SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Tatry a Zamagurie

FaceBook  Twitter  

dsc 5369Tatry sú svojím charakterom jedinečné. Na relatívne malom úseku tu nájdete rôznorodé krásy - hlboké doliny, ako aj strmé skalnaté štíty, kde sa na hranici medzi zemou a nebom môžete dotýkať oblohy a mrakov a vychutnávať si takmer letecké pohľady do širokého okolia, ktoré Vás nabijú pozitívnou energiou.Môžete tu obdivovať

 

 malé plieska, či veľké plesá a vodopády. Počas túr si môžete posedieť na vysokohorských chatách a nasať ich atmosféru. Tým, že sú Tatry pomerne malé, môžete na turistických chodníkoch postupne dôverne spoznávať každé ich zákutie, každý ich kameň, až sa Vám stanú blízkymi a budete ich chcieť navštevovať pravidelne.

Rôznorodá príroda plná protikladov sa Vám ponúka na jedinej túre, na ktorej očakávajte značné prevýšenie, či skúšku Vašej vytrvalosti a kondície. Za Tatrami sa medzi Spišskou Magurou a Dunajcom rozprestiera čarovné Zamagurie s malebnými Pieninami a dedinkami, kde môžete nájsť pôvodné goralské usadlosti a ľudovú architektúru. Poďme sa bližšie pozrieť, čo Tatry a Zamagurie svojím návštevníkom ponúkajú.

tatry v slnku

Za symbol Slovenska sa považuje na západe Vysokých Tatier zakrivený Kriváň dostupný zo Štrbského Plesa. Často navštevovaným miestom je Bystrá lávka prístupná cez Furkotskú, či Mlynickú dolinu s vodopádom Skok. Lyžiari sa určite potešia Solisku, ako aj chate a vyznávači bežeckého lyžovania tratiam na Štrbskom Plese. Z Plesa môžete po červenej značke zavítať ku vyššiemu Popradskému Plesu, posedieť si na chate a vystúpiť serpentínami na skalnatú Ostrvu. Zvrchu sa Vám odkryjú výhľady na Mengusovskú dolinu s Kôprovským štítom a hradbou Mengusovských štítov, pod ktorými sa rozprestiera aj najväčšie a najhlbšie z tatranských plies - Veľké Hincovo pleso. V doline sa nachádza aj prístupová cesta na Rysy, ktoré sú aj s nezameniteľnou chatou pod Rysmi jedným z najnavštevovanejších miest Tatier. K tomu dopomáha isto aj to, že Rysy sú dostupné aj z Poľskej strany.

Z Ostrvy je možné po magistrále pokračovať ku Batizovskému plesu a na Sliezsky dom. Tento býva štartovacím bodom pri výstupe na najvyšší Gerlachovský štít, ktorý je možný zdolať iba so sprievodcom. Cez Kvetnicu sa otvára cesta na Poľský hrebeň, či Východnú Vysokú nad ním. Cez Poľský hrebeň sa môžete prehupnúť do Litvorovej doliny, ktorá nižšie prechádza do Bielovodskej doliny, ktorá je s dĺžkou nad 10 km najdlhšou dolina celých Tatier. Inou možnosťou je z Poľského hrebeňa prejsť cez sedlo Prielom do Veľkej Studenej doliny. V jej hornej časti je vysokohorská Zbojnícka chata.

000 panorama vt2 zmensena

Magistrála zo Sliezskeho domu pokračuje úbočím rozložitého Slavkovského štítu až na Hrebienok. Nad Hrebienkom môžete z červenej značky odbočiť cez Rainerovu a Zamkovského chatu do malebnej Malej Studenej doliny. Pod Prostredným hrotom Vás po úvodnom stúpaní privíta vysokohorská Téryho chata. Od nej si môžete trúfnuť na Priečne sedlo, ktoré je na niekoľkých miestach exponované a zabezpečené reťazami a cez sedlo zísť do už spomínanej Veľkej Studenej doliny. Napravo od Priečneho sedla je ešte vyššie suťové Sedielko, ktorým môžete zísť na sever do Zadnej Javorovej, respektíve Javorovej doliny až do Tatranskej Javoriny.

