SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Na sútoku riek v Považí

FaceBook  Twitter  

zilina 1Pozývam Vás na putovanie malebnou Žilinou. Aké zaujímavosti nenájdete v žiadnom inom slovenskom meste alebo z ktorých miest sú fotené pohľady typické pre Žilinu? 4.najväčšie mesto na Slovensku ponúka aj množstvo služieb a priestor na zábavu. Poďme sa na to pozrieť!

 


Pri prehliadke Žiliny by ste určite nemali obísť jej historické srdce, ktorým je štvorcové Mariánske námestie. Miesto, ktoré je svojou architektúrou a vzhľadom jedinečné a typické pre Žilinu. V roku 1987 bolo vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Obdivovať tu môžete zrekonštruované historické domy – je ich tu 32, ktoré hrajú všetkými farbami, a podlubia, či arkády na všetkých stranách námestia. Určite si poseďte v niektorej kaviarničke alebo reštaurácii, ktoré svoje stoly vysúvajú tak, aby ste sa mohli kochať pohľadom na námestie a vychutnávať jeho atmosféru. Uprostred námestia neujde pozornosti baroková socha Nepoškvrnenej Panny Márie – Immaculaty na podstavci s reliéfom sv. Floriána. Sochu tu postavili v roku 1738 na počesť zavŕšenia rekatolizácie. Deťom sa určite budú páčiť studne – jedna studňa je pri Panskom dome a má hĺbku 12,7 m. Druhá studňa je hlboká 10,4 m a je na opačnej strane námestia.

marianske v noci solo
Do námestia je začlenený rímsko-katolícky Kostol Obrátenia sv. Pavla Apoštola. Kostol s dvoma vežami pôvodne vybudovali jezuiti, ktorí prišli do mesta v polovici 17. storočia. Zaujímavosťou je, že orientácia nie je v smere západ – východ, ale východ – západ. Ak sa na námestí zastavíte, zistíte, že je živým centrom Žiliny. Dobre urobíte, ak jeho návštevu spojíte s niektorým z kultúrnych podujatí, či už je to Carneval Slovakia Žilina, Stredoveký deň, Deň remesiel alebo iné podujatie.
Neďaleko od námestia v smere ku Farským schodom neunikne Vašej pozornosti dominantná Katedrála Najsvätejšej Trojice – rímsko-katolícky farský kostol postavený okolo roku 1400. S veľkou pravdepodobnosťou stál v jeho blízkosti v 13. storočí Žilinský hrad. Na západnej strane kostola bola neskôr v roku 1762 pristavená Kaplnka sv. Jána Nepomuckého. Vedľa katedrály je ďalšia dominanta mesta - Burianova veža, vysoká 46 m, postavená v renesančnom štýle okolo roku 1530. Je to bývalá zvonica pripomínajúca talianske kampanily. Najväčší zvon vo veži vážil až úctyhodných 2 336 kíl. Ak sa nebojíte výšok, nenechajte si ujsť možnosť vystúpiť po schodoch hore na vyhliadkovú ochodzu so stĺpmi spájanými oblúkmi. Zhora uvidíte ulice Žiliny a jej okolie ako na dlani. Pod farským kostolom bolo v roku 2000 odhalené súsošie sv. Cyrila a Metoda.

359145 marianske namestie v ziline prezentacny den bambiriada 2014 900x
Ak zídete dolu Farskými schodmi, prídete na Námestie Andreja Hlinku. Keď sa pod schodami obzriete dozadu, uvidíte pohľad na spomínanú Burianovu vežu a vežu farského kostola. Tento pohľad je pre Žilinu najtypickejší a je jej symbolom.


Na námestí je postavená bronzová socha Andreja Hlinku, odhalená v roku 1994. Smerom ku farskému kostolu sa rozprestiera zaujímavá stupňovitá fontána, ktorej sa potešia najmä deti. Námestie je veľké a deti tu s obľubou šantia, bicyklujú alebo len tak naháňajú alebo kŕmia holuby. Na námestí sa nachádza secesná budova Považskej galérie umenia, ktorú by nemali minúť milovníci umenia. Galéria sa zameriava na tvorbu slovenských výtvarníkov, ktorý používali vo svojej tvorbe drôt v najrozličnejšej jeho podobe. Je tu stála expozícia diel Vincenta Hložníka.
V dolnej časti námestie susedí s najstarším žilinským mestským parkom Sadom SNP s hudobným pavilónom a fontánou. Ďalším miestom, kde si môžete uprostred mesta len tak uprostred zelene oddýchnuť a poprechádzať sa, je Lesopark Chrasť s detskými ihriskami a lanovým parkom. Krásy prírody a pohľad na vodnú hladinu si môžete plnými dúškami vychutnávať pri Vodnom diele Žilina. Jeho hrádza je dobrými tipom na prechádzku, na bicyklovanie alebo korčuľovanie. Popri hrádzi môžete prejsť až ku vzdialenejšiemu Strečnu alebo do Nezbudskej Lúčky, odkiaľ je to na skok na Starý hrad, tiež nazývaný Starhrad, na ľavom brehu Váhu. Výstup ku nemu zvládnu bez problémov aj najmenší.

1461454 zilina
Ak chcete vidieť najstaršiu architektonickú pamiatku Žiliny, ktorou je malebný biely Kostol sv. Štefana kráľa, zavítajte do mestskej časti Dolné Rudiny. História kostola a kaplnky siahajú do 13. storočia. V mestskej časti Budatín sa nabáda na návštevu zaujímavý Budatínsky hrad z 13. storočia ležiaci na sútoku Váhu a Kysuce. V sprístupnenej zrekonštruovanej veži si môžete vypočuť prednášku o histórii hradu a spod strechy obdivovať výhľady na priľahlý rozsiahly historický anglický park s množstvom zaujímavých starých stromov, vodné dielo Žilinu, Dubeň, či hrebeň Malej Fatry. Deti si určite radi zahádžu kamienky do Váhu, či budú obdivovať vláčiky prechádzajúce mostom nad Váhom alebo si vylezú v parku na zaujímavú drevenú plť. Park je skvelé miesto na piknik alebo leňošenie na deke. V areáli je aj expozícia Považského múzea zameraná na drotárstvo.
V okolí Žiliny sa nachádza množstvo ďalších zaujímavých turistických miest, či turisticky vďačná Malá Fatra s najvyšším Veľkým Kriváňom, malebná Terchová alebo hrady - Lietavský, Súľovský alebo Hričovský hrad, či Sobášny palác v blízkej Bytči. V Čičmanoch môžete obdivovať ďalší jedinečný slovenský fenomén. V smere na sever sa otvára región Kysúc s jeho krásami.

vodne dielo zilina
Príďte sa presvedčiť na vlastné oči.
Pri prehliadke mesta Žilina Vám dobre poslúži mapa Žiliny alebo interaktívna mapa Žiliny, ktorú si môžete aj zadarmo umiestniť na svoju stránku. Naša obchodná zástupkyňa – Andrea Valachová práve pracuje na novom aktualizovanom vydaní mapy mesta Žilina. Chcete sa stať jej súčasťou, prezentovať sa na miestach, kde sa ručne maľované mapy ocitajú? Pre turistov aj domácich je to skvelý pomocník a Vy im môžete povedať o svojom produkte, či službe, ktorá spríjmení pobyt a život v Žiline! Kde sa ubytovať, zájsť na dobrú kávu, či užiť si s deťmi pekné popoludnie?
Pre viac informácií kontaktujte Andreu Valachovú emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo na telefónnom čísle 0915 034 047

 

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo