiarne mali od začiatku s odbytom problémy, pretože železo bolo krehké a lámalo sa, a tak železiareň v roku 1863 zanikla. V súčasnosti sú zachované obvodové múry huty ako aj centrálna pec. Tá pôsobí naozaj mohutným dojmom. Huta je technickou pamiatkou. V lete sa v priestoroch huty koná festival hudby spojený s ukážkou starovekej technológie na tavbu železnej rudy.

Napokon by som chcela spomenúť ďalšie veľké lákadlo tejto oblasti - skanzen Zuberec – Brestová, kde sa nachádza jedinečné celoročne otvorené múzeum oravskej dediny. Tu na Vás dýchne história a minulosť. Môžete si tu poobzerať interiéry obytných budov, remeselníckych objektov, ako aj technických stavieb z oravského regionu, ktoré tu boli buď prevezené a znova postavené alebo vytvorené ako kópie tých originálnych. My dospelí sme najviac obdivovali drevenice s ich prirodzenou jednoduchou architektúrou, maličkými okienkami, aby sa teplo udržalo vo vnútri, a podmurovkami, či už na vyrovnanie terénu alebo na pivničky. Veľmi zaujímavým je drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15.storočia. Počas prehliadky interiéru sme mali možnosť vypočuť si skladby rôznych skladateľov. Tých najmenších v skanzene poteší možnosť kŕmiť hospodárske zvieratá, sú tu kozičky, ovečky, či čierny baran. V lete sa pri malom salaši na okraji lesa môžete popásť na čučoriedkach. Deti sa môžu vyšantiť aj pri Studenom potoku, ktorý skanzenom preteká. V obchodíku so suvenírmi sme ochutnali výborné perníčky a taktiež otestovali aj malé detské ihrisko. Deti zaujal aj hrnčiarsky kruh, kde si, ak máte šťastie, môžete vyskúšať urobiť malú misku z hliny. V hrnčiarskej dielni si môžete priamo od výrobcu zakúpiť originálnu trstenskú keramiku, ktorá je ako šitá pre bryndzové halušky, či voňavý čajík z byliniek alebo kávičku. Návštevou v skanzene sa dá stráviť kľudne aj niekoľko hodín. Odídete odtiaľto plní zážitkov a nezabudnuteľných dojmov.

010 orava img 8477 upr1


Orava je jedinečným regiónom, kde sa stretnete s milými, ochotnými a skromnými ľuďmi, ktorí sa radi s Vami porozprávajú. Má krásnu prírodu a zaujímavé pamiatky - stačí už len prísť a presvedčiť sa na vlastné oči podľa známeho – Je lepšie raz vidieť, ako tisíckrát počuť.

Ak sa rozhodnete navštíviť mestá Tvrdošín alebo Námestovo, môžu Vám poslúžiť mapy samotných miest.

Interaktívnu mapu Oravy nájdete tu. Viete, že si ju môžete jednoducho a zadarmo dať na stránku aj Vy? Kliknite tu, skopírujte si HTML kód a vložte ho na svoju stránku. Ak si neviete rady, skontaktujte sa so svojim správcom webu.

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo