SK     CZ     EN     DE     HU     PL

Jeseň, kačacie hody a kvalitné víno

FaceBook  Twitter  

vinicNastal čas jesene, krásne sfarbenej prírody, popadaných šuchotajúcich listov a ďalekých výhľadov, ktoré vie ponúknuť jesenný chladnejší vzduch. Ak si radi nalejete pohárik dobrého vínka, jeho ochutnávku v kruhu známych, rodiny alebo vo vinárničke môžete spojiť s návštevou jesennej prírody. V prírode si bezpochyby vyčistíte hlavu, prídete na iné myšlienky a nájdete ďalšiu inšpiráciu. Tu je niekoľko tipov na výlet, ktoré môžu byť pre vás zaujímavé, ak budú vaše kroky smerovať do Malokarpatskej vinohradníckej oblasti na západe Slovenska alebo do vinohradníckej oblasti Tokaj na východe Slovenska.

 

Malokarpatská vínna oblasť obopína z dvoch strán Malé Karpaty, ktoré sa tak automaticky ponúkajú na návštevu. Ak chcete na pár dní odísť z ruchu Bratislavy, či jednoducho zmeniť prostredie a vzduch, Malé Karpaty Vám majú čo ponúknuť.
Je tu široká sieť turistických chodníkov a kultúrnych zaujímavostí. Výlet môžete začať v niektorej obci vinohradníckej oblasti – napríklad v Doľanoch, Častej, Modre, Dolných alebo Horných Orešanoch. Ak chcete putovanie začať z vyšších nadmorských výšok, môžete sa autom doviezť na Zochovu chatu, či Pezinskú Babu a poprechádzať sa po spleti chodníkov v okolí. Bukové lesy v Malých Karpatoch vedia byť na jeseň naozaj malebné. Farebné popadané listy šuchotajúce na zemi spríjemnia atmosféru a stromy bez listov odhalia výhľady, ktoré bývajú v lete kvôli listom skryté.

hroznoHlavným hrebeňom Malých Karpát vedie červená turistická značka. Nájdete tu veľa pekných miest. Najvyšším vrchom s nadmorskou výškou 767 m.n.m. je vrch Záruby. Jeho návštevu cez pútavý Čertov žľab môžete spojiť s prechádzkou Smolenickým parkom s peknými pohľadmi na fotogenický Smolenický zámok. Na Záruby môžete putovať aj od vodnej nádrže Buková cez ruiny hradu Ostrý Kameň, ktorý je na ceste príjemným spestrením. Peknými výhľadovými miestami v centre Malých Karpát sú aj kopce Vápenná - s vyhliadkovou vežou na jej vrchu - a Vysoká. Dajú sa tu nájsť pekné solitérne stromy.
Ak máte radi hrady a históriu, môžete navštíviť Plavecký hrad dostupný po nenáročnom turistickom chodníku z Plaveckého Podhradia. Je to miesto, ktoré určite poteší aj najmenších. Z blízkeho Plaveckého Mikuláša si môžete pozrieť vápencovú Kršlenicu, kde si prídu na svoje aj horolezci. Zaujímavou je aj vzdialenejšia Čierna skala so skalnatým hrebeňom. Z jeho okraja si naplno vychutnávate hĺbku pod vami ako aj široké výhľady na zalesnené hrebene Karpát.

 sudy
Ľahko dostupným miestom pre peknú jesennú prechádzku s najmenšími je aj hrad Korlátko. Väčším hradným komplexom je hrad Červený Kameň, kde môžete počas prehliadky nahliadnuť do zariadených interiérov hradu, hradného podzemia, či obranného systému hradu. Na nádvorí hradu sa organizujú mnohé kultúrne podujatia.
Vinohradnícka oblasť Tokaj je najmenšou zo všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska. Je tvorená iba niekoľkými obcami - Veľká Tŕňa, Malá Tŕňa, Čerhov, Černochov, Bara, Slovenské Nové Mesto a Viničky. Ak sa rozhodnete pre návštevu týchto originálnych miest, určite si pozrite prastaré vinné pivničky v Malej a Veľkej Tŕni vytesané v bielom mäkkom tufe. V miestnych obchodíkoch si môžete kúpiť fľašku originálneho tokajského moku, ktoré sa ako prírodné sladké víno vyrába z takzvaných céb. Sú to bobule hrozna napadnuté špecifickou plesňou, ktorá ich vysuší. Pri potulkách vinicami Malej Tŕne môžete naďabiť na malú turistickú rozhľadňu Tokaj. Svojím tvarom, ktorý pripomína sud, je vskutku originálna. Je tu dokonca aj ďalekohľad, ktorému sa isto potešia malé deti.  vinna pivnica


A aké iné zaujímavosti tu ešte nájdete? V Borši si môžete pozrieť renesančný kaštieľ. V ňom sa v roku 1676 narodil František II. Rákoci - sedmohradské knieža a známy vodca posledného protihabsburgského povstania. Dobrým tipom na prechádzku pešo, či na bicykli, je povodie rieky Bodrog a jej mŕtve ramená. Na týchto miestach nájdete pokoj a kľud a nikto vás tu nebude vyrušovať. Ak tu stretnete miestnych rybárov, ochotne s vami prehodia pár slov. Ku Klinu nad Bodrogom to máte na skok. Ak budete pozorní, na lúčke pred ranogotickým kostolom nájdete malý stĺpik z lešteného kameňa, ktorý upozorňuje na najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou 94,3 m n. m.. Milovníci hradov môžu pri potulkách navštíviť ruiny hradu Veľký Kamenec nad rovnako pomenovanou obcou.

Prezrite si našu interaktívnu tématickú maľovanú mapu vinárskych oblastí Slovenska.

Čo v nej môžete nájsť? Okrem perfektných tipov na výlety aj informácie ako napríklad:

delenie vin

Veď sa presvedčte sami!

Kompletnú ponuku máp miest Slovenska, ako aj jeho jednotlivých regiónov, či iné tematické mapy Slovenska si môžete pozrieť na stránke nášho eshopu.

Kontakt

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

Podporujeme

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

MLADOST

logo R

oocrLogo