pieniny jesen 2015

Ak chcete zostať verný magistrále, z Hrebienka Vás červená značka dovedie na Skalnaté Pleso, ktoré ocenia aj lyžiari. Tu sa môžete nechať vyviezť visutou lanovkou na Lomnický štít, ktorý bol v minulosti dlho považovaný za najvyšší štít Vysokých Tatier. Od Skalnatého Plesa červená značka pokračuje na Veľkú Svišťovku, za ktorou klesáte dolu do doliny Zeleného plesa, pri ktorom sa nachádza aj chata pri Zelenom Plese. Z nej môžete pozorovať najmä mohutné skalné steny Kežmarských štítov. Od chaty Vás žltá značka zavedie okolo Jastrabej veže na Jahňací štít, z ktorého môžete pozorovať okrem Vysokých Tatier aj Belianske Tatry, Poľsko, či Pieniny na Zamagurí. Červená značka od chaty pokračuje na Veľké Biele pleso. Od neho môžete zísť dolu do Tatranskej Lomnice. Ak chcete pokračovať ďalej, cez Kopské sedlo sa dá prejsť na severnú stranu do Zadných Meďodol, ktorá prechádza neskôr do Javorovej doliny. Ak nechcete strácať nadmorskú výšku, z Kopského sedla môžete vyjsť ešte vyššie do trávnatého Širokého sedla, ktoré patrí do Belianskych Tatier. Keďže hlavný hrebeň s najvyšším Havranom nie je z dôvodu ochrany prírody turisticky prístupný, nabáda sa chodník vedúci Monkovou dolinou až do Ždiaru, kde je zachovaná ľudová architektúra a lyžiarske stredisko.

 

zamagurie

Červená značka pokračuje zo Ždiaru cez Maguru - už v pohorí Spišskej Magury, odkiaľ sa zvažuje do Malej a Veľkej Frankovej na Zamagurí. Z Veľkej Frankovej opúšťa Slovensko a pokračuje Poľskom. Jedinečnou obcou v tejto lokalite je dedinka Osturňa, ktorá je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry s goralskými usadlosťami. Pod hrebeňom Magury sa zo severu nachádza osturnianske Jazero. Na jeho objavenie je potrebný kúsok šťastia a možno aj rada od miestnych, ako sa k nemu presne dostať. Na sever od Osturne sa ukrýva Veľké Osturnianske jazero a Malé jazerá.

Na Zamagurí sa rozprestierajú Pieniny s najvyššími Vysokými skalkami. Z poľskej strany sú atraktívnymi vrcholmi najmä Tri koruny, z ktorých sa Vám ukážu Vysoké a Belianske Tatry a taktiež Sokolica, z ktorej môžete v hĺbke pod Vami obdivovať krásne meandre Dunajca. Túto rieku je možné splaviť na plti v úseku od Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka. V Červenom Kláštore stojí za návštevu jedinečný kláštor kartuziánov, známy legendou o lietajúcom frátrovi Cypriánovi.
Ak zavítate na tieto miesta, môžete si do svojho batoha pribaliť mapu Vysokých Tatier, Pienin, Horného Spiša,. Tipy na návštevu Vám ponúka aj maľovaná mapa. Online interaktívnu mapu si môžete pozrieť tu. A pokiaľ sa Vám páči, môžete si ju vložiť na svoj web!

Momentáne pripravujeme aj dlhoočakávanú 1. regionálnu knihu leteckých fotografií, ktorú vydávame spoločne s našimi partnermi! Veľmi sa tešíme a ďakujeme za podporu! Informáciu o knihách nájdete v sekcii služby, prípadne po vydaní si môžete knihu samotnú kúpiť v našom eshope.

 

 

 

 

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo