SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Poklady v Suľovských vrchoch

FaceBook  Twitter  

dsc 0191Ak sa radi túlate na jeseň miestami, kde na Vás dýchne história, prinášame tip na dva hrady, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Žiliny v Súľovských vrchoch. Rozmýšľate, ktoré to sú? Čítajte ďalej...

 

 

 

 

 

Hrad Lietava

lietava 06Ak pri ceste autom zo Žiliny odbočíte za Lietavskou Lúčkou doprava, dostanete sa do obce Lietava, časť Majer v nadmorskej výške približne 390 m.n.m.. Odtiaľto vedie modrá turistická značka na Lietavský hrad, ktorý sa čnie na vrchu Cibuľník oddeľujúci od seba Lietavu na severe a Lietavskú Svinnú na juhu.

lietava 01

Cesta na hrad je príjemná a nenáročná, vhodná aj pre najmenších. Spočiatku vedie okolo obývaných domov, potom lúkami, z ktorých Vás už láka pohľad hrad, až prídete do malého sedielka, kde prichádzajú aj prešlapané, dobre viditeľné neznačené cesty od Lietavskej Svinnej. Sedielko je pekné miesto, vhodné aj na opekanie. Potom sa značka ponorí do lesa. Stúpanie vedie borovicovo-listnatým lesom, na kratučkom úseku je trochu strmšie. Posledný úsek ku hradu je veľmi príjemný, pretože sa ide prakticky po rovinke. Úplne si viem predstaviť, ako tu kedysi chodili ku hradu na kočoch. Napravo je skalnatý zráz, z ktorého sú krásne pohľady na Malú Fatru a Martinské hole a samozrejme hrad, ktorý sa týči na strmých vápencových bralách. Pekné výhľady sú aj z hradu - pridáva sa pohľad Žilina a  kopce Kysuckých Beskýd ako Ľadonhora a hrebeň Stien, Veľký Vreteň, Brodnianka a Kysucká brána v tvare písmena V. Môžete odtiaľto zazrieť zakrivenú špičku Kľaku s  hrebeňom lúčanskej Malej Fatry.

lietava 04
Na hrade Lietava prebiehajú v súčasnosti rekonštrukčné práce, na ktorých má zásluhu predovšetkým Združenie na záchranu Lietavského hradu. Združenie organizuje na hrade napríklad Deň otvorených dverí, kedy si tu môžu deti vyskúšať streľbu z kuše, obdivovať dobové odevy, kúpiť magnetku alebo pohľadnicu hradu na pamiatku. Dospelí si môžu vypočuť zaujímavú prednášku o histórii hradu. Prehliadkou hradu sa dá stráviť dobrá hodinka času.


Ak sa Vám nechce vrátiť po tej istej ceste, po modrej turistickej značke sa dá pokračovať najprv bukovým lesom a neskôr po dobre prešlapanej neznačenej ceste z malého sedielka zostúpiť do Lietavy. Určite si všimnete na protiľahlom svahu malý sympatický belasý rímsko-katolícky farský kostol, pekne zasadený do prírody. Ak ku nemu vystúpite, odmenia Vás pekné výhľady na hrad. Potom sa po prístupovej asfaltovej komunikácií môžete vrátiť naspäť do časti Lietava, Majer. Ak ste vyznávačom cyklistiky a nevadí vám strmší terén, v smere od Lietavy si môžete na hrad bez problémov vyjsť aj na horskom bicykli.

 


Hričovský hrad

Ak sa zo Žiliny vyberiete okolo vodnej nádrže Hričov, Horného Hričova a v Dolnom Hričove odbočíte doľava, dostanete sa do Hričovského Podhradia. Odtiaľto Vás na Hričovský hrad dovedie červená turistická značka. Z lúk nad dedinkou je pekne vidieť na vyvýšenine najvyššie časti zrúcaniny hradu. Od roku 2013 Vás sprevádzajú na ceste na hrad aj tabule náučného chodníka. Tabúľ je celkovo 20 a tvoria príjemné spestrenie cesty na hrad, ktorá ide neskôr v lese malým údolím. 
Názov Hričov pochádza od slova Grič – skala alebo skalnatý. V roku 2010 vzniklo Združenie priateľov Hričovského hradu, ktoré sa snaží o konzerváciu ruín hradu, realizáciu archeologického výskumu a o prezentáciu tejto národnej kultúrnej pamiatky. dsc 0094dsc 0156
Na konci údolíčka nasleduje krátke prudšie stúpanie, výšvih na hranu a krátky traverz listnatým lesom. Čoskoro prichádzate ku smerovníku Pod hradom Hričov v nadmorskej výške 490 m.n.m.. Je tu aj drevený prístrešok, kde sa dá len tak posedieť, či posilniť sa. Odtiaľto vedie na hrad neznačená, ale dobre viditeľná cestička. Terén je vďaka práci združenia pomerne dobre očistený od náletov a umožňuje pekný pohľad zospodu na ruiny hradu. 

Do vnútorného areálu hradu sa vchádza po schodoch v šikmej skale. Prechod je tak jednoduchší, ako keď tu schody neboli. Ak sa chcete dostať až na najvyššiu vyhliadkovú plošinu hradu, musíte prejsť cez výšvih, kde treba byť opatrný a pridŕžať sa rukami skál. Ak sa Vám to podarí a túto prekážku zdoláte, z plošiny sa Vám ukáže pekný výhľad – smerom na východ sa čnie majestátny hrebeň Malej Fatry od oboch Rozsutcov až po Suchý vrch a viac vpravo tróni rovnejší hrebeň Martinských holí s vysielačom. Pred Malou Fatrou sa ukazuje Žilina. Bližšie pod hradom je vidieť asfaltovú cestu z Podhradia do Paštiny Závady. Naokolo sú lúky a lesíky predhoria Súľovských vrchov, na mnohých miestach z nich čnejú biele skalky - typické pre Súľovské vrchy.


Oba hrady sú pekným tipom na nedeľnú prechádzku s rodinou s deťmi alebo s priateľmi. Ak týmto regiónom iba prechádzate autom, môžete sa tu zastaviť, nadýchať sa čerstvého vzduchu a vystriedať sedenie v aute zaujímavou turistikou na miesta, kde na Vás dýchne minulosť a história. Odmenou Vám budú pekné výhľady na okolitú malebnú prírodu.

dsc 0165
Môžete si zo sebou zobrať mapu Slovensko – malebná krajina, ktorá Vám dá tipy aj na ďalšie hrady a zámky. Kompletnú ponuku máp miest Slovenska, ako aj jeho jednotlivých regiónov, či tematické mapy Slovenska si môžete pozrieť na stránke nášho ehopu. Veríme, že si z ponuky vyberiete!

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo