SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Jedinečná Bystrická dolina a Kysuce

FaceBook  Twitter  

drotr zvZdá sa, že neskoré babie leto je tu. Príroda sa odela do svojho krásneho farebného šatu, tak by bolo fajn to využiť. Poďte s nami na krátke putovanie za krásami prírody a históriou do regiónu Kysúc, konkrétne do Bystrickej doliny, ktorá sa nachádza na rozhraní Kysuckej vrchoviny a Kysuckých Beskýd. Je tu čo obdivovať doslova na každom kroku a v každom ročnom období. Neveríte? 

 

 

 Celou Bystrickou dolinou pomenovanej podľa rieky Bystrica vedie od Krásna nad Kysucou ku vodnej nádrži Nová Bystrica Bystrická cyklomagistrála. Ide po miestach bývalej lesnej úvraťovej železničky používanej pre zvážanie vyťaženého dreva. Je teda prevýšením nenáročná, vhodná aj pre najmenšie deti, ktoré sa len učia bicyklovať, mimo hlavných ciest. Môžete si byť istí, že tu stretnete len bicyklistov, korčuliarov alebo peších turistov a nebudú vás vyrušovať žiadne autá. Nájdete tu úseky pod horou, ktoré v lete príjemne ochladia, na jeseň hrajú farbami, ako aj úseky, kde prechádzate krásnymi lúkami, či popri rieke Bystrica. V zime sa môžete týmito miestami bez obáv veselo prebehnúť na bežkách. Skvelé, no nie?

slovensky orloj zvLákadlom v doline je Stará Bystrica, kde môžete na rínku sv. Michala Archanjela obdivovať prvý slovenský drevený orloj.

Počas promenády apoštolov vytvárajú zvukovú kulisu dva zvony. Jeden sa volá Riečnická Madona podľa obce Riečnica, ktorá bola zatopená pri stavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. Na námestí si môžete pozrieť Zbojnícku baštu, na mieste ktorej stála budova starej hasičskej zbrojnice. Pred baštou je na chodníku umiestnený Zbojnícky kameň, na ktorom podľa legendy na vrchole Černatína tancovali víly so zbojníkmi. Dominantou obce je biely kostol sv. Michala Archanjela postavený v roku 1892.


Ak máte radi turistiku, nuž vedzte, že nad Starou Bystricou sa v masíve Nocľahy na vrchu Bobovec v nadmorskej výške 723 m.n.m. vypína kamenná rozhľadňa. Určite si ju všimnete aj z rínku. Na rozhľadňu vedie dlhšia žltá turistická značka alebo zelený strmší a kratší náučný chodník. A vedeli ste, že meno vrchu Bobovec je odvodené zo strukoviny bôb, ktorá bola rozšírenou potravinou najmä v minulosti? Z rozhľadne môžete obdivovať Bystrickú dolinu, s dominantnou Veľkou Račou, ktorá je najvyšším vrchom Kysuckých Beskýd. Nebude chýbať ani pohľad na Malú Fatru, či Martinské hole a pri dobrej viditeľnosti môžete zazrieť aj Lysú horu – kráľovnú Moravsko-sliezskych Beskýd.

Autorom rozhľadne je architekt Stanislav Mikovčák. Ak máte radi rozhľadne, na podobnú rozhľadňu od toho istého autora môžete na Kysuciach naďabiť aj na Marťákovom vrchu nad osadou Zákopčie za Čadcou. 

Ak zabočíte kúsok doprava do údolia Lutišanky smerom na Lutiše, v obci Radôstka Vás čaká ďalší skvost - rímsko - katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika.

Kostol zaujme na prvý pohľad. Hoci je to nový kostol, vysvätený v roku 1998, je pekne a citlivo zasadený do okolitej prírody. Pri jeho stavbe boli použité tradičné postupy a materiál typický pre tento región, a to kameň, drevo a drevená šindľová krytina. Jeho architektúru ocenil aj Európsky inštitút kultúrnych trás so sídlom v Luxemburgu druhým miestom za vidiecku architektúru vo východnej Európe.

radostka kostol zvNad Starou Bystricou je obec Nová Bystrica, ktorá je v súčasnosti najväčšou obcou na Kysuciach. Bola osídlená, podobne ako celé Kysuce, kopaničiarskym spôsobom. Jej súčasť tvorí aj známa Vychylovka, ktorá však nikdy netvorila samostatnú obec.
Nad Novou Bystricou to máte iba kúsok ku vodnej nádrži Nová Bystrica, ktorá je zásobárňou pitnej vody pre Čadcu a Žilinu. Voda nádrže zatopila bývalé osady Riečnica a Harvelka, ako aj pôvodnú cestu, ktorá viedla z Kysúc na Oravu. Od priehradného múru sa môžete pokochať pohľadmi na pokojnú vodnú hladinu, nad ktorou sa čnie špička skalnatého Veľkého Rozsutca Malej Fatry. Pešo alebo na bicykli sa okolo vodnej nádrže po asfaltovej ceste môžete vydať ku bielemu kostolu zo začiatku 20. storočia, ktorý je pamiatkou na spomínanú zatopenú obec Riečnica. Je to magické miesto. Každý rok sa tu pravidelne stretávajú rodáci a bývalí obyvatelia zatopených obcí. Okrem kostola tu už nič z minulých osád nenájdete.


Avšak, mnohé objekty sa podarilo premiestniť a môžete ich obdivovať v jedinečnom  skanzene Kysuckej dediny vo Vychylovke v malebnej doline Chmúra. Nájde tu napríklad stodolu a obytný dom z osady Do Potoka zo zátopovej oblasti Riečnice, či vodný mlyn a pílu z 19. storočia z Klubiny. Zo Zborova nad Bystricou sem bola premiestnená Kaplnka Ružencovej Panny Márie. A napokon musím spomenúť aj ďalšie veľké lákadlo, najmä pre tých najmenších, a síce fungujúci vláčik Kysucko-oravskej lesnej železnice, na ktorom sa môžete previezť jedinečným úvraťovým systémom. V lete sa môžete nechať vyviezť od skanzenu drezinou ešte vyššie až do sedla Demänová, ktoré sa nachádza na rozhraní Chránenej krajinnej oblasti Kysuce a Hornej Oravy.
Na potulkách týmito miestami si nezabudnite so sebou zobrať ručne maľovanú mapu regiónu Kysúc, ktorá vám dá ďalšie tipy na zaujímavosti, či turistické výlety.

kysucemapa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kompletnú ponuku máp miest Slovenska, ako aj jeho jednotlivých regiónov, či tematické mapy Slovenska si môžete pozrieť na stránke nášho ehopu. Veríme, že tu nájdete to, čo potrebujete.

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